23.05.2024
Informacje z gospodarkiRaporty

GUS: Liczba mieszkań oddanych do użytku spadła o 23,7% r/r w kwietniu

Warszawa, 23.05.2024 (ISBnews) - Liczba mieszkań oddanych do użytkowania w kwietniu br. spadła o 23,7% r/r do 15 892, zaś w ujęciu miesięcznym spadła o 11,5%, podał Główny Urząd Statystyczny (GUS).

Liczba mieszkań przeznaczonych na sprzedaż lub wynajem oddanych do użytkowania w ub. miesiącu wyniosła 9 771, co oznacza spadek o 4% r/r. W ujęciu miesięcznym odnotowano spadek o 13,7%, podał również GUS.

"Według wstępnych danych, w pierwszych czterech miesiącach 2024 roku oddano do użytkowania 64,6 tys. mieszkań, tj. 14,8% mniej niż w analogicznym okresie 2023 roku. Deweloperzy przekazali do eksploatacji 39,2 tys. mieszkań - o 3,4% mniej niż przed rokiem, natomiast inwestorzy indywidualni 24 tys. mieszkań, tj. o 29,5% mniej. W ramach tych form budownictwa wybudowano łącznie 97,8% ogółu nowo oddanych mieszkań. W pozostałych formach budownictwa oddano do użytkowania łącznie 1,4 tys. mieszkań (w ubiegłym roku 1,3 tys.)" - czytamy w komunikacie.

Powierzchnia użytkowa nowo wybudowanych mieszkań wyniosła 5,9 mln m2, czyli o 20,2% mniej niż przed rokiem, a jej przeciętna wartość dla 1 mieszkania ukształtowała się na poziomie 91,1 m2.

(ISBnews)

Źródło: ISB news

Najnowsze z tej kategorii
 • Wakacje na swoim, czyli… ile trzeba wydać na nowy apartament nad morzem, jeziorem lub w górach? [RAPORT]
  20.06.2024
  Trendy rynkoweRaportyAnalizy ekspertów

  Wakacje na swoim, czyli… ile trzeba wydać na nowy apartament nad morzem, jeziorem lub w górach? [RAPORT]

  Myli się ten, kto sądzi, że najdroższe nowe mieszkania są w Warszawie czy Krakowie. Często o wiele więcej trzeba zapłacić za tzw. wakacyjny apartament w nadmorskich czy górskich miejscowościach wypoczynkowych. W jednym z kurortów ceny oscylują nawet powyżej 28 tys. zł za m kw.! Skąd tak wysokie ceny? Jak wygląda oferta deweloperów w atrakcyjnych turystycznie miastach? Eksperci portalu RynekPierwotny.pl postanowili to sprawdzić.

 • 18.06.2024
  Trendy rynkoweRaportyAnalizy ekspertów

  Jak mocno podrożały działki w 2023 roku?

  Niestety, w Polsce nadal brakuje szczegółowych, ogólnodostępnych oraz szybko publikowanych informacji cenowych na temat obrotu działkami. Właśnie dlatego musimy posiłkować się między innymi informacjami przekazywanymi przez deweloperów. Narodowy Bank Polski w ramach swojej cyklicznej ankiety niedawno zapytał niemal jedną czwartą rodzimych deweloperów budujących bloki o warunki prowadzenia działalności. Jedno z pytań odnosiło się do cen gruntów pod budownictwo wielorodzinne. Eksperci portalu GetHome.pl postanowili przyjrzeć się wynikom ankiety, które dotyczą właśnie tej kwestii.

 • Coraz bliżej końca korekty cenowej materiałów budowlanych
  14.06.2024
  Trendy rynkoweRaportyAnalizy ekspertów

  Coraz bliżej końca korekty cenowej materiałów budowlanych

  W maju na krajowym rynku materiałów budowlanych wciąż obowiązywała średnia ujemna dynamika cen w relacji rok do roku. Jak zauważają eksperci portalu RynekPierwotny.pl coraz wyraźniej jednak dają o sobie znać symptomy jej wygaszania. Dziewiąty z rzędu regres stawek wyniósł tym razem zaledwie 2 proc., czyli najmniej od listopada ub. roku. Z kolei w relacji miesiąc do miesiąca Grupa PSB zakomunikowała kolejny średni wzrost notowań, potwierdzając tym samym postępujące słabnięcie tendencji spadkowej cen monitorowanych grup asortymentowych.

 • 11.06.2024
  Trendy rynkoweRaportyAnalizy ekspertówDeweloperzy

  Na rynku nowych mieszkań długo oczekiwana stabilizacja cen. Czy wszędzie?

  W Warszawie średnia cena metra kwadratowego mieszkań w ofercie firm deweloperskich nie zmieniła się drugi miesiąc z rzędu, a w miastach wchodzących w skład Górnośląsko-Zagłębiowskiej Metropolii cenowa stabilizacja trwa od trzech miesięcy. Cieszyć może też wyhamowanie wzrostu średniej ceny metra kwadratowego nowych mieszkań w Poznaniu. Eksperci portalu RynekPierwotny.pl zwracają uwagę na czynniki, które mają wpływ na ich ceny.

 • 10.06.2024
  Trendy rynkoweRaportyAnalizy ekspertów

  Knight Frank: Rynek prywatnych akademików w Polsce to 14,5 tys. łóżek; powstaje 4,5 tys.

  Aktualnie w Polsce znajduje się 14 500 łóżek w prywatnych akademikach, a obłożenie w nich wynosi 95%. W budowie lub na etapie planowania jest realizacja kolejnych projektów na 4 500 łóżek, wynika z danych firmy doradczej Knight Frank.