28.11.2023
Deweloperzy

Murapol spodziewa się, że w Polsce nadal będą rządowe programy mieszkaniowe

Warszawa, 28.11.2023 (ISBnews) - Murapol spodziewa się kontynuacji programów mieszkaniowych - w tej, czy innej formie - przez przyszły rząd, ale sam nie uważa ich za kluczowy czynnik dla rozwoju swojego biznesu, poinformowała członek zarządu Iwona Sroka.

"Te programy [mieszkaniowe] w jakiś sposób zawsze wspierały sprzedaż, natomiast nigdy nie były filarem biznesu naszej grupy" - powiedziała Sroka podczas konferencji prasowej poświęconej ofercie publicznej akcji.

"Jeśli chodzi o program [Bezpieczny kredyt 2%], uczestniczyłam w spotkaniu organizowanym przez Polski Związek Firm Deweloperskich, konferencji z przedstawicielami głównych partii politycznych. Byli obecni przedstawiciele KO, Lewicy, PSL,Trzeciej Drogi, jak i PiS-u. W mojej ocenie, pojawiły się tego typu twarde stwierdzenia, że program 'Bezpieczny kredyt' nie jest przedmiotem umowy koalicyjnej, po utworzeniu rządu będzie na ten temat szersza dyskusja, że obecnie koalicjanci głoszą postulat spójnej polityki mieszkaniowej wypracowanej z rynkiem i samorządem, co jest dla nas bardzo dobrym prognostykiem na przyszłość. PSL mówi o własnym programie, własnym pomyśle z kredytem regulowanym 1,5% z dopłatą do wkładu własnego. Wszystko to pozwala nam myśleć, że tego typu programy czy w tej, czy innej formie, będą kontynuowane. Ale chcę podkreślić, że [...] naszym atutem jest to, jaką formułę firmy i produktu zbudowaliśmy na rynku" - wymieniła Sroka.

Spółka nie spodziewa się, że pojawią się takie narzędzia, jak np. podatek od nadmiarowych zysków deweloperów.

"Jeżeli by zdarzyły się jakieś pomysły polityczne godzące w wynik deweloperów, czego na dzień dzisiejszy się nie spodziewamy, nie ma takich sprecyzowanych planów, [...] to i tak jesteśmy w najlepszej sytuacji na rynku, startując z takiego poziomu marży" - powiedział członek zarządu i CFO Przemysław Kromer.

Oferta publiczna do 14,28 mln istniejących akcji Murapolu rozpoczęła się 27 listopada wraz ze startem budowania księgi popytu wśród inwestorów instytucjonalnych, podano w prospekcie. Cena maksymalna dla inwestorów indywidualnych (którym przydzielone może zostać ok. 10-15% oferowanych akcji) została ustalona na 35 zł za sztukę.

Murapol jest ogólnopolskim deweloperem działającym w obszarze budownictwa mieszkaniowego. Mapa inwestycji Grupy (rozumiana jako inwestycje zrealizowane, w budowie lub w przygotowaniu) obejmuje 19 miast.

(ISBnews)

Źródło: ISB news

Najnowsze z tej kategorii
 • 20.02.2024
  Deweloperzy

  BPI Real Estate Poland stawia na zrównoważony rozwój i inwestycje premium

  Belgijski deweloper BPI Real Estate Poland zakupił teren pod realizację inwestycji mieszkaniowej w pobliżu centrum Gdańska. W 2024 roku firma planuje również rozpoczęcie budowy nieruchomości na posiadanym gruncie w Warszawie oraz kontynuację już rozpoczętych projektów. BPI Real Estate Poland, zgodnie z przyjętą strategią biznesową, w kolejnych latach będzie nadal rozwijać działalność w Polsce w segmencie nieruchomości premium, wdrażając w swoich inwestycjach zasady zrównoważonego rozwoju.

 • 20.02.2024
  Deweloperzy

  Od lokalnej firmy do ogólnopolskiego dewelopera pierwszego wyboru. Jak przeprowadzić skuteczną ekspansję?

  Efektywna ekspansja jest jednym z największych wyzwań każdej firmy o charakterze lokalnym, która dąży do rozwoju i skalowania swojego biznesu. Świadomość czy też wizerunek marki, a nawet pozycja lidera w ujęciu regionalnym nie gwarantuje sukcesu w szerszej skali. Wkroczenie na nowe rynki, a także utrzymanie na nich dotychczasowej konkurencyjności wymaga przemyślanej strategii. Jak przejść ścieżkę od lokalnej firmy do ogólnopolskiego dewelopera pierwszego wyboru?

 • 20.02.2024
  Informacje giełdoweDeweloperzy giełdowi

  Echo chce rozpocząć ofertę publiczną obligacji serii S2 o wartości do 70 mln zł 21 lutego

  Warszawa, 20.02.2024 (ISBnews) - Echo Investment chce rozpocząć 21 lutego br. ofertę publiczną do do 700 000 obligacji serii S2 w kwocie do 70 mln zł w ramach V programu emisji obligacji (do kwoty 300 mln zł lub równowartości tej kwoty w euro), podała spółka.

 • 19.02.2024
  Informacje giełdoweDeweloperzy giełdowi

  Indeks WIG20 wzrósł o 0,71% na zamknięciu w poniedziałek

  Warszawa, 19.02.2024 (ISBnews) - Indeks giełdowy WIG20 wzrósł o 0,71% wobec poprzedniego zamknięcia i osiągnął poziom 2 387,94 pkt w poniedziałek, 19 lutego.

 • 19.02.2024
  Deweloperzy

  Rozpoczęła się sprzedaż lokali w budynku B na osiedlu Matemblevo w Gdańsku

  Mowa o inwestycji Matemblevo. Powstaje ona przy ul. Dolne Migowo, w dzielnicy Piecki-Migowo. Osiedle docelowo składać się będzie z trzech budynków. W budynku B, który właśnie trafił do sprzedaży, znajdą się 23 mieszkania o powierzchni od 46 do 86 m kw. Za inwestycję odpowiada Rutkowski Development.