19.02.2024
DeweloperzyBiznes

Tygodniowy przegląd informacji z sektora budownictwa i nieruchomości

Warszawa, 19.02.2024 (ISBnews) - Poniżej przedstawiamy przegląd najważniejszych wiadomości z sektora budownictwa i nieruchomości z okresu 12-16 lutego.

RYNEK BUDOWLANY

CPK

 • Podczas Rady Gabinetowej premier Donald Tusk zadeklarował, odnosząc się do zaplanowanego przez poprzedni rząd kosztem co najmniej 155 mld zł projektu Centralnego Portu Komunikacyjnego (CPK), że jego gabinet chce "rozwoju infrastruktury komunikacyjnej, lotniczej, kolejowej". Prezydent Andrzej Duda stwierdził z kolei, że dla niego "sprawą najważniejszą" jest, by takie projekty, jak CPK były realizowane.

RYNEK NIERUCHOMOŚCI

Centra handlowe

 • W polskich centrach handlowych działają 1532 sieci i marki, wynika z danych Polskiej Rady Centrów Handlowych (PRCH). Zweryfikowano dane z miarodajnej próby obiektów handlowych, których łączna powierzchnia stanowi 15% całości nowoczesnej powierzchni handlowej w Polsce.

Wakacje kredytowe

 • Rząd zajmie się projektem ustawy dotyczącym wakacji kredytowych na posiedzeniu we wtorek, 20 lutego, podano w porządku obrad tego posiedzenia.

Kredyty mieszkaniowe

 • Wartość kredytów mieszkaniowych gospodarstw domowych wyniosła 447,46 mld zł w grudniu 2023 r., co oznacza spadek o 0,1% m/m i o 3,3% w skali roku, wynika z danych Narodowego Banku Polskiego (NBP).

Transakcje na rynku nieruchomości

 • Savills Investment Management (Savills IM) spodziewa się większej liczby nieruchomości na sprzedaż w tym roku w Polsce, motywowanej "exitem" funduszy private equity, czy presją ze strony banków finansujących, poinformował szef na Polskę w firmie Piotr Trzciński. Ciekawych okazji inwestycyjnych nie wyklucza w sektorze centrów handlowych.

Wakacje kredytowe

 • W projekcie ustawy dotyczącej tzw. wakacji kredytowych - przygotowanym przez Ministerstwo Finansów - proponuje się, by z tego rozwiązania można było skorzystać 2 razy w II kw. i po raz w III i IV kw. br., podano w ocenie skutków regulacji (OSR) do projektu ustawy o zmianie ustawy o wsparciu kredytobiorców, którzy zaciągnęli kredyt mieszkaniowy i znajdują się w trudnej sytuacji finansowej oraz ustawy o finansowaniu społecznościowym dla przedsięwzięć gospodarczych i pomocy kredytobiorcom. Jednocześnie w OSR podtrzymano, że koszt przedłużenia wakacji kredytowych na br. na planowanych zmienionych zasadach wyniesie 2,5 mld zł.

Handel w niedziele

 • Za przywróceniem handlu w niedziele opowiada się 46% Polaków, a 44% jest temu przeciwnych, wynika z sondażu UCE Research i Grupy Offerista. Autorzy raportu podkreślają, że akceptacja tego rozwiązania spadła w ciągu kilku miesięcy o 8 pkt proc. Ponadto przewidują, że jeżeli nic w tym temacie dalej nie będzie się działo, to poparcie będzie malało, ale nie powinno jednak spaść poniżej 40%.

Rynek biurowy

 • W 2023 roku zapotrzebowanie na biura w Warszawie okazało być niewiele mniejsze niż w rekordowym pod względem popytu 2022 roku. Zakontraktowane zostało około 750 tys. m2 powierzchni biurowych, ocenił partner/head of tenant representation w Walter Herz Mateusz Strzelecki. "Aktywność najemców wyraźnie wzrosła w porównaniu z latami 2020 i 2021. W minionym roku popyt na biura w Warszawie z kwartału na kwartał rósł. Ostatnie miesiące 2023 roku przyniosły najlepszy rezultat, w czwartym kwartale ur. zawarte zostały umowy najmu na przeszło 250 tys. mkw. biur. W trzecim i drugim kwartale do najemców trafiło po około 170 tys. m2 powierzchni, a w pierwszych trzech miesiącach zeszłego roku - 160 tys. m2. Największe wzięcie miały biura w centrum miasta, ale z niezłym rezultatem uplasował się również Służewiec" - wskazał Strzelecki.

Rynek biurowy

 • Na koniec ostatniego kwartału 2023 roku całkowite zasoby nowoczesnej powierzchni biurowej na ośmiu największych rynkach regionalnych poza Warszawą (Kraków, Wrocław, Trójmiasto, Katowice, Poznań, Łódź, Lublin, Szczecin) wyniosły prawie 6,67 mln m2, wynika z danych BNP Paribas Real Estate Poland. W minionym roku deweloperzy dostarczyli na rynek biurowy w regionach 21 nowych budynków, które łącznie przyniosły prawie 280 tys. m2 nowej powierzchni do wynajęcia. Do największych inwestycji zrealizowanych w 2023 roku można zaliczyć Ocean Park B oraz Kreo w Krakowie, Craft w Katowicach oraz Nowy Rynek E w Poznaniu. IV kwartał przyniósł z kolei największe inwestycje w Krakowie (Mogilska 35 Office, The Park Kraków II) oraz w Poznaniu (nowa siedziba firmy Tetos).

Rynek biurowy

 • Całkowita aktywność najemców biurowych w 2023 roku w największych miastach regionalnych w Polsce wyniosła ponad 741 300 m2 i była wyższa o prawie 19% niż w 2022 roku oraz o 7% w porównaniu z rekordowym rokiem 2019 (przed pandemią), wynika z raportu firmy doradczej Newmark Polska "Office Occupier - Rynek biurowy w regionach". Kwestie związane z ESG, poprawą funkcjonalności oraz efektywnym zarządzaniem powierzchnią biurową i optymalizacją kosztów najmu na trwałe wpisały się w język i strategie zarówno najemców, jak i deweloperów, podkreślono.

SPÓŁKI BUDOWLANE I NIERUCHOMOŚCIOWE

Victoria Dom

 • Miała 180,83 mln zł skonsolidowanego zysku netto w 2023 roku, podała spółka, prezentując wstępne dane. Przychody netto ze sprzedaży wyniosły w ub.r. 932,97 mln zł, zysk z działalności operacyjnej 274,14 mln zł, a zysk EBITDA 275,55 mln zł, podano również.

Mercor

 • Spodziewa się, że wartość pozyskiwanych zleceń w I kwartale roku kalendarzowego 2024 będzie niższa w ujęciu rocznym, natomiast w II półroczu br. oczekuje ożywienia na rynku, co powinno dać efekt powrotu do wyższych poziomów zamówień, poinformował prezes Krzysztof Krempeć.

Mercor

 • Odnotował 13,09 mln zł skonsolidowanego zysku netto przypisanego akcjonariuszom jednostki dominującej w III kw. roku obrotowego 2023/2024 (październik-grudzień 2023) wobec 11,59 mln zł zysku rok wcześniej, podała spółka.

Onde

 • Prowadzi zaawansowane rozmowy w sprawie sprzedaży dwóch projektów własnych instalacji fotowoltaicznych o łącznej mocy niemal 19 MWp, których budowa wkracza w kluczową fazę, podała spółka.

Dekpol

 • Dekpol Budownictwo wchodzi w bieżący rok z bardzo dobrym portfelem zamówień, poinformowała ISBnews wiceprezes, CFO Dekpol Katarzyna Szymczak-Dampc. Grupa rozważa większe inwestycje, rzędu 100 mln zł, w segmencie prefabrykacji, ale pod warunkiem otrzymania finansowania w ramach KPO i utrzymania dobrych perspektyw w budowlance. Grupa pracuje nad poprawą sytuacji Dekpol Steel.

Dekpol

 • Dekpol Deweloper zakłada, że udział segmentu deweloperskiego w wynikach Grupy Dekpol w następnych latach będzie rósł, a jednocześnie segment będzie poprawiał marże, poinformował ISBnews prezes Dekpol Deweloper Sebastian Barandziak. Spółka analizuje rynek warszawski.

HB Reavis

 • Właściciel i zarządca nieruchomości komercyjnych, podsumował 2023 rok na polskim rynku. To był pracowity czas, w którym firma była jednym z najaktywniejszych graczy na rynku biurowym w Warszawie. W minionym roku zespół wynajmu HB Reavis z powodzeniem podpisał 14 umów obejmujących łącznie 26,8 tys. m2 powierzchni. W 2023 roku HB Reavis skutecznie wdrożyło nową strategię polegająca na wzmocnieniu roli właściciela nieruchomości komercyjnych, który w Polsce zarządza nowoczesnymi budynkami o łącznej powierzchni 220 tys. m2. Zielony kampus biurowy Forest został praktycznie w całości wynajęty, a ostatnie powierzchnie biurowe zajęły w nim spółki z Grupy Banku Pekao S.A. (6,2 tys. m2). Największym zainteresowaniem cieszyły się biura w Varso Tower, który jest obecnie wynajęty w 85%.

Panattoni

 • Zdecydował o wejściu na rynek belgijski. Jeroen Gerritsen został mianowany dyrektorem generalnym, odpowiedzialnym za rozwój obecności firmy w kraju. Pierwsza inwestycja Panattoni w Belgii powstanie w Walonii. Rozpoczęcie budowy planowane jest na jesień.

KONTRAKTY I REALIZACJE

Polenergia

 • Spółki projektowe MFW Bałtyk II sp. z o.o. i MFW Bałtyk III sp. z o.o. , w których Polenergia posiada 50% udziałów, rozwijające w ramach wspólnego przedsięwzięcia emitenta i Equinor Wind Power AS projekty budowy morskich farm wiatrowych, zawarły ze spółką SIF Netherlands B.V. umowy na produkcję i dostawę konstrukcji fundamentowych pod turbiny wiatrowe typu monopal, podała spółka. Wartość umów wynosi łącznie ok. 440 mln euro.

Budimex

 • Oferta Budimeksu wartości 367,55 mln zł netto została uznana za najkorzystniejszą w przetargu łódzkiego oddziału Generalnej Dyrekcji Dróg Krajowych ‎i Autostrad, podała spółka. Przedmiotem przetargu jest projekt i budowa drogi ekspresowej S12 odcinek granica ‎woj. łódzkiego – węzeł Radom Południe (bez węzła) odc. 1 gr. woj. łódzkiego – węzeł ‎Przysucha (bez węzła).‎

Mirbud

 • Oferta konsorcjum Mirbudu (partner) i Kobylarni (lider) wartości 464,94 mln zł brutto została uznana za najkorzystniejszą w przetargu oposkiego oddziału Generalnej Dyrekcji Dróg Krajowych i Autostrad p.n. „Budowa drogi ekspresowej S11 Kepno – A1 na odcinku Kepno - granica woj. opolskiego (z wyłaczeniem obwodnicy Olesna), odc. III, Gotartow - poczatek obw. Olesna", podała spółki.

PGE

 • Wojewoda pomorski wydał pozwolenia na budowę części morskiej projektu farmy wiatrowej Baltica 2 realizowanego wspólnie przez Polską Grupę Energetyczną (PGE) i Ørsted, podała spółka. Dotyczą one budowy turbin wiatrowych i morskich stacji transformatorowych. To ostatnie pozwolenia niezbędne do rozpoczęcia budowy.

Elektrotim

 • Zawarł z Centrum Zasobów Cyberprzestrzeni Sił Zbrojnych w Warszawie umowę o wartości 18,78 mln zł brutto (15,27 mln zł netto) na wykonanie zadania pn. "Gdańsk. Budowa pola antenowego oraz modernizacja serwerowni - wykonanie robót budowlanych", podała spółka. Termin zakończenia robót to 14 miesięcy, licząc od dnia zawarcia umowy.

Polenergia

 • Spółki projektowe MFW Bałtyk II i MFW Bałtyk III, w których Polenergia posiada 50% udziałów, rozwijające w ramach wspólnego przedsięwzięcia z Equinor Wind Power projekty budowy morskich farm wiatrowych Bałtyk II i Bałtyk III, zawarły z Siemens Gamesa Renewable Energy odrębne umowy na dostawę turbin wiatrowych oraz na ich serwis gwarancyjny, podała Polenergia. Łączna wartość umów na dostawę turbin (dla obu projektów) szacowana jest na ok. 1,66 mld euro, a łączna wartość obu umów serwisowych na ok. 384 mln euro.

Atrem

 • Konsorcjum w składzie: Atrem (lider konsorcjum) oraz Hydro-Gaz Swarzędz (partner konsorcjum) zawarło z Wojskowym Zarządem Infrastruktury w Poznaniu umowę na "Modernizację zasilania kompleksu w energię elektryczną, cieplną i wodę K-2725 CSW Ląd Poznań", podał Atrem. Wartość umowy to 61 217 100 zł brutto, z czego wartość prac Atremu wynosi 44 283 171,79 zł brutto. Termin zakończenia robót wynosi 330 dni od dnia zawarcia umowy.

Atal

 • Wprowadził do sprzedaży 165 mieszkań w układach od 2 do 5 pokoi i metrażu od 39 do 138 m2 w ramach kolejnego etapu osiedla Francuska Park w Katowicach, podała spółka. Ponadto w etapie są 3 lokale usługowe.

Erbud

 • MOD 21 - spółka zależna Erbudu - podpisał umowę z Wydziałem Budownictwa miasta Monachium na realizację budynku mieszkalnego dla osób w kryzysie uchodźstwa w technologii drewnianej modułowej w Monachium, podał Erbud. Wartość umowy: 11,4 mln euro netto (49,5 mln zł netto). Termin realizacji umowy to 3 kwietnia 2025 r.

Budimex

 • Polskie Sieci Elektroenergetyczne (PSE) wybrały ofertę Budimeksu jako najkorzystniejszą w postępowaniu przetargowym pn. "Rozbudowa i modernizacja stacji Piła Krzewina wraz z przełączeniem toru linii 400 kV Piła Krzewina-Plewiska pracującego na napięciu 220 kV na napięcie 400 kV", podała spółka. Wartość oferty: 188 722 000 zł netto. Termin rozpoczęcia robót: od dnia zawarcia umowy, termin zakończenia robót: 45 miesięcy od dnia zawarcia umowy (47 miesięcy w przypadku skorzystania przez zamawiającego z prawa opcji nr 1).

Elektrotim

 • Oferta Elektrotimu o wartości 31,98 mln zł brutto (26 mln zł netto) została wybrana jako najkorzystniejsza w postępowaniu prowadzonym przez Tauron Nowe Technologie na realizację prac związanych z bieżącą eksploatacją i prowadzeniem prac dodatkowych na sieciach oświetleniowych na obszarze Tauron Nowe Technologie, podała spółka. Obszar realizacji prac obejmuje następujące miejscowości: Kłodzko, Nowa Ruda, Borów, Domaniów, Łagiewniki, Jordanów Śląski, Kondratowice, Oława (miasto i gmina), Siechnice, Strzelin, Wiązów, Żórawina oraz miasto Wrocław.

Budimex

 • Ofera Budimeksu, warta 3 423,66 mln CZK netto, została wybrana przez Ředitelství Silnic a Dálnic ČR (państwowy podmiot odpowiedzialny za drogi i autostrady w Czechach) jako najkorzystniejsza w ‎postępowaniu przetargowym dotyczącym drogi D35 Džbánov - Litomyšl, podała spółka.

Develia

 • Rozpoczęła przekazywanie 158 mieszkań w III etapie Osiedla Latarników w Gdańsku, podała spółka.

GH Development

 • Rozpoczął budowę inwestycji mieszkaniowej "Orzechowa" ze 114 mieszkaniami i 7 lokalami usługowymi w dzielnicy Włochy w Warszawie, podała spółka. Zakończenie realizacji osiedla planowane jest na początek 2026 roku. Generalnym wykonawcą inwestycji jest firma SPS Construction.

Develia

 • Otrzymała bezwarunkową zgodę Urzędu Ochrony Konkurencji i Konsumentów (UOKiK) na utworzenie razem z podmiotami niepowiązanymi wspólnego przedsiębiorcy Morska Park Development, w celu realizacji wspólnej wieloetapowej inwestycji o maksymalnej powierzchni użytkowej 90 tys. m2 na nieruchomościach w Gdyni Leszczynki, podała spółka.

Develia

 • Wprowadziła do sprzedaży kolejny etap osiedla Aleje Praskie na warszawskim Grochowie, podała spółka. W jego ramach powstaną dwa 4-piętrowe budynki z 252 mieszkaniami o powierzchni od 28 do ponad 103 m2. Termin oddania do użytku zaplanowano na I kwartał 2026 roku. Ceny zaczynają się od 12 900 zł za m2.

Panattoni

 • Panattoni BTS i Panattoni Emerging Markets w III kw. 2024 r. rozpoczną budowę centrum dystrybucyjnego w Szczecinie o powierzchni ok. 54 500 m2, w którym zatrudnienie znajdzie nawet 500 osób, podał Panattoni. Obiekt obejmie 51 500 m2 powierzchni przemysłowej oraz 2 870 m2 powierzchni biurowej. Lokalizacja pozwoli na obsługę północno-zachodniej Polski, a także regionu Berlina. Centrum dystrybucyjne ukończone będzie w połowie 2025 r.

Panattoni

 • W Świdniku powstaje pierwsza w Europie Środkowo-Wschodniej fabryka Grupy Trilux - globalnego eksperta oświetleniowego specjalizującego się w ekologicznych i zaawansowanych technologicznie rozwiązaniach B2B. Zakład o powierzchni 23 000 m2 zbuduje firma Panattoni. W nowej fabryce zatrudnienie znajdzie 250 osób, a będzie ona kluczowym hubem dla Grupy Trilux w tej części Europy.

Pandora

 • Duńska marka jubilerska wzmacnia ofertę tarnowskiego centrum handlowego Gemini Park. Otwarcie salonu zaplanowano na 14 marca br. Będzie to jedyny na terenie Tarnowa i okolic lokal tej marki.

Hortico

 • Podpisało z Grupą PSB Handel umowę partnerską dotyczącą prowadzenia punktu sprzedaży detalicznej PSB Mrówka. Na mocy tej umowy spółka prowadzić będzie market w miejscowości Kluczbork, w województwie opolskim, przy ul. Byczyńskiej 99. Otwarcie marketu PSB Mrówka planowane jest w pierwszej połowie 2024 roku. Powierzchnia marketu wyniesie około 3 000 m2.

Źródła: depesze ISBnews, informacje ze spółek i organizacji

(ISBnews)

Źródło: ISB news

Najnowsze z tej kategorii
 • 19.04.2024
  Trendy rynkoweBiznes

  Prezes Unibepu: Budownictwo ma dobre perspektywy, ale ważna będzie poprawa rentowności

  Warszawa, 19.04.2024 (ISBnews) - Budownictwo w Polsce ma dobre, zwłaszcza długoterminowe perspektywy, choć ważna jest w tym kontekście poprawa rentowności, ocenia prezes Unibepu Dariusz Blocher. Spodziewa się spadku produkcji budowlano-montażowej r/r w 2024 r. i kumulacji inwestycji w latach 2026-2027.

 • 19.04.2024
  BiznesDeweloperzy

  Unibep analizuje pozyskanie inwestora zarówno dla Unihouse, jak i Grupy Unidevelopment

  Warszawa, 19.04.2024 (ISBnews) - Unibep rozważa pozyskanie inwestora zarówno dla spółki Unihouse, jak i Grupy Unidevelopment, poinformował prezes Dariusz Blocher. Działania te pozostają na razie na etapie analiz, a nie rozmów z konkretnymi podmiotami, dodał. Z jego słów wynika, że Unibep chce pozyskać ok. 100 mln zł, a zdecydowana większość tego potencjału znajduje się w Unidevelopmencie.

 • 17.04.2024
  BiznesInfrastrukturaKomunikacyjna

  Konsorcjum Mirbudu ma kontrakt na prace na drodze S11 za 69,08 mln zł brutto

  Warszawa, 17.04.2024 (ISBnews) - Konsorcjum w składzie: Mirbud (lider) oraz Kobylarnia - spółka zależna Mirbudu (partner) podpisało z Generalną Dyrekcją Dróg Krajowych i Autostrad (GDDKiA) kontrakt na dobudowę drugiej jezdni na odcinku obwodnicy m. Kepno w ramach budowy drogi ekspresowej S11 Ostrow Wlkp. - Kepno; odcinek III, podała spółka. Wartość umowy: 69 076 296,5 zł brutto.  Termin realizacji: 33 miesiące od zawarcia umowy.

 • 15.04.2024
  BiznesDeweloperzy

  Tygodniowy przegląd informacji z sektora budownictwa i nieruchomości

  Warszawa, 15.04.2024 (ISBnews) - Poniżej przedstawiamy przegląd najważniejszych wiadomości z sektora budownictwa i nieruchomości z okresu 8-12 kwietnia.

 • 11.04.2024
  Biznes

  Mirbud miał wstępnie 135 mln zł zysku netto w 2023 r.

  Warszawa, 11.04.2024 (ISBnews) - Mirbud miał 135 mln zł skonsolidowanego zysku netto w 2023 r., podała spółka, powołując się na wstępne dane.