24.05.2024
Analizy i raportyBanki

BIK: Brak programu wsparcia kredytów może obniżyć sprzedaż o 4-4,5 mld zł wobec stycznia

Warszawa, 24.05.2024 (ISBnews) - Brak programu wsparcia sprzedaży kredytów mieszkaniowych może obniżyć akcję kredytową w porównaniu do stycznia br. o ok. 4-4,5 mld zł w kolejnych miesiącach, szacuje główny analityk Grupy Biura Informacji kredytowej (BIK) Waldemar Rogowski.

"Do czasu uruchomienia nowego programu, należy oczekiwać dalszego spadku akcji kredytowej w kolejnych miesiącach. Szacujemy, że brak programu może obniżyć akcję kredytową w porównaniu do stycznia br. o około 4-4,5 mld zł. Spadek akcji kredytowej może być jednak częściowo kompensowany przez kredyty mieszkaniowe zaciągane przez osoby, które w wyniku nadal rosnących cen nieruchomości przyspieszą decyzję o kredycie, a z przyczyn formalnych nie mogą być beneficjentami nowego programu. Pojawienie się bowiem nowego rządowego programu, może podziałać stymulująco na wzrost cen nieruchomości. Podobne zjawisko miało już miejsce w ubiegłym roku. Warto je być może poddać refleksji" - powiedział Rogowski, cytowany w komunikacie.

W kwietniu br., w relacji do historycznie rekordowego stycznia br., wartość udzielonych hipotek spadła o ok. 3,53 mld zł. Brak nowych wniosków z ubiegłorocznego programu widać też w liczbie osób wnioskujących o kredyt mieszkaniowy - w kwietniu br. było ich 32,36 tys. wobec 46,34 tys. w grudniu 2023 r., wskazał główny analityk.

Program "BK2%" odpowiadał za około 60% akcji kredytowej w drugim półroczu 2023 r.

Ogółem w kwietniu sprzedaż kredytów mieszkaniowych wzrosła o 93,2% r/r do 6,773 mld zł w kwietniu 2024 r. (ale spadła o 12,1% m/m), wynika z danych BIK. W ujęciu wolumenowym liczba kredytów mieszkaniowych udzielonych w ub. miesiącu wzrosła o 66,8% r/r do 16,4 tys. (i spadła o 11,5% m/m).

(ISBnews)

Źródło: ISB news

Najnowsze z tej kategorii