25.09.2023
BiznesInformacje z gospodarki

GUS: Nowe zamówienia w przemyśle spadły o 19,2% r/r w sierpniu

Warszawa, 25.09.2023 (ISBnews) - Nowe zamówienia w przemyśle spadły o 19,2% r/r w sierpniu 2022 r., podał Główny Urząd Statystyczny (GUS). W ujęciu miesięcznym odnotowano spadek o 0,9%, podał Urząd.

Zamówienia na eksport i wywóz spadły w sierpniu o 15,9% r/r i spadły o 1,7% w ujęciu miesięcznym.

"Wartość nowych zamówień otrzymanych przez badane przedsiębiorstwa przetwórstwa przemysłowego w sierpniu br. była o 19,2% mniejsza niż w analogicznym miesiącu ub. roku, w tym dla zamówień na eksport obniżyła się o 15,9% (wobec znacznego wzrostu nowych zamówień ogółem i na eksport rok wcześniej). Niższe niż przed rokiem były nowe zamówienia w większości badanych działów, z wyjątkiem produkcji pojazdów samochodowych, przyczep i naczep (gdzie wzrosły o ok. 11%). O ponad połowę niższa niż przed rokiem była wartość nowych zamówień otrzymanych w produkcji odzieży oraz pozostałego sprzętu transportowego. Znacznie obniżyły się także nowe zamówienia m.in. w produkcji komputerów, wyrobów elektronicznych i optycznych, metali, wyrobów farmaceutycznych oraz urządzeń elektrycznych (spadki w granicach od ok. 38% do ok. 23%)" - czytamy w komunikacie.

Wskaźnik nowe zamówienia w przemyśle służy ocenie przyszłej produkcji i pokazuje rozwój popytu na wyroby i usługi przemysłowe. Zamówienia w przemyśle określane są jako wartość kontraktów (bez VAT) wiążących producenta i stronę trzecią w zakresie dostarczania wyrobów i usług.

(ISBnews)

Źródło: ISB news

Najnowsze z tej kategorii
 • 07.12.2023
  Informacje z gospodarki

  Morawiecki: Rozporządzenie o 0% VAT na żywność na 2024 rok popiszemy jutro lub pojutrze

  Warszawa, 07.12.2023 (ISBnews) - Rozporządzenie o przedłużeniu zerowej stawki VAT na żywność w roku 2024 zostanie podpisane jutro lub pojutrze, zapowiedział premier Mateusz Morawiecki.

 • 07.12.2023
  Informacje z gospodarki

  Sejm przyjął nowelę dot. wsparcia odbiorców energii elektrycznej i gazu w I poł. 2024 r.

  Warszawa, 07.12.2023 (ISBnews) - Sejm przyjął nowelizację ustaw w celu wsparcia odbiorców energii elektrycznej i paliw gazowych, która zakłada utrzymanie ceny maksymalnej energii elektrycznej, gazu i ciepła w I poł. 2024 r. oraz objęcie ceną maksymalną energii elektrycznej małych i średnich przedsiębiorstw oraz obiektów sportowych.

 • 07.12.2023
  BankiInformacje z gospodarki

  Glapiński: Inflacja będzie nadal stopniowo, choć wolniej, spadać w kolejnych kwartałach

  Warszawa, 07.12.2023 (ISBnews) - Po gwałtownym spadku w poprzednich miesiącach, obecnie spadek inflacji - co naturalne - jest już wolniejszy, ale inflacja będzie nadal stopniowo spadać w kolejnych kwartałach, ocenia prezes Narodowego Banku Polskiego (NBP) i przewodniczący Rady Polityki Pieniężnej (RPP) Adam Glapiński. Inflacja spada i jest na ścieżce zmierzającej do celu inflacyjnego, podkreślił.

 • 07.12.2023
  BankiWyniki finansoweInformacje z gospodarki

  Glapiński: Ewentualne dalsze decyzje RPP ws. stóp proc. będą możliwe w marcu

  Warszawa, 07.12.2023 (ISBnews) - Obecne elementy niepewności związane m.in. z cenami administracyjnymi i VAT na żywność powinny zostać wyjaśnione do marca, kiedy Narodowy Bank Polski (NBP) przedstawi kolejną projekcję inflacyjną; wtedy też możliwe będą "ewentualne dalsze decyzje" Rady Polityki Pieniężnej (RPP), zapowiedział prezes NBP i przewodniczący Rady Adam Glapiński.

 • 07.12.2023
  Informacje z gospodarki

  Glapiński: Złoty jest istotnie mocniejszy r/r, jego wzmocnienie dobre dla walki z inflacją

  Warszawa, 07.12.2023 (ISBnews) - Kurs złotego jest "istotnie mocniejszy" w porównaniu ze stanem z jesieni ub.r., a jego wzmocnienie jest korzystne dla walki z inflacją, ocenia prezes Narodowego Banku Polskiego (NBP) i przewodniczący Rady Polityki Pieniężnej (RPP) Adam Glapiński. Powtórzył, że NBP nie ma preferowanego poziomu kursu oraz że interwencje walutowe są potrzebne tylko, kiedy zmiany kursu następują skokowo.