Prawo

Dołącz do kilkutysięcznej grupy profesjonalistów rynku mieszkaniowego i korzystaj z najnowszych informacji branżowych.
 • 16.07.2024
  Zmiany w przepisachAnalizy i raporty

  Koszt kredytu mieszkaniowego #naStart dla budżetu państwa to 19 358 mln zł w ciągu 10 lat

  Koszt dopłat z budżetu państwa do kredytu mieszkaniowego #naStart wyniesie 19 358 mln zł w ciągu 10 lat, wynika z oceny skutków regulacji do projektu ustawy o kredycie. W tym roku na ten cel ma trafić z budżetu 249 mln zł.

 • 16.07.2024
  Analizy i raportyZmiany w przepisach

  Planowane jest 75 tys. umów kredytu #na Start w 2025 r., limit wniosków na I kw. - 25 tys.

  W przyszłym roku zostanie zawartych 75 tys. umów kredytu mieszkaniowego #naStart, w kolejnych dwóch latach funkcjonowania programu - po 50 tys., wynika z oceny skutków regulacji (OSR) do projektu ustawy o kredycie. Jednocześnie zaplanowano limity przyjmowania wniosków w poszczególnych kwartałach na poziomie: 25 tys. w I kw., 20 tys. w II kw. oraz po 15 tys. w III i IV kw.

 • 15.07.2024
  Informacje z gospodarkiZmiany w przepisach

  MF: Wysokość środków na kredyt #naStart wymaga analizy dostępności przestrzeni w SRW

  Wskazane zapotrzebowanie na środki z budżetu na lata 2025-2027 na zasilenie Rządowego Funduszu Mieszkaniowego na dopłaty do rat kredytów 2% oraz na dopłaty do rat kredytów #naStart wymaga analizy pod kątem dostępności przestrzeni wyznaczanej przez Stabilizującą Regułę Wydatkową (SRW), ocenia Ministerstwo Finansów.

 • 12.07.2024
  Zmiany w przepisach

  MC: AI Act został opublikowany, pracujemy nad jego wdrożeniem w Polsce

  Rozporządzenie o sztucznej inteligencji (AI Act) zostało opublikowane w dzienniku urzędowym Komisji Europejskiej. Ten kluczowy dokument określa ramy regulacyjne dla rozwoju, wdrażania i użytkowania sztucznej inteligencji na terenie Unii Europejskiej, podało Ministerstwo Cyfryzacji. Podkreśliło, że pracuje nad projektem ustawy, która pozwoli na stosowanie AI Act w Polsce.

 • 11.07.2024
  Decyzje administracyjneInformacje z gospodarkiZmiany w przepisachPrawo

  Senat przyjął bez poprawek nowelę wydłużającą termin na dostosowanie dostępności budynków

  Senat przyjął nowelizację ustawy o zapewnianiu dostępności osobom ze szczególnymi potrzebami, która zakłada przedłużenie obecnych przepisów dotyczących usytuowania budynków i ich dostępności dla osób niepełnosprawnych do 84 miesięcy z proponowanych wcześniej 60 miesięcy.

 • 09.07.2024
  Zmiany w przepisach

  Rząd przyjął projekt uproszczenia przepisów dot. informacji gospodarczej

  Rząd przyjął projekt noweli o udostępnianiu informacji gospodarczych, który ma na celu m.in. uproszczenie przepisów w tym zakresie oraz uzupełnienie katalogu informacji przekazywanych do biura informacji gospodarczej, podało Centrum Informacyjne Rządu (CIR).

 • 05.07.2024
  Zmiany w przepisach

  MRiT: Projekt kredytu 0% zostanie skierowany do Sejmu najpóźniej po wakacjach

  Projekt ustawy wprowadzającej kredyt 0% zostanie zaprezentowany w finalnej wersji i skierowany do Sejmu najpóźniej po wakacjach, wynika z wypowiedzi ministra rozwoju i technologii Krzysztofa Paszyka.  Jego zdaniem, ugrupowania koalicyjne są w stanie osiągnąć wspólne stanowisko w tej spawie.

 • 05.07.2024
  Zmiany w przepisach

  MRIT: Założenia dot. przekazywania gruntów KOWR pod mieszkalnictwo - w ciągu 2 tygodni

  Ministerstwo Rozwoju i Technologii (MRiT) przedstawi w ciągu dwóch tygodni założenia ustawy dotyczącej przekazywania gruntów należących do Krajowego Ośrodka Wsparcia Rolnictwa (KOWR) i Skarbu Państwa pod budowę nowych mieszkań, poinformował szef resortu Krzysztof Paszyk.

 • 04.07.2024
  Zmiany w przepisach

  Projekt wprowadzający skalę charakterystyki energ. budynku od A+ do G - w konsultacjach

  Projekt rozporządzenia w sprawie metodologii wyznaczania charakterystyki energetycznej budynku, wprowadzający skalę dla charakterystyki energetycznej budynków od A+ do G, gdzie A+ oznacza budynek lub część budynku o najlepszych energetycznych właściwościach użytkowych, zaś skala G - budynek o najgorszych właściwościach energetycznych, trafił do konsultacji.

 • 02.07.2024
  Zmiany w przepisach

  Projekt zmian dot. programu mieszkaniowego BGK trafił do konsultacji

  Projekt noweli rozporządzenia ws. warunków i trybu finansowania zwrotnego w ramach realizacji przez Bank Gospodarstwa Krajowego (BGK) rządowego programu popierania budownictwa mieszkaniowego, który zakłada wprowadzenie usprawnień, pozwalających na wykorzystanie pozostałych 0,5 mld zł środków w tej edycji programu trafił do konsultacji, wynika z informacji na stronach Rządowego Centrum Legislacji (RCL).

BIG DATA News

Zapisz się do BIG DATA News aby otrzymywać co tydzień garść najważniejszych wiadomości z rynku mieszkaniowego.

envelope