Ceny ofertowe nowych mieszkań – wrzesień 2023 (wstępne dane)
02.10.2023
Analizy ekspertówRaportyTrendy rynkowe

Ceny ofertowe nowych mieszkań – wrzesień 2023 (wstępne dane)

We wrześniu 2023 r. średnia cena metra kwadratowego nowych mieszkań w Krakowie przekroczyła pułap 15 tys. zł, a w Warszawa, która nie odpuściła w wyścigu o miano cenowego lidera wśród największych metropolii – 16 tys. zł! Za to w Łodzi wrzesień przyniósł stabilizację cen, zaś w Trójmieście nawet jej minimalny spadek – wynika ze wstępnych danych BIG DATA RynekPierwotny.pl.

- Na rynku pierwotnym szaleństwo cenowe trwa. Nie dość, że deweloperzy podnoszą ceny mieszkań, to najtańsze szybko znikają z ich oferty. Te, które w niej zostają są więc coraz droższe – mówi Marek Wielgo, ekspert portali RynekPierwotny.pl i GetHome.pl.

Aby średnia cena metra kwadratowego przestała rosnąć, deweloperzy musieliby radykalnie zwiększyć podaż mieszkań w segmencie popularnym, czyli budowanych z myślą o klientach kredytowych. Wygląda na to, że w większości największych polskich metropolii wrzesień nie przyniósł odwrócenia trendu cenowego.

Ze wstępnych danych BIG DATA RynekPierwotny.pl wynika, że w Krakowie i Warszawie średnia cena metra kwadratowego mieszkań w ofercie firm deweloperskich wzrosła o kolejne 2%.

srednie-ceny-mieszkan-sierpien-23-wrzesien-23

– Dwa miesiące temu informowaliśmy, że ta średnia przebiła w Krakowie pułap 14 tys. zł za m kw. We wrześniu pokonany został kolejny próg – 15 tys. zł. Jednak Warszawa wciąż nie daje się zepchnąć z pozycji lidera. W ubiegłym miesiącu średnia cena metra kwadratowego przekroczyła tu próg 16 tys. zł – komentuje ekspert RynekPierwotny.pl i Gethome.pl.

Problem podażowy najprawdopodobniej jeszcze bardziej się tam pogłębił. Ze wstępnych danych BIG DATA RynekPierwotny.pl wynika, , że w Krakowie pod koniec września w ofercie firm deweloperskich było aż o 49% mniej mieszkań niż jeszcze dziewięć miesięcy temu! Natomiast w Warszawie oferta lokali skurczyła się w tym okresie o 40%.

Na trzecim miejscu cenowego podium wciąż utrzymuje się Trójmiasto, choć po gwałtownych zwyżkach średniej ceny metra kwadratowego w lipcu i sierpniu, wrzesień przyniósł tu 2% obniżkę. Dodajmy, że oferta mieszkań w Trójmieście skurczyła się przez rok o 25%, ale we wrześniu wzrosła w porównaniu z sierpniem. I prawdopodobnie to jest przyczyną spadku średniej ceny mieszkań dostępnych w ofercie trójmiejskich deweloperów.

Łódź po raz kolejny pokazała, że jest w tym roku oazą stabilności wśród największych metropolii. I to zarówno pod względem wielkości oferty, jak średniej ceny mieszkań. We wrześniu utrzymała ona bowiem poziom z sierpnia. A co najważniejsze dla kupujących nowe mieszkania, właśnie w Łodzi podrożały w tym roku najmniej, bo „tylko” o 5%.

srednie-ceny-mieszkan-grudzien-22-wrzesien-23

Niestety, taką oazą przestały być we wrześniu miasta Górnośląsko-Zagłębiowskiej Metropolii, gdzie średnia cena metra kwadratowego mieszkań z miesiąca na miesiąc podskoczyła aż o 7%! W efekcie była o 12% wyższa niż grudniu ubiegłego roku. Dwucyfrowy wzrost średniej we Wrocławiu i Poznaniu nie jest niespodzianką, choć należy odnotować, że po sierpniowym przyspieszeniu cenowym, we wrześniu odnotowaliśmy w tych metropoliach „tylko” 1% podwyżkę.

Wracając do Krakowa, Warszawy i Trójmiasta, to już teraz można mówić o rekordowym od czasu kryzysu finansowego w 2008 r. wzroście średniej ceny metra kwadratowego. W ciągu 12 miesięcy nowe mieszkania dostępne w ofercie deweloperów w Krakowie podrożały średnio na metrze aż o 28%, w Trójmieście - o 19%, a w Warszawie – o 18%.

srednie-ceny-mieszkan-wrzesien-22-wrzesien-23

Z punktu widzenia kupujących rosnące ceny w ofercie deweloperów znacznie lepiej obrazuje ich struktura. Na przykład w Krakowie, gdzie średnia cena metra kwadratowego wrosła najbardziej, oferta lokali z ceną poniżej 10 tys. zł skurczyła się w tym roku z 21% do 5%. Za to odsetek mieszkań z ceną powyżej 15 tys. zł za metr zwiększył się z 18% do 46%.

Spektakularne zmiany w strukturze cenowej odnotowaliśmy również m.in. w Warszawie i Trójmieście, a we wrześniu także w miastach Górnośląsko-Zagłębiowskiej Metropolii. Jeszcze miesiąc wcześniej 55% mieszkań w ofercie śląskich deweloperów miało cenę poniżej 9 tys. zł za m kw. Obecnie udział takich lokali wynosi 46%. Natomiast z 14% do 23% zwiększył się odsetek takich, za które trzeba zapłacić ponad 12 tys. zł za metr.

struktura-cenowa-wrzesien-23

Autor: Marek Wielgo

Źródło: rynekpierwotny.pl

Najnowsze z tej kategorii
 • Rynki mieszkaniowe na fali wzrostu. W listopadzie rosły nie tylko ceny mieszkań
  07.12.2023
  Trendy rynkoweRaportyAnalizy ekspertów

  Rynki mieszkaniowe na fali wzrostu. W listopadzie rosły nie tylko ceny mieszkań

  W listopadzie na 7 największych rynkach mieszkaniowych sprzedaż lokali była wyższa niż w październiku. Zwiększyła się także oferta, ponieważ deweloperzy wprowadzili o wiele więcej lokali niż ich sprzedali. Niestety, nie zahamowało to wzrostu średniej ceny metra kwadratowego mieszkań. Eksperci portali RynekPierwotny.pl i GetHome.pl zwracają uwagę na szybka wyprzedaż najtańszych ofert.

 • 05.12.2023
  Trendy rynkoweRaportyAnalizy ekspertów

  Polacy kupują więcej mieszkań z drugiej ręki, ale popyt na nowe rośnie coraz szybciej

  W 2022 r. na rynek wtórny przypadała już tylko nieco ponad połowa wszystkich sprzedanych mieszkań. Wzrósł bowiem odsetek kupujących mieszkania bezpośrednio od firm deweloperskich. Eksperci portalu GetHome.pl przeanalizowali w tej sprawie najnowsze dane z raportu Głównego Urzędu Statystycznego.

 • 01.12.2023
  Trendy rynkoweRaportyAnalizy ekspertów

  Ceny ofertowe nowych mieszkań – listopad 2023 (wstępne dane)

  W listopadzie najtańsze mieszkania w ofercie firm deweloperskich znikały w mgnieniu oka. W Poznaniu średnia cena metra kwadratowego przekroczyła z tego powodu pułap 12 tys. zł. Wrocław był jedyną metropolią, w której listopad przyniósł stabilizację cen – wynika ze wstępnych danych BIG DATA RynekPierwotny.pl.

 • 28.11.2023
  Trendy rynkoweRaportyAnalizy ekspertów

  Nasze mieszkania: coraz droższe i coraz bardziej niedoubezpieczone?

  Wartość domów i lokali wyraźnie wzrosła w ostatnim czasie. Niestety, ich właściciele nie zawsze to uwzględniają przy zakupie polisy. Jak wskazują eksperci RynekPierwotny.pl i Rankomat.pl skutkiem jest niedoubezpieczenie.

 • 28.11.2023
  BankiTrendy rynkoweAnalizy ekspertów

  Prezes AMRON: Wartość kredytów hipotecznych może wzrosnąć o 25% r/r w 2023 r.

  Warszawa, 28.11.2023 (ISBnews) - Wartość kredytów hipotecznych udzielonych w tym roku może wzrosnąć o 25% r/r i osiągnąć poziom 60-62 mld zł, uważa prezes AMRON Jacek Furga.