03.10.2023
Informacje ogólneBankiInformacje z gospodarki

Pekao ma 6,1 tys. umów na 'Bezpieczny kredyt 2%', 1,5 tys. Kont Mieszkaniowych - wywiad

Warszawa, 03.10.2023 (ISBnews) - Bank Pekao podpisał ponad 6 100 umów w ramach programu "Bezpieczny kredyt 2%", poinformował ISBiznes.pl wiceprezes Pekao Paweł Strączyński. Bank otworzył też prawie 1 500 Kont Mieszkaniowych, dodał wiceprezes.

"Obserwując liczbę napływających wniosków, można powiedzieć, że program 'Bezpieczny kredyt 2%' okazał się sukcesem - zdecydowanie pobudził rynek kredytów hipotecznych. Od momentu wzrostu stóp procentowych obserwowaliśmy załamanie sprzedaży kredytów - w krytycznych miesiącach spadki na rynku sięgały 80%. Dzisiaj 'Bezpieczny kredyt 2%' zdecydowanie odbudował popyt na kredyt hipoteczny.

Zainteresowanie tym produktem pozostaje bardzo duże, choć dochodzimy już do fazy pewnej stabilizacji, ale myślę że to jest po części kwestia dostępnych dzisiaj nieruchomości oraz ich cen. Uważam, że byliśmy dobrze przygotowani do wprowadzenia tego programu, a zainteresowanie nim od pierwszych dni jest ogromne. Dlatego zdarza się, że w momencie absolutnie spiętrzonego popytu też gdzieś dochodzimy do granic naszych możliwości. Ale robimy, co w naszej mocy, aby jak najszybciej podejmować decyzje kredytowe i nasz udział w sprzedaży 'Bezpiecznego kredytu 2%' przekracza 50%" - ocenił Strączyński w rozmowie z ISBiznes.pl.

Jednocześnie Strączyński zwrócił uwagę, że poprawiła się zdolność kredytowa, co też wpływa na popularność programu "BK2".

"Po pierwsze, obniżone zostało zalecenie KNF dotyczące podwyższania stopy procentowej przy wyliczaniu zdolności kredytowej do 2,5 pkt proc. z 5 pkt proc. Po drugie, pojawił się właśnie 'Bezpieczny kredyt 2%'. Dzięki niemu klient będzie miał stałą, atrakcyjną stopę przez 10 lat, a w tym czasie spodziewany jest dalszy wzrost wynagrodzeń - w efekcie udział spłaty kredytów w dochodzie gospodarstwa domowego będzie malał" - wskazał wiceprezes.

Z kredytu mogą skorzystać osoby, które planują kupno swojego pierwszego mieszkania lub budowę domu jednorodzinnego. O finansowanie może ubiegać się osoba do 45. roku życia, która do tej pory nie posiadała praw własności do mieszkania ani domu. W programie maksymalna wysokość kredytu dla singla wynosi 500 tys. zł, natomiast w przypadku małżeństwa bądź rodziców z dzieckiem kwota ta sięga 600 tys. zł. Kredyt może sfinansować zakup nieruchomości zarówno z rynku pierwotnego, jak i wtórnego. Program nie przewiduje limitu cen za 1 m2 nieruchomości.

W II kwartale (program "Bezpieczny kredyt 2%" został uruchomiony 3 lipca br.) bank zanotował 91-proc. wzrost nowej sprzedaży kredytów hipotecznych kw/kw.

"Jeśli chodzi o konto mieszkaniowe, to warto podkreślić, że jest to bardzo dobre rozwiązanie dla osób, które chciałyby oszczędzać właśnie w celach mieszkaniowych. Pamiętajmy też o polskiej specyfice - u nas ciągle posiadanie mieszkania jest ważnym celem wielu naszych klientów. Myślę, że długo jeszcze się to nie zmieni - w dużych miastach zmiana może być szybsza, natomiast w mniejszych miejscowościach ciągle celem będzie posiadanie własnego mieszkania. Szczególnie młodzi ludzie bardzo cenią sobie mobilność, ale ona się zmniejsza w momencie, kiedy zakładają własne rodziny i kiedy może się nagle okazać, że rodzina ma trzy miesiące na opuszczenie wynajmowanego lokalu i trzeba szybko organizować przeprowadzkę, szukać nowego mieszkania. Myślę, że wtedy w wielu rodzinach pojawia się myśl, że może jednak warto być na swoim" - stwierdził Strączyński.

Konto Mieszkaniowe mogą założyć od lipca br. osoby, które w dniu zawarcia umowy prowadzenia rachunku mają co najmniej 13 lat i nie ukończyły 45 lat oraz nie są właścicielami mieszkania lub domu. Może być ono prowadzone maksymalnie przez 10 lat. Od dnia startu oferty na każdym założonym Koncie Mieszkaniowym będzie obowiązywało promocyjne oprocentowanie 5,5% przez 6 miesięcy od dnia otwarcia rachunku - z tej promocji będzie można skorzystać do 31 października 2023 r.

Bank Pekao jest częścią grupy PZU - największej grupy finansowej w Europie Środkowo-Wschodniej. Od 1998 roku bank obecny jest na Giełdzie Papierów Wartościowych w Warszawie. Aktywa razem banku wyniosły 281,14 mld zł na koniec 2022 r.

Tomasz Oljasz

(ISBnews)

Źródło: ISB news

Najnowsze z tej kategorii
 • 11.12.2023
  Informacje ogólneBankiInformacje z gospodarki

  Citi Handlowy: RPP powróci do dyskusji o obniżkach stóp proc. najwcześniej w II poł. 2024

  Warszawa, 11.12.2023 (ISBnews) - Rada Polityki Pieniężnej (RPP) prawdopodobnie powstrzyma się z decyzjami dotyczącymi zmian poziomu stóp procentowych do połowy 2024 roku, prognozują analitycy banku Citi Handlowego. Według nich, okres niepewności co do kształtu polityki fiskalnej i cen administracyjnie kontrolowanych rozciągnie się poza marzec 2024 r.

 • 11.12.2023
  Informacje ogólneInformacje z gospodarki

  Wiceprezes ZBP: W ramach programu 'Bezpieczny kredyt' zawarto ok. 48,2 tys. umów

  Warszawa, 11.12.2023 (ISBnews) - Liczba umów zawartych w ramach rządowego programu "Bezpieczny kredyt" z oprocentowaniem 2% wzrosła do ok. 48,2 tys., podała wiceprezes Związku Banków Polskich (ZBP) Agnieszka Wachnicka. Dotychczas złożono prawie 74,4 tys. wniosków.

 • 11.12.2023
  BankiInformacje z gospodarki

  Credit Agricole: RPP powróci do obniżek stóp procentowych w listopadzie 2024 r.

  Warszawa, 11.12.2023 (ISBnews) - Rada Polityki Pieniężnej (RPP) powróci do obniżek stóp procentowych w listopadzie przyszłego roku, ocenia Credit Agricole Bank Polska. Według ekonomistów banku Rada zdecyduje się na pierwszą obniżkę stóp procentowych o 25pb w tym okresie, po zapoznaniu się z projekcją listopadową.

 • 11.12.2023
  Informacje z gospodarki

  GUS: Liczba wolnych miejsc pracy spadła o 1,8% kw/kw i o 17,9% r/r do 111,2 tys. w III kw.

  Warszawa, 11.12.2023 (ISBnews) - Liczba wolnych miejsc pracy wyniosła 111,2 tys. w końcu III kw. 2023 r. i była niższa o 1,8% kw/kw, podał Główny Urząd Statystyczny (GUS). W porównaniu z III kw. 2022 r. liczba wolnych miejsc pracy była mniejsza o 17,9%.

 • 11.12.2023
  Informacje z gospodarki

  Utrzymanie 0% VAT na żywność do końca marca 2024 obniży wpływy z VAT o ok. 2,75 mld zł

  Warszawa, 11.12.2023 (ISBnews) - Utrzymanie obniżonej do 0% stawki podatku od towarów i usług (VAT) dla żywności do 31 marca 2024 r. będzie skutkowało obniżeniem wpływów budżetowych z tytułu VAT o ok. 2 745 mln zł, podano w ocenie skutków regulacji (OSR) do rozporządzenia ministra finansów przyjętego 9 grudnia.