11.12.2023
Deweloperzy

Tygodniowy przegląd informacji z sektora budownictwa i nieruchomości

Warszawa, 11.12.2023 (ISBnews) - Poniżej przedstawiamy przegląd najważniejszych wiadomości z sektora budownictwa i nieruchomości z okresu 4-8 grudnia.

RYNEK BUDOWLANY

Budowa obwodnic

 • Rząd planuje zwiększenie środków na budowę obwodnic o 21,3 mld zł do roku 2030, wynika z wykazu prac legislacyjnych i programowych. Planowane jest przyjęcie nowelizacji uchwały ustanawiającej Program Budowy 100 Obwodnic na lata 2020-2030.

Budowa wiatraków

 • Wnioskodawcy projektu zakładającego liberalizację budowy wiatraków, zakładają wniesienie pakietu poprawek do projektu, w tym tej określającej minimalną odległość wiatraków od zabudowy mieszkalnej na 500 metrów, wynika z wypowiedzi Pauliny Henning-Kloski z Polski 2050.

RYNEK NIERUCHOMOŚCI

Kredyty mieszkaniowe

 • Po orzeczeniu Trybunału Sprawiedliwości Unii Europejskiej (TSUE) banki wciąż mają otwartą drogę do dochodzenia zwrotu kapitału wraz z ewentualnymi roszczeniami o koszt pieniądza w czasie, ocenia dyrektor Departamentu Obsługi Prawnej Biznesu w Santander Bank Polska Kamil Biedroń.

Kredyty mieszkaniowe

 • Z orzeczenia Trybunału Sprawiedliwości Unii Europejskiej (TSUE) wynika, że sąd krajowy nie może uzależniać skorzystania przez konsumenta z przysługujących mu praw od złożenia oświadczenia, że nie chce być związany nieuczciwym warunkiem i z urzędu powinien usunąć nieuczciwy warunek umowy, ocenia orzeczenie TSUE Urząd Ochrony Konkurencji i Konsumenta (UOKiK).

Kredyty mieszkaniowe

 • Wyrok Trybunału Sprawiedliwości Unii Europejskiej (TSUE) nie wnosi niczego nowego, nie powoduje konieczności tworzenia nowych rezerw i jest pozytywny dla stabilności polskiego sektora finansowego, ocenia w rozmowie z ISBnews prezes Związku Banków Polskich (ZBP) Tadeusz Białek.

Kredyty mieszkaniowe

 • Wskazówki, jakie Trybunał Sprawiedliwości Unii Europejskiej (TSUE) przekazał w ogłoszonym dziś wyroku mogą przyczynić się do przyspieszenia rozpoznania spraw frankowych poprzez ujednolicenie orzecznictwa w zakresie należnych kredytobiorcom odsetek, uważa radca prawny Emil Mędrecki z kancelarii Mędrecki i Partnerzy. Jego zdaniem, mogą też zniechęcić kredytobiorców do zawierania ugód.

Kredyty mieszkaniowe

 • Kredytobiorcy znów mogą żądać odsetek od dochodzonych kwot od wezwania do zapłaty bez składania dodatkowych oświadczeń, ocenia wyrok Trybunał Sprawiedliwości Unii Europejskiej (TSUE) radca prawny Izabela Libera z kancelarii Libera i Wspólnicy.

Kredyty mieszkaniowe

 • Wyłączenie stosowania nieuczciwych warunków umownych w umowach frankowych nie może być zawieszone albo uzależnione od spełnienia dodatkowych przesłanek, jak składanie sformalizowanego oświadczenia przed sądem. Z ochrony tej korzysta bowiem od razu, uznał Trybunał Sprawiedliwości Unii Europejskiej (TSUE).

Sprzedaż mieszkań

 • Sprzedaż nowych mieszkań na 7 największych rynkach w Polsce wyniosła 4,9 tys. w listopadzie br., co oznacza spadek o 9% m/m i wzrost o 97% r/r, wynika z danych Otodom Analytics. Podaż nowych mieszkań wyniosła w ub. miesiącu 6,4 tys., tj. o 20% więcej niż w październiku i o ponad 200% więcej niż w lutym, kiedy zanotowano najniższą w tym roku nową podaż.

Nieruchomości magazynowe

 • Całkowita podaż nowych projektów magazynowych w Polsce wyniesie ok. 3,7 mln m2 w 2023 r., co byłoby wynikiem istotnie niższym, niż w rekordowym 2022 r., ale nadal drugim najwyższym w historii rynku magazynowego w naszym kraju, wynika z szacunków Savills. Podaż nowych obiektów w 2024 r. będzie najprawdopodobniej już niższa, na co wskazuje ilość powierzchni w budowie oraz spadek popytu. Z kolei na rynku biurowym, całkowite zasoby zwiększą się na koniec br. do ponad 12,8 mln2. Tym samym 2023 rok zostanie zapamiętany jako najniższy pod względem nowej podaży na rynku w Warszawie (ok. 67 tys. m2, co oznacza spadek o ok. 70% r/r) i drugi najniższy w ostatnim dziesięcioleciu w miastach regionalnych (ok. 328 tys. m2). Większej liczby inwestycji deweloperskich możemy się spodziewać dopiero w 2025 roku.

Kredyty mieszkaniowe

 • Banki i SKOK-i przesłały do Biura Informacji Kredytowej (BIK) w listopadzie zapytania o kredyty mieszkaniowe na kwotę wyższą o 255,4% niż rok wcześniej, podało Biuro. Liczba wniosków wzrosła o 193% r/r do 39,83 tys., natomiast w ujęciu miesięcznym - spadła o 3,7%.

Kredyty mieszkaniowe

 • Projekt dotyczący wakacji kredytowych powinien zostać przedstawiony jako projekt przyszłego rządu, który weźmie zań odpowiedzialność, uważa marszałek Sejmu Szymon Hołownia. Wcześniej klub Polska 2050 wycofał poselski projekt nowelizacji ustawy o finansowym wsparciu społecznościowym dla przedsięwzięć gospodarczych i pomocy kredytobiorcom.

Kredyty mieszkaniowe

 • Łączna liczba kredytów udzielonych w ramach programu "Bezpieczny kredyt 2%" (BK2%) może sięgnąć 50 tys. do końca 2023 r., wynika z szacunków Ministerstwa Rozwoju i Technologii (MRiT) do projektu nowelizacji ustawy o pomocy państwa w oszczędzaniu na cele mieszkaniowe.

Kredyty mieszkaniowe

 • Liczba umów zawartych w ramach rządowego programu "Bezpieczny kredyt" z oprocentowaniem 2% wzrosła do ponad 44,4 tys., podała wiceprezes Związku Banków Polskich (ZBP) Agnieszka Wachnicka. Dotychczas złożono prawie 72,5 tys. wniosków.

Nieruchomości handlowe

 • Udział parków handlowych w całkowitym wolumenie inwestycji detalicznych w pierwszych trzech kwartałach 2023 r. wzrósł do blisko 54%, wynika z czwartej edycji raportu "Parki handlowe i centra convenience w Polsce" JLL i Trei Real Estate Poland. W porównaniu do lat 2018-2019, kiedy wolumen inwestycji w tym sektorze nie przekraczał 5%, lata 2020-2022 przyniosły znaczący wzrost ich udziału w rynku, który w 2022 r. osiągnął 19%.

Nieruchomości handlowe

 • Prezydent Andrzej Duda podpisał nowelizację ustawy o ograniczeniu handlu w niedziele i święta, która wprowadza zakaz handlu w niedzielę wypadającą w Wigilię, a ustanawia niedziele handlowe w dwie kolejne niedziele poprzedzające niedzielę przypadającą 24 grudnia, podała Kancelaria Prezydenta.

SPÓŁKI BUDOWLANE I NIERUCHOMOŚCIOWE

Murapol

 • Ostateczna cena akcji dla inwestorów indywidualnych oraz ostateczna cena akcji dla inwestorów instytucjonalnych w ofercie publicznej akcji Murapolu została ustalona na 33 zł za sztukę, podała spółka. Po zwiększeniu oferty ze względu na silny popyt, ostateczna liczba akcji oferowanych wynosi 12 240 000 (w tym 1 224 000 akcji stabilizujących), co stanowi 30% kapitału zakładowego spółki. Przewidywana łączna wartość oferty wyniesie tym samym ok. 404 mln zł, podano także.

Trakcja

 • Zawarła - przy udziale mediatora Sądu Polubownego przy Prokuratorii Generalnej Rzeczypospolitej Polskiej ugody z PKP Polskie Linie Kolejowe (PKP PLK) dotyczące umów z 2008 r. (tzw. umów SKM A i B) na zaprojektowanie i wykonanie robót w ramach projektu Budowa Szczecińskiej Kolei Metropolitalnej, podała Trakcja. Stanowi to formalne potwierdzenie kwoty dodatkowego wynagrodzenia w związku z podjęciem przez spółkę pełnej realizacji tych kontraktów, podkreślono.

Mercor

 • Ocenia, że nie odczuwa i nie odczuje spowolnienia na rynku budowlanym, poinformowali członkowie zarządu.

Action

 • Paweł Essel został nowym dyrektorem generalnym sieci dyskontów Action w Polsce. Zastąpił on Sławomira Nitka, który nadal pełni funkcję dyrektora regionalnego Action. Paweł Essel związany jest z marką Action od 2015 roku. Wcześniej pracował m.in. jako dyrektor działu ekspansji na Polskę Północną i Zachodnią sieci marketów Kaufland.

DPD Polska

 • Zamknie 2023 rok z 26 tysiącami punktów DPD Pickup, w tym 6 tys. automatów paczkowych. Do końca przyszłego roku spółka zamierza powiększyć liczbę automatów paczkowych do 9 tys. maszyn. Sieć DPD Pickup wpisuje się w struktury międzynarodowej sieci out-of-home Geopost, która liczy obecnie ponad 100 tys. punktów i automatów paczkowych w całej Europie.

PFR TFI

 • Fundusz Ekspansji Zagranicznej 2 FIZ AN, zarządzany przez PFR TFI, zawarł umowę inwestycyjną z Enprom - jednym z największych polskich przedsiębiorstw z sektora budownictwa elektroenergetycznego. W jej ramach Fundusz udzieli finansowania dłużnego o wartości 3,1 mln euro spółce zależnej Enprom w celu intensyfikacji rozwoju na rynku niemieckim. To jedna z pierwszych inwestycji uruchomionego w 2023 r. Funduszu, który kontynuuje misję Funduszu Ekspansji Zagranicznej FIZ AN.

MLP Group

 • Wzmacnia swój zespół sprzedażowy działający na rynku polskim. Przemysław Fijałkowski będzie pełnił funkcję leasing managera, odpowiadając za najem powierzchni w inwestycjach realizowanych w południowej części naszego kraju.

Kainos

 • Firma specjalizująca się w dostarczaniu usług i produktów IT z siedzibą w Belfaście - otworzyła nowe biuro w Gdańsku, podała spółka. Dzisiaj w Gdańsku i całej Polsce Kainos zatrudnia ponad 350 ekspertów i planuje dalszy rozwój.

KONTRAKTY I REALIZACJE

Atal

 • Poszerzył ofertę o 60 mieszkań w nowej inwestycji przy ul. Apollina, w gdańskich Kowalach, podała spółka. To pierwszy etap projektu, w ramach którego docelowo powstanie 5 budynków. Zakres cenowy: od 8 700 do 9 700 zł za m2 w stanie deweloperskim.

Tower Investments

 • Zawarł z WIK Hotels, podmiotem specjalizującym się w realizacji inwestycji hotelowych, list intencyjny dotyczący realizacji hotelu dla "jednej z renomowanych sieci międzynarodowych" na nieruchomości znajdującej się w aktywach Tower Investments, położonej w Tychach przy ul. Budowlanych, podała spółka. Hotel będzie 12-kondygnacyjnym budynkiem o powierzchni użytkowej około 7 tys. m2. List intencyjny wiąże strony przez okres 5 miesięcy.

CPK

 • Spółka Centralny Port Komunikacyjny (CPK) podpisała z Budimeksem drugi z trzech kontraktów na roboty budowlane związane z tunelem kolei dużych prędkości w Łodzi, warty prawie 147 mln zł, podało CPK. Obejmuje budowę komór dla tarczy zmechanizowanej TBM do drążenia tunelu.

Inpro

 • Otrzymało pozwolenie na użytkowanie kolejnych dwóch budynków C i D w ramach osiedla Koncept w Gdańsku, podała spółka. Mieści się w nich łącznie 88 mieszkań o metrażach od 41 do 89 m2. W realizacji jest jednocześnie trzeci i ostatni już etap tej inwestycji, która dostarczy łącznie 6 czteropiętrowych budynków.

Develia

 • Rozpoczęła budowę projektu Oliwska Vita w Warszawie, który dostarczy 124 mieszkania. Około 30 z nich znalazło już swoich nabywców. Funkcję generalnego wykonawcy Develia powierzyła firmie Kalter. Zakończenie budowy planowane jest w III kwartale 2025 r., podała spółka. W ramach dwuskrzydłowego budynku powstaną 124 mieszkania o powierzchniach liczących od 27,7 do blisko 75 m2. Ceny mieszkań zaczynają się od 12 899 zł za m2.

Mirbud

 • Konsorcjum Kobylarni (spółki zależnej Mirbudu) i Mirbudu podpisało z Gminą Piła umowę na wykonanie zadania pn. "Rozwój zachodniej strefy przemysłowej w Pile, w tym parku przemysłowego Piła-Lotnisko" w formule zaprojektuj i wybuduj za 39,49 mln zł brutto, podał Mirbud. Termin realizacji zadania to 29 miesięcy od dnia zawarcia umowy.

Elektrotim

 • Oferta Elektrotimu, warta 12 mln zł brutto, została wybrana jako najkorzystniejsza w postępowaniu Generalnej Dyrekcji Dróg Krajowych i Autostrad pn.: "Poprawa bezpieczeństwa ruchu drogowego na DK35 w m. Unisław Śląski", podała spółka.

Cavatina

 • Zakupiła teren położony w centrum Warszawy przy ul. Chmielnej 75 za ponad 145 mln zł, podała spółka. Celem spółki jest projekt mixed-use, z dominującą funkcją mieszkaniową.

Pekao

 • Bank wprowadził możliwość zdalnego założenia Konta Mieszkaniowego, produktu oszczędnościowego w ramach programu Pierwsze Mieszkanie, podał bank. Otwarcie Konta Mieszkaniowego jest możliwe zarówno w bankowości internetowej Pekao24, jak i w aplikacji mobilnej PeoPay.

EMP

 • ElectroMobility Poland (EMP) zakończyło II fazę projektową związaną z pierwszym samochodem z gamy modelowej Izery i liczy, że rozpocznie prace budowlane fabryki w I kwartale 2024 roku, podała spółka.

Unibep

 • Nowa Idea - spółka zależna Unidevelopmentu z Grupy Unibep - podpisała z EMAR dwie umowy na realizację w systemie generalnego wykonawstwa inwestycji mieszkaniowych położonych w rejonie ulicy Listopadowej w Radomiu za 45,9 mln zł netto i 4,45 mln zł netto, podał Unidevelopment.

Rafako

 • Rafako oraz Tauron Wytwarzanie zawarły ugodę z Uniqa Towarzystwo Ubezpieczeń oraz InterRisk Towarzystwo Ubezpieczeń Vienna Insurance Group dotyczącą wypłaty przez ubezpieczycieli odszkodowania z tytułu ubezpieczenia związanego z wystąpieniem szkód powstałych wskutek zdarzenia, które miało miejsce 9 lutego 2020 r. na budowie bloku 910 MW w Elektrowni Jaworzno III - Elektrownia II, podało Rafako. Spółka uprawniona jest do otrzymania 8,5 mln zł od Tauron Wytwarzanie, które zostaną zapłacone przez Tauron po wypłacie odszkodowania przez ubezpieczycieli.

ZUE

 • Złożyło najkorzystniejszą ofertę, wartą 269,8 mln zł brutto (219,3 mln zł netto), w postępowaniu przetargowym PKP Intercity dotyczącym zamówienia pn.: "Przebudowa bocznicy kolejowej Przemyśl Bakończyce, wraz z zaprojektowaniem i wykonaniem robót w branży elektroenergetycznej oraz SRK", podała spółka. Termin realizacji zadania to 24 miesiące. Budżet zamawiającego na przedmiotowe zadanie wynosi 383,3 mln zł brutto.

Erbud

 • Jako lider w konsorcjum z Aqua Works ma kontrakt hydrotechniczny w Gdańsku za 30 mln zł brutto, podała spółka. Zakres zamówienia obejmuje budowę umocnienia dna wzdłuż Nabrzeża Przemysłowego, w tym: roboty czerpalne, wymiana gruntu oraz remont uszkodzeń nabrzeża i jego wyposażenia, a także wymianę linii odbojowej.

Bouygues Immobilier Polska

 • Wprowadził do sprzedaży 85 mieszkań w ramach inwestycji Rêve na warszawskich Włochach, podała spółka. Najmniejsze mieszkanie będzie miało powierzchnię 28 m2, a największe - 122 m2. W ofercie są również lokale dwupoziomowe. Mieszkańcy będą mogli skorzystać także ze sklepów i usług zlokalizowanych w budynku.

Develia

 • Zakończyła prace budowlane w VI etapie inwestycji Grzegórzecka 77 w Krakowie, podała spółka. W ramach etapu wybudowano 117 mieszkań o metrażach od 29 do 94 m2 oraz 9 lokali usługowych. Aktualnie trwają przygotowania do przekazania kluczy nabywcom.

Mirbud

 • Konsorcjum Kobylarni (lider, spółka zależna Mirbudu) i Mirbudu podpisało umowę z Powiatem Płockim - Zarządem Dróg Powiatowych w Płocku na opracowanie dokumentacji projektowej i wykonanie robót budowlanych dla zadania pn. "Rozbudowa ciągu dróg powiatowych: nr 2911W Goślice - Smolino - Sędek - Kłaki - Drobin i 2920W Opatówiec - Zagroba", podał Mirbud. Wartość umowy to 72 112 953,49 zł brutto.

Aldi

 • Otworzył nowy sklep w Opolu w środę 6 grudnia, który jest 300. sklepem sieci w Polsce i 10. w województwie opolskim, podała spółka. Łączna powierzchnia nowego Aldi wynosi ok. 1000 m2.

Inpro

 • Wprowadziło do oferty 68 mieszkań w ramach I etapu osiedla Forma w Elblągu, podała spółka. Rozpoczęcie budowy zaplanowano na przełom marca i kwietnia 2024 roku, a zakończenie na koniec września 2025 roku. Cały kompleks przy ul. Mielczarskiego będzie realizowany w III etapach. Ceny mieszkań wynoszą od 8 316 zł do 9 180 zł brutto za m2.

Unibep

 • Oferta Unihouse - spółki zależnej Unibepu - została wybrana przez Gdańską Infrastrukturę Społeczną jako najkorzystniejsza w postępowaniu o udzielenie zamówienia publicznego, którego przedmiotem jest realizacja budynku usługowego o wysokości 5 kondygnacji nadziemnych oraz 3 budynków mieszkalnych wielorodzinnych o wysokości od 3 do 5 kondygnacji nadziemnych, w których znajdą się łącznie 43 lokale mieszkalne, w Gdańsku, podał Unibep. Cena oferty złożonej przez Unihouse wynosi łącznie ok. 50,4 mln zł brutto, tj. ok. 47,3 mln zł netto. Termin realizacji inwestycji wynosi 9 miesięcy od dnia podpisania umowy.

Unibep

 • Trzy oferty Unibepu na realizację odcinków dróg w woj. podlaskim i mazowieckim, warte łącznie ok. 850 mln zł, zostały wybrane przez Generalną Dyrekcję Dróg Krajowych i Autostrad (GDDKiA) jako najkorzystniejsze, podała spółka.

Panattoni

 • Ruszył z budową City Logistics Kraków III, kolejnym projektem w granicach dawnej stolicy Polski, który zajmie 25 000 m2. Z blisko 4500 m2 skorzysta Walraven - międzynarodowy producent systemów mocowania instalacji.

Auchan

 • Wprowadza do swoich sklepów platformę Smartway - inteligentne rozwiązanie pozwalające skutecznie przeciwdziałać marnowaniu żywności, dzięki optymalizacji procesu zarządzania produktami z krótką datą przydatności do spożycia. Oparte na technologii sztucznej inteligencji narzędzie przynosić będzie wielowymiarowe korzyści: ograniczenie marnowania żywności nawet do 80%, więcej produktów po obniżonych cenach dla klientów, optymalnie dobrane produkty na darowizny dla najbardziej potrzebujących oraz prosty i 4-krotnie krótszy czas obsługi procesu dla sklepowych załóg. Innowacyjna platforma została z powodzeniem wprowadzona w pierwszych 23 sklepach Auchan w całej Polsce. Od stycznia 2024 r. zaplanowane są sukcesywne wdrożenia w pozostałych sklepach sieci.

Asbis

 • Zwiększył swoją powierzchnię magazynową o kolejne 5,5 tys. m2 w dwóch centrach dystrybucyjnych - w Pradze (powiększył główne centrum dystrybucyjne o 3 000 m2 , zwiększając łącznie powierzchnię magazynową do 13 000 m2) oraz Johannesburgu (do 3000 m2 z 500 m2). Jak podkreśliła spółka, wzrost powierzchni w Pradze był wynikiem rosnącej sprzedaży, która spowodowała 30-proc. wzrost zamówień magazynowych rok do roku.

Sfinks Polska

 • Sieć restauracji SPHINX powiększyła się o nowo otwarty lokal na poznańskich Ogrodach - przy placu Waryńskiego. Prowadzi go franczyzobiorca, który do tej pory miał tu swoją restaurację pod innym szyldem, ale postanowił dołączyć do sieci SPHINX. Tego typu otwarć będzie więcej, np. jeszcze w grudniu po podobnym przekształceniu ruszy nowa restauracja w Opolu.

PHN

 • Na szczycie jednego z czterech budynków osiedla "Kolej Na 19", zlokalizowanego na bliskiej Woli, zawisła właśnie symboliczna wiecha, co oznacza, że został zakończony etap robót konstrukcyjnych. Z 148 mieszkań oferowanych w tej inwestycji 65% znalazło swoich właścicieli.

Panattoni

 • Ukończył centrum logistyczne dla DHL Parcel. Obiekt o powierzchni około 32 000 m2 zlokalizowany w Robakowie jest trzecią realizacją przemysłową dewelopera w Polsce, która uzyskała certyfikację BREEAM na poziomie Outstanding.

Panattoni

 • Deweloper ruszył z budową pierwszej hali w ramach Panattoni Park Łódź West II, która zajmie 70 630 m2. Blisko połowę powierzchni obejmie Rohlig SUUS Logistics.

Źródła: depesze ISBnews, informacje ze spółek i organizacji

(ISBnews)

Źródło: ISB news

Najnowsze z tej kategorii
 • 20.02.2024
  Deweloperzy

  BPI Real Estate Poland stawia na zrównoważony rozwój i inwestycje premium

  Belgijski deweloper BPI Real Estate Poland zakupił teren pod realizację inwestycji mieszkaniowej w pobliżu centrum Gdańska. W 2024 roku firma planuje również rozpoczęcie budowy nieruchomości na posiadanym gruncie w Warszawie oraz kontynuację już rozpoczętych projektów. BPI Real Estate Poland, zgodnie z przyjętą strategią biznesową, w kolejnych latach będzie nadal rozwijać działalność w Polsce w segmencie nieruchomości premium, wdrażając w swoich inwestycjach zasady zrównoważonego rozwoju.

 • 20.02.2024
  Deweloperzy

  Od lokalnej firmy do ogólnopolskiego dewelopera pierwszego wyboru. Jak przeprowadzić skuteczną ekspansję?

  Efektywna ekspansja jest jednym z największych wyzwań każdej firmy o charakterze lokalnym, która dąży do rozwoju i skalowania swojego biznesu. Świadomość czy też wizerunek marki, a nawet pozycja lidera w ujęciu regionalnym nie gwarantuje sukcesu w szerszej skali. Wkroczenie na nowe rynki, a także utrzymanie na nich dotychczasowej konkurencyjności wymaga przemyślanej strategii. Jak przejść ścieżkę od lokalnej firmy do ogólnopolskiego dewelopera pierwszego wyboru?

 • 20.02.2024
  Informacje giełdoweDeweloperzy giełdowi

  Echo chce rozpocząć ofertę publiczną obligacji serii S2 o wartości do 70 mln zł 21 lutego

  Warszawa, 20.02.2024 (ISBnews) - Echo Investment chce rozpocząć 21 lutego br. ofertę publiczną do do 700 000 obligacji serii S2 w kwocie do 70 mln zł w ramach V programu emisji obligacji (do kwoty 300 mln zł lub równowartości tej kwoty w euro), podała spółka.

 • 19.02.2024
  Informacje giełdoweDeweloperzy giełdowi

  Indeks WIG20 wzrósł o 0,71% na zamknięciu w poniedziałek

  Warszawa, 19.02.2024 (ISBnews) - Indeks giełdowy WIG20 wzrósł o 0,71% wobec poprzedniego zamknięcia i osiągnął poziom 2 387,94 pkt w poniedziałek, 19 lutego.

 • 19.02.2024
  Deweloperzy

  Rozpoczęła się sprzedaż lokali w budynku B na osiedlu Matemblevo w Gdańsku

  Mowa o inwestycji Matemblevo. Powstaje ona przy ul. Dolne Migowo, w dzielnicy Piecki-Migowo. Osiedle docelowo składać się będzie z trzech budynków. W budynku B, który właśnie trafił do sprzedaży, znajdą się 23 mieszkania o powierzchni od 46 do 86 m kw. Za inwestycję odpowiada Rutkowski Development.