25.09.2023
DeweloperzyBiznesInformacje z gospodarki

Tygodniowy przegląd informacji z sektora budownictwa i nieruchomości

Warszawa, 25.09.2023 (ISBnews) - Poniżej przedstawiamy przegląd najważniejszych wiadomości z sektora budownictwa i nieruchomości z okresu 18-22 września.

RYNEK BUDOWLANY

Produkcja budowlana

 • Produkcja budowlano-montażowa (zrealizowana przez przedsiębiorstwa budowlane o liczbie pracujących powyżej 9 osób) wzrosła o 3,5% r/r w sierpniu br., poinformował Główny Urząd Statystyczny (GUS). W ujęciu miesięcznym odnotowano spadek o 7,4%.

RYNEK NIERUCHOMOŚCI

Rynek mieszkaniowy

 • Liczba mieszkań oddanych do użytkowania w sierpniu br. spadła o 2% r/r do 18 312, zaś w ujęciu miesięcznym wzrosła o 26,5%, podał Główny Urząd Statystyczny (GUS).

Rynek mieszkaniowy

 • Liczba mieszkań, których budowę rozpoczęto w sierpniu br. wzrosła o 39,4% r/r i wyniosła 17 999 , zaś w ujęciu miesięcznym wzrosła o 11,1%, podał Główny Urząd Statystyczny (GUS).

Rynek mieszkaniowy

 • Liczba mieszkań, na których budowę wydano pozwolenia lub dokonano zgłoszenia z projektem budowlanym spadła w sierpniu br. o 7,5% r/r do 20 006, a w ujęciu miesięcznym wzrosła o 4,2%, podał Główny Urząd Statystyczny (GUS).

Rynek handlowy

 • Średni poziom pustostanów w obiektach handlowych w największych miastach w Polsce spadł o 1,2 pkt proc. r/r i wynosi obecnie 3,5% powierzchni. Spadek wakatów dotyczy sześciu z ośmiu największych miast (Katowice, Kraków, Łódź, Poznań, Trójmiasto, Szczecin, Warszawa, Wrocław), wynika z danych Cushman & Wakefield.

Rynek mieszkaniowy

 • Wakacje kredytowe zostaną przedłużone na cały przyszły rok, z zastosowaniem kryterium dochodowego, poinformował premier Mateusz Morawiecki

Rynek mieszkaniowy

 • Oferta nowych mieszkań w największych metropoliach dramatycznie skurczyła się w ostatnich miesiącach, a ogromny spadek dostępności jest szczególnie widoczny w segmencie lokali do 400 tys. zł, oceniają eksperci portali RynekPierwotny.pl i GetHome.pl.

Rynek handlowy

 • Obecnie w fazie planowania, przygotowania inwestycji bądź w budowie jest ponad 1,2 mln m2 GLA nowoczesnej powierzchni handlowej, z terminem otwarcia do końca 2025 r., wynika z danych Polskiej Rady Centrów Handlowych (PRCH). To ponad 9% całości obecnej bazy nowoczesnych obiektów handlowych w Polsce. W ciągu trzech lat powstanie 110 nowych obiektów handlowych (w tym 98 parków handlowych), a 26 istniejących obiektów zostanie rozbudowanych. Łącznie inwestycje dotyczą 136 parków i centrów handlowych, obiektów wielofunkcyjnych (mixed-use) i centrów wyprzedażowych (outletów).

Rynek mieszkaniowy

 • Szacowana wartość majątku nieruchomości mieszkaniowych w Polsce na koniec 2022 r. wyniosła ok. 6,5 bln zł, wobec 5,8 bln zł na koniec 2021 r., natomiast nieruchomości komercyjnych - ok. 380 mld zł, przy 355 mld zł w 2021 r., podał Narodowy Bank Polski (NBP) w "Raporcie o sytuacji na rynku nieruchomości mieszkaniowych i komercyjnych w Polsce w 2022 r.". Wartość nieruchomości mieszkaniowych na koniec omawianego okresu odpowiadała ok. 211% PKB, a komercyjnych ok. 12% PKB.

SPÓŁKI BUDOWLANE I NIERUCHOMOŚCIOWE

Compremum

 • Odnotowało 24,07 mln zł skonsolidowanego zysku netto w I poł. 2023 r. wobec 13,91 mln zł zysku rok wcześniej, podała spółka, prezentując wstępne dane.

Kaufland Polska

 • Jest gotowy na ekspansję i jeszcze w tym roku sieć otworzy sześć nowych placówek, zapowiedział w rozmowie z ISBnews.tv szef departamentu relacji inwestorskich Ryszard Wysokiński.

Echo Investment

 • Rozważa wejście na rynek prywatnych akademików, poinformował prezes Nicklas Lindberg. Więcej szczegółów spółka poda pod koniec roku.

Echo Investment

 • Grupa celuje w łączną sprzedaż nieco powyżej 2 tys. mieszkań w tym roku, poinformował prezes Nicklas Lindberg. Do oferty chce wprowadzić do końca roku 2,5 tys. lokali.

Elektrotim

 • Liczy na lepsze wyniki finansowe w 2023 r. niż w 2022 r. i utrzymanie wysokich marż brutto w II poł. br., a także na wzrost portfela zamówień w kolejnych latach, poinformowali przedstawiciele spółki.

Rafako

 • Podtrzymało wniosek o udzielenie przez PFR Fundusz Inwestycyjny Fundusz Inwestycyjny Zamknięty Aktywów Niepublicznych finansowania pomostowego na rzecz spółki w kwocie 15 mln zł i przekazało PFR FIZAN dodatkowe informacje dotyczące m.in. bieżącej sytuacji finansowej spółki oraz bieżącego statusu transakcji inwestorskiej zawartej z PG Energy Capital Management i PBG, a także potencjalnego zabezpieczenia wnioskowanego finansowania, w celu umożliwienia rozpatrzenia wniosku spółki przez PFR FIZAN, podało Rafako.

Echo Investment

 • Odnotowało 2,42 mln zł skonsolidowanej straty netto przypisanej akcjonariuszom jednostki dominującej w II kw. 2023 r. wobec 10,44 mln zł zysku rok wcześniej, podała spółka.

Capital Park

 • Komisja Nadzoru Finansowego (KNF) zgodziła się na wycofanie akcji Capital Park z obrotu na rynku regulowanym prowadzonym przez Giełdę Papierów Wartościowych w Warszawie od 25 września br., podała spółka.

Elektrotim

 • Grupa miała portfel zamówień w wysokości ok. 626,4 mln zł netto na 30 czerwca br. wobec 638,83 mln zł netto rok wcześniej (573,92 mln zł bez uwzględniania sprzedanej spółki Procom System), podała spółka. Posiadany portfel zamówień powinien przyczynić się do dalszej poprawy wyników Grupy w kolejnych kwartałach 2023 roku, podkreślono.

Elektrotim

 • Odnotował 16,94 mln zł skonsolidowanego zysku netto przypisanego akcjonariuszom jednostki dominującej w I poł. 2023 r. wobec 4,73 mln zł straty rok wcześniej, podała spółka.

Dom Development

 • Rada nadzorcza powołała z dniem 1 stycznia 2024 roku, na wspólną trzyletnią kadencję, Monikę Perekitko na członka zarządu, podała spółka.

KONTRAKTY I REALIZACJE

CPK

 • Pełnomocnik rządu ds. CPK wniósł akcje spółki Polskie Porty Lotnicze (PPL) do Centralnego Portu Komunikacyjnego (CPK). W ten sposób spółka PPL dołączyła do grupy kapitałowej CPK skupiającej główne aktywa i procesy inwestycyjne dla infrastruktury lotniskowej w Polsce, podała spółka CPK.

EDP Renewables

 • EDPR otworzył oficjalnie w Wielkopolsce swoją największą w Europie elektrownię fotowoltaiczną, podała spółka. Farma fotowoltaiczna Przykona o mocy całkowitej 200 MWp jest 2. co do wielkości instalacją tego typu w Polsce, ale dzięki możliwości zwiększenia mocy o dodatkowe 40 MW ma potencjał, aby stać się największą elektrownią fotowoltaiczną w Europie Środkowo-Wschodniej i jedną z największych w Europie, podkreślono.

OT Logistics

 • OT Port Świnoujście - spółka zależna OT Logistics - podpisał z Zarządem Morskich Portów Szczecin i Świnoujście umowę przyrzeczoną dzierżawy nieruchomości, na której prowadzona jest działalność terminala, na kolejne 30 lat, podała spółka.

PKO BP

 • W pierwszym miesiącu od wprowadzenia produktu do oferty klienci PKO Banku Polskiego założyli ponad 900 Kont Mieszkaniowych, podał bank. Konto można zakładać od 10 sierpnia.

Atal

 • Realizuje w ścisłym centrum Katowic inwestycję, w ramach której powstają trzy wysokościowce. Jednym z nich jest 17-piętrowy wieżowiec C, przy którym aktualnie prowadzone są prace fundamentowe. Cały zespół Atal Olimpijska łącznie obejmuje 710 mieszkań i 17 lokali użytkowych, w tym 214 mieszkań i 6 lokali w wieży C. Dominantą inwestycji będzie 35-piętrowy drapacz chmur o wysokości 128 metrów, co uczyni go najwyższym budynkiem mieszkalnym w regionie. Prace budowlane przy ul. Olimpijskiej Atal rozpoczął w grudniu 2021 r. Konstrukcja najwyższego z budynków osiągnęła już przedostatnią kondygnację i wkrótce zostanie na nim zatknięta symboliczna wiecha. Na pełną wysokość wzniesiono już budynek A.

Ghelamco

 • Wieżowiec "The Bridge" jest na półmetku budowy. Obecnie realizowana jest 26 kondygnacja. 174-metrowy biurowiec Ghelamco przy placu Europejskim w Warszawie będzie jednym z najbardziej ekologicznych i zaawansowanych technologicznie budynków w Europie Środkowo-Wschodniej. W efekcie aktualnego tempa prac na budowie "The Bridge", który docelowo będzie posiadał 40 pięter, co 5 dni powstaje kolejna kondygnacja. Pod koniec sierpnia rozpoczął się montaż szklanych paneli elewacyjnych. Równocześnie trwają prace związane z połączeniem wieżowca z historycznym gmachem Bellony, który stanie się częścią biurowego kompleksu. Wyeksponowany i poddany pieczołowitej renowacji zostanie zabytkowy hol z kolumnadą i reprezentacyjną klatką schodową.

CTP

 • Deweloper CTP wynajął 110 000 m2 w kompleksie CTPark Warsaw West zlokalizowanym w podwarszawskich Wiskitkach. Nowym najemcą inwestycji jest firma z sektora logistycznego, która zajmie łącznie dwa budynki. To największa transakcja w portfelu inwestora w tym roku i jednocześnie jedna z najbardziej spektakularnych umów na polskim rynku nieruchomości magazynowych. W procesie najmu pośredniczyła firma doradcza Savills.

Frigo Logistics

 • Mecalux wyposaży automatyczny magazyn paletowy w centrum dystrybucyjnym o kontrolowanej temperaturze należącym do Frigo Logistics. Inwestycja W Nowym Dworze Mazowieckim będzie obejmowała również montaż dwóch systemów składowania palet oraz instalację oprogramowania Easy WMS. W automatycznym magazynie, o wysokości 36 metrów, zostanie utworzonych sześć korytarzy z regałami o podwójnej głębokości składowania, które będą mogły pomieścić 15 000 palet.

EPP/Echo

 • Od początku roku należąca do EPP i Echo Investment Galeria Młociny podpisała umowy z szesnastoma nowymi najemcami, rozbudowując swoją ofertę o marki takie jak m.in. Nike, Popeyes, Fielmann czy Lovisa, wzmacniając pozycję na rynku warszawskich obiektów handlowych. Nowi najemcy zajęli łączną przestrzeń o powierzchni ponad 3 550 m2.

Carrefour

 • Na listopad 2023 roku zaplanowano otwarcie Sonaty Park Sochaczew po drugiej rozbudowie. Właściciel i inwestor obiektu, którym jest Carrefour Polska odda do użytku ponad 4000 m2 GLA, na których pojawią się takie marki jak CCC, Half Price, New Yorker, 4F czy Diverse. Większość z nich zadebiutuje na mapie tego blisko 40-tysięcznego miasta.

Grupa Energa

 • Zakończyła układanie i zasypywanie liczącego ok. 28 km przyłącza gazowego dla elektrowni w Ostrołęce. Na przełomie września i października planowane jest przeprowadzenie prób wytrzymałości i szczelności nowobudowanego rurociągu. Ukończenie tych oraz innych testów pozwoli na przejście do kolejnego etapu inwestycji, czyli przygotowania gazociągu do rozruchu i napełnienia gazem. Ostatnim etapem projektu będzie zwrot właścicielom działek, na których prowadzone były prace. Nastąpi to najpóźniej do końca drugiego kwartału 2024 roku.

Źródła: depesze ISBnews, informacje ze spółek i organizacji

(ISBnews)

Źródło: ISB news

Najnowsze z tej kategorii