Na rynku materiałów budowlanych wakacyjna flauta. Jak długo potrwa?
Sierpień był kolejnym miesiącem stabilizacji cen na rynku wyrobów budowlanych – wynika z najnowszego raportu Grupy PSB Handel. Eksperci portalu RynekPierwotny.pl zwracają uwagę, że warunki do rozpoczęcia budowy są wciąż sprzyjające, choć na horyzoncie pojawiły się czarne chmury.
- Widać, że wielu inwestorów, którzy indywidualnie budują swoje domy, starają się wykorzystać ten moment. Statystyki GUS wskazują bowiem na znaczne ożywienie w budownictwie jednorodzinnym, i to mimo wciąż niskiej dostępności kredytów – mówi Marek Wielgo, ekspert portalu RynekPierwotny.pl.
W ciągu ośmiu miesięcy tego roku inwestorzy indywidualni rozpoczęli budowę blisko 54,4 tys. mieszkań (głównie domów jednorodzinnych). Oznacza to przeszło 11% wzrost w porównaniu z analogicznym okresem rok temu. Pamiętajmy jednak o tym, że to odbicie jest w dużej mierze efektem niskiej bazy. W ubiegłym roku mieliśmy wręcz zapaść w budownictwie jednorodzinnym. Rozpoczynaniu budów nie sprzyjała niepewna sytuacja gospodarcza spowodowana wojną w Ukrainie, drogie kredyty oraz strach przed wzrostem cen materiałów budowlanych.
– Osoby planujące budowę domu jednorodzinnego miały jeszcze świeżo w pamięci horror cenowy, jaki przeżywali inwestorzy, którzy podjęli się budowy domów na fali pocovidowej euforii. Jednak już w drugiej połowie ubiegłego roku sytuacja inwestorów zdecydowanie się poprawiła. Przede wszystkim ceny wielu materiałów budowlanych spadły po raz pierwszy od kilku lat. Co ważne, ten trend utrzymał się także w tym roku – komentuje Marek Wielgo.
Grupa PSB Handel, która monitoruje rynek wyrobów wykorzystywanych przede wszystkim w budownictwie jednorodzinnym poinformowała, że w sierpniu ich średnia cena liczona dla 20 grup asortymentowych była o 0,4% niższa niż w analogicznym okresie rok temu. Obniżki miały miejsce w 13 kategoriach. Do 1% spadły ceny w grupach: chemia budowlana, dekoracje, wyposażenie, AGD, instalacje, ogrzewanie oraz izolacje termiczne. W kolejnych grupach spadki były następujące: narzędzia, ogród, hobby oraz płytki, łazienki, kuchnie (po -2%), izolacje wodochronne (-3%), oświetlenie, elektryka, wykończenia, dachy, rynny oraz sucha zabudowa (po -4%).
Z kolei wzrost cen w ciągu 12 miesięcy miał miejsce w siedmiu grupach asortymentowych: płyty OSB, drewno (+10%), cement, wapno (+4%), stolarka i ściany, kominy (po +3%), farby, lakiery i otoczenie domu (po +1%) oraz motoryzacja (+0,1).
Z danych Grupy PSB Handel wynika ponadto, że sierpień był okresem stabilizacji cenowej. Średnia cena liczona dla 20 grup asortymentowych była o 0,2% niższa niż w lipcu. Wprawdzie ceny wzrosły w sześciu grupach towarowych (ściany, kominy, motoryzacja, otoczenie domu, wykończenia, płytki, łazienki, kuchnie oraz narzędzia), ale podwyżki nie przekraczały 1%. Poziom z lipca utrzymały za to ceny chemii budowlanej, izolacji termicznych i dekoracji. Zaś w siedmiu grupach ceny spadły. Obniżki do 1% objęły stolarkę, dachy, rynny, farby, lakiery, cement, wapno, instalacje, ogrzewanie, wyposażenie, AGD oraz ogród, hobby. Największy spadek cen miał miejsce w kategorii: sucha zabudowa, izolacje wodochronne i płyty OSB, drewno (po -1) oraz oświetlenie, elektryka (-2%).
Marek Wielgo zwraca uwagę nie tylko na stabilizację cen wielu materiałów. W tym roku wzrosła podaż działek. Przeszukiwarka portali nieruchomości Adradar podaje, że w sierpniu tego roku w ofercie rynkowej było 246 tys. działek, czyli o ponad 13% więcej niż w analogicznym okresie przed rokiem.
Z drugiej strony pojawiły się obawy, że część producentów i handlowców podniesie ceny wyrobów budowlanych na fali popowodziowej odbudowy i remontów zalanych domów i mieszkań. Teoretycznie takie ryzyko raczej nie jest duże, bo powódź objęła jedynie fragment kraju. I nawet, jeśli lokalnie zalane zostały jakieś fabryki czy hurtownie budowlane, to nie powinno to mieć wpływu na cały rynek. Tym bardziej, że w dobie Internetu inwestorzy nie są skazani na pobliski sklep czy hurtownię. Jeśli podniosą one ceny wyrobów budowlanych wykorzystując zwiększony popyt, można poszukać tańszego dostawcy, choćby w innym województwie.
Ekspert portalu RynekPierwotny.pl przyznaje jednak, że istnieje spore prawdopodobieństwo, że w najbliższych miesiącach tempo wzrostu kosztów budowy przyspieszy bez względu na inwestycje związane z usuwaniem skutków powodzi. Najpewniej czeka nas dodatkowo wysyp inwestycji dofinansowanych przez Unię Europejską m.in. w ramach Krajowego Planu Odbudowy. To zaś może oznaczać wzrost cen wielu materiałów budowlanych.
Autor: Marek Wielgo
Źródło: rynekpierwotny.pl
- 08.11.2024DeweloperzyRaporty i analizyTrendy rynkowe
Zapraszamy na Polish Real Estate Summit 2024!
Mechanizmy zwiększające podaż, uwolnienie gruntów, stabilizacja cen na rynku nieruchomości i poprawa struktury mieszkaniowej – czy miesięcy po tym, jak na PRES 23 gorąco dyskutowaliśmy o tym, jakich przekształceń pilnie potrzebuje rynek, czas na przyjrzenie się temu, jakie – i jak się dokonały?
- 06.11.2024Analizy ekspertówRaportyTrendy rynkowe
Średnie ceny ofertowe mieszkań z rynku wtórnego – październik 2024
Październik przyniósł dość nieoczekiwany obrót na rynku wtórnym w Warszawie, Wrocławiu i miastach Górnośląsko-Zagłębiowskiej Metropolii, gdzie zamiast oczekiwanego przez kupujących spadku, miał miejsce wzrost średniej ceny metra kwadratowego mieszkań sprzedawanych z drugiej ręki. W Krakowie, Trójmieście i Poznaniu średnia utrzymała poziom z września, natomiast w Łodzi nieznacznie spadła – wynika z danych portalu GetHome.pl.
- 06.11.2024Trendy rynkowe
PIE: Wzrost cen mieszkań spowolnił w III kw. 2024 r. i ten trend będzie kontynuowany
Ceny mieszkań w największych 17 miastach w Polsce wzrosły o 17,8% r/r na rynku wtórnym i o 14,2% r/r na rynku pierwotnym w III kw. br., co oznacza, że roczna dynamika wzrostu spowolniła po raz pierwszy od początku 2023 r., wynika z raportu Polskiego Instytutu Ekonomicznego (PIE). Jego eksperci spodziewają się, że w kolejnych miesiącach nastąpi dalsze spowolnienie wzrostu cen, nie tylko w ujęciu kwartalnym, ale również rocznym.
- 31.10.2024DeweloperzyRaporty i analizyAnalizy ekspertówTrendy rynkowe
Ceny ofertowe nowych mieszkań – październik 2024 (wstępne dane)
W październiku niemal we wszystkich największych miastach ceny nowych mieszkań utrzymały poziom z września. Jedynie w Trójmieście średnia cena metra kwadratowego mieszkań poszła delikatnie w górę – wynika ze wstępnych danych BIG DATA RynekPierwotny.pl.
- 24.10.2024Analizy ekspertówRaportyTrendy rynkowe
Ceny materiałów budowlanych - wrzesień 2024
Wrzesień przyniósł spadek cen we wszystkich grupach asortymentowych wyrobów budowlanych – wynika z najnowszego raportu Grupy PSB Handel. Eksperci portalu RynekPierwotny.pl zwracają uwagę, że wielu inwestorów, którzy indywidualnie budują swoje domy, stara się wykorzystać ten moment.