29.09.2023
DeweloperzyWyniki finansowe

Szacowana stopa zwrotu z kapitału własnego deweloperów w II kw. wyniosła ok. 21 proc. - NBP

Szacowana stopa zwrotu z kapitału własnego deweloperów w II kw. wyniosła ok. 21 proc. - podał NBP w raporcie poświęconym sytuacji na rynku mieszkaniowym. "Szacowana stopa zwrotu z kapitału własnego (ROE) 14 deweloperów mieszkaniowych z projektów inwestycyjnych wyniosła ok. 21 proc., tj. pozostała bez zmian wobec poprzedniego kwartału, nadal utrzymując się na względnie wysokim poziomie" - napisał NBP.

"Na taki poziom ROE wpływ miał wzrost cen transakcyjnych, pokrywający wzrost kosztów producentów mieszkań oraz wysoki udział dźwigni finansowej w projektach deweloperskich pokrywanej ze środków pozabankowych" - dodał.

NBP podał, że istotny wzrost poziomu stawek czynszów w najmie długoterminowym w ostatnich kwartałach, przy wolniej rosnących nominalnych cenach mieszkań wpłynął na niewielki wzrost wskaźnika opłacalności najmu mieszkań nabywanych za gotówkę, który jest nadal niski.

"Zwrot z kapitału własnego (ROE) z inwestycji w mieszkanie do najmu, przy zastosowaniu dźwigni finansowej, kolejny okres był nieopłacalny, zwłaszcza przy 80 proc. LtV. Nadal inwestycja mieszkaniowa (nie uwzględniając kosztów transakcyjnych) była konkurencyjna na tle oprocentowania lokat bankowych. Opłacalność inwestycji w mieszkanie na wynajem względem inwestycji w 10-letnie obligacje skarbowe jest ujemna ze względu na wysokie oprocentowanie SPW" - napisano.

NBP podaje, że w II kwartale odnotowano zmniejszenie zainteresowania zakupami terenów budowlanych oraz nieznaczne zmniejszenie poziomu ich cen.

Źródło: PAP Biznes

Najnowsze z tej kategorii