Raporty i analizy

Dołącz do kilkutysięcznej grupy profesjonalistów rynku mieszkaniowego i korzystaj z najnowszych informacji branżowych.
 • 17.04.2024
  Trendy rynkoweRaportyAnalizy ekspertów

  Wojna za wschodnią granicą ostudziła zapał cudzoziemców do kupowania mieszkań w Polsce

  W 2023 r. w ręce cudzoziemców trafiło nieco ponad 14,3 tys. mieszkań, czyli minimalnie mniej niż rok wcześniej. Portal GetHome.pl ustalił, że najwięcej kupili ich obywatele Ukrainy. Jednak najszybciej rosnącą grupą cudzoziemców kupujących mieszkania w Polsce są obywatele Białorusi.

 • 16.04.2024
  Trendy rynkoweRaportyAnalizy ekspertów

  Na rodzimym rynku materiałów budowlanych przecena zagościła na dobre

  W marcu po raz kolejny, siódmy już z rzędu, stawki ogromnej większości grup towarowych zanotowały regres. Jak zauważają eksperci portalu RynekPierwotny.pl, tym razem średni poziom ujemnej dynamiki cen w relacji rok do roku wyniósł 3,2 proc., z kolei miesiąc do miesiąca spadek osiągnął poziom minus 0,8 proc. Takie wielkości utrwalają stan stabilizacji przeceny na względnie stałym i dość umiarkowanym poziomie.

 • 16.04.2024
  Trendy rynkoweRaportyAnalizy ekspertów

  Wyniki sprzedaży deweloperów giełdowych w I kw. wciąż na wysokiej fali

  Początek br. okazał się dla deweloperów mieszkaniowych, notowanych na warszawskiej GPW (rynek podstawowy i Catalyst) wyjątkowo udany sprzedażowo, zwłaszcza jeśli zestawić wyniki pierwszego kwartału 2024 r. z ostatnim kwartałem ubiegłego roku. Najnowsze statystyki kontraktacji firm deweloperskich zarówno w relacji rok do roku, jak i kwartał do kwartału, potwierdzają tezę o bardzo dobrej formie pierwotnego rynku mieszkaniowego, po zakończeniu misji programu BK2%.

 • 10.04.2024
  Trendy rynkoweRaportyAnalizy ekspertów

  Wraca równowaga na rynkach mieszkaniowych największych miast. Czy stabilizacja cen również?

  W Warszawie, Krakowie i Trójmieście sytuacja jest wciąż niekorzystna dla kupujących nowe mieszkania, ale w Poznaniu, Łodzi, Wrocławiu i w miastach Górnośląsko-Zagłębiowskiej Metropolii deweloperzy muszą już zacząć o nich zabiegać. Eksperci portalu RynekPierwotny.pl wskazują na pierwsze symptomy hamowania podwyżek średniej ceny metra kwadratowego mieszkań w ofercie deweloperów.

 • 03.04.2024
  Trendy rynkoweRaportyAnalizy ekspertówDeweloperzy

  Mieszkania pod miastem są tańsze, ale czy jest w czym wybierać? [Raport]

  Zaczyna się na marzeniu o własnym M w centrum miasta, a nierzadko kończy na lokum poza jego granicami (lub na obrzeżach). Drożejące nieruchomości zmuszają wielu kupujących do szukania alternatywnych lokalizacji. W okolicach metropolii mieszkania z rynku pierwotnego są tańsze przeciętnie o jedną trzecią! A jak jest z ofertą? Czy jest w czym wybierać? Eksperci portalu RynekPierwotny.pl postanowili to sprawdzić.

 • 03.04.2024
  RaportyAnalizy ekspertówRaporty i analizy

  Ceny ofertowe nowych mieszkań – marzec 2024 (wstępne dane)

  W Krakowie, Wrocławiu i Trójmieście marzec przyniósł stabilizację średniej ceny metra kwadratowego nowych mieszkań! W Łodzi średnia spadła poniżej pułapu 11 tys. zł. Poszły natomiast w górę ceny mieszkań dostępnych w ofercie deweloperów w Warszawie, Poznaniu i w miastach Górnośląsko-Zagłębiowskiej Metropolii – wynika ze wstępnych danych BIG DATA RynekPierwotny.pl.

 • 25.03.2024
  Trendy rynkoweRaportyAnalizy ekspertów

  Mieszkanie w mieście czy pod miastem? Gdzie jest większa szansa na własne M? [RAPORT]

  W największych miastach ceny nowych mieszkań mogą przyprawiać o zawrót głowy. Dla tych, którzy nie chcą lub po prostu nie mogą płacić bajońskich sum, tańszą alternatywą może okazać się zakup własnego M w lokalizacji podmiejskiej. Portal RynekPierwotny.pl prześwietlił pod tym kątem ofertę deweloperów działających w okolicach 10 metropolii.

 • 21.03.2024
  Trendy rynkoweRaportyAnalizy ekspertów

  Wiosenne ożywienie w budownictwie mieszkaniowym

  Statystyki GUS budownictwa mieszkaniowego w pierwszych tygodniach każdego roku zazwyczaj sygnalizują sezonowe osłabienie aktywności inwestycyjnej. Tymczasem w roku bieżącym po optymistycznym styczniu w lutym można już mówić o wiosennym ożywieniu w pełnej krasie, w którym uczestniczą zarówno deweloperzy jak i inwestorzy indywidualni.

 • 20.03.2024
  Trendy rynkoweRaportyAnalizy ekspertów

  Gdzie jest cenowy próg bólu kupujących nowe mieszkania? W Warszawie jest najbliżej

  W 2023 r. średnia cena metra kwadratowego mieszkań oferowanych przez firmy deweloperskie rosła w galopującym tempie. Większości największych miast kupujący, chcąc nie chcąc, zaakceptowali te podwyżki. Ociągali się nieco jedynie w Warszawie, która jest najdroższa. Eksperci portalu RynekPierwotny.pl zwracają uwagę, że tylko w stolicy średnia cena „transakcyjna” (tu: cena ofertowa sprzedanych lokali) metra kwadratowego wzrosła mniej niż ofertowa.

 • 20.03.2024
  Trendy rynkoweRaportyAnalizy ekspertów

  Stabilizacja poziomu korekty cen materiałów budowlanych

  Na krajowym rynku materiałów budowlanych luty okazał się szóstym z rzędu miesiącem korekty cen. Tym razem, jak zauważają eksperci portalu RynekPierwotny.pl, średni poziom dynamiki stawek w relacji rok do roku wyniósł -3,1 proc., z kolei miesiąc do miesiąca spadek cen osiągnął poziom -0,4 proc. Takie wielkości mogą oznaczać okres stabilizacji przeceny na względnie stałym i dość umiarkowanym poziomie.

BIG DATA News

Zapisz się do BIG DATA News aby otrzymywać co tydzień garść najważniejszych wiadomości z rynku mieszkaniowego.

envelope