03.10.2023
Informacje ogólneBankiInformacje z gospodarki

Pekao ma 6,1 tys. umów na 'Bezpieczny kredyt 2%', 1,5 tys. Kont Mieszkaniowych - wywiad

Warszawa, 03.10.2023 (ISBnews) - Bank Pekao podpisał ponad 6 100 umów w ramach programu "Bezpieczny kredyt 2%", poinformował ISBiznes.pl wiceprezes Pekao Paweł Strączyński. Bank otworzył też prawie 1 500 Kont Mieszkaniowych, dodał wiceprezes.

"Obserwując liczbę napływających wniosków, można powiedzieć, że program 'Bezpieczny kredyt 2%' okazał się sukcesem - zdecydowanie pobudził rynek kredytów hipotecznych. Od momentu wzrostu stóp procentowych obserwowaliśmy załamanie sprzedaży kredytów - w krytycznych miesiącach spadki na rynku sięgały 80%. Dzisiaj 'Bezpieczny kredyt 2%' zdecydowanie odbudował popyt na kredyt hipoteczny.

Zainteresowanie tym produktem pozostaje bardzo duże, choć dochodzimy już do fazy pewnej stabilizacji, ale myślę że to jest po części kwestia dostępnych dzisiaj nieruchomości oraz ich cen. Uważam, że byliśmy dobrze przygotowani do wprowadzenia tego programu, a zainteresowanie nim od pierwszych dni jest ogromne. Dlatego zdarza się, że w momencie absolutnie spiętrzonego popytu też gdzieś dochodzimy do granic naszych możliwości. Ale robimy, co w naszej mocy, aby jak najszybciej podejmować decyzje kredytowe i nasz udział w sprzedaży 'Bezpiecznego kredytu 2%' przekracza 50%" - ocenił Strączyński w rozmowie z ISBiznes.pl.

Jednocześnie Strączyński zwrócił uwagę, że poprawiła się zdolność kredytowa, co też wpływa na popularność programu "BK2".

"Po pierwsze, obniżone zostało zalecenie KNF dotyczące podwyższania stopy procentowej przy wyliczaniu zdolności kredytowej do 2,5 pkt proc. z 5 pkt proc. Po drugie, pojawił się właśnie 'Bezpieczny kredyt 2%'. Dzięki niemu klient będzie miał stałą, atrakcyjną stopę przez 10 lat, a w tym czasie spodziewany jest dalszy wzrost wynagrodzeń - w efekcie udział spłaty kredytów w dochodzie gospodarstwa domowego będzie malał" - wskazał wiceprezes.

Z kredytu mogą skorzystać osoby, które planują kupno swojego pierwszego mieszkania lub budowę domu jednorodzinnego. O finansowanie może ubiegać się osoba do 45. roku życia, która do tej pory nie posiadała praw własności do mieszkania ani domu. W programie maksymalna wysokość kredytu dla singla wynosi 500 tys. zł, natomiast w przypadku małżeństwa bądź rodziców z dzieckiem kwota ta sięga 600 tys. zł. Kredyt może sfinansować zakup nieruchomości zarówno z rynku pierwotnego, jak i wtórnego. Program nie przewiduje limitu cen za 1 m2 nieruchomości.

W II kwartale (program "Bezpieczny kredyt 2%" został uruchomiony 3 lipca br.) bank zanotował 91-proc. wzrost nowej sprzedaży kredytów hipotecznych kw/kw.

"Jeśli chodzi o konto mieszkaniowe, to warto podkreślić, że jest to bardzo dobre rozwiązanie dla osób, które chciałyby oszczędzać właśnie w celach mieszkaniowych. Pamiętajmy też o polskiej specyfice - u nas ciągle posiadanie mieszkania jest ważnym celem wielu naszych klientów. Myślę, że długo jeszcze się to nie zmieni - w dużych miastach zmiana może być szybsza, natomiast w mniejszych miejscowościach ciągle celem będzie posiadanie własnego mieszkania. Szczególnie młodzi ludzie bardzo cenią sobie mobilność, ale ona się zmniejsza w momencie, kiedy zakładają własne rodziny i kiedy może się nagle okazać, że rodzina ma trzy miesiące na opuszczenie wynajmowanego lokalu i trzeba szybko organizować przeprowadzkę, szukać nowego mieszkania. Myślę, że wtedy w wielu rodzinach pojawia się myśl, że może jednak warto być na swoim" - stwierdził Strączyński.

Konto Mieszkaniowe mogą założyć od lipca br. osoby, które w dniu zawarcia umowy prowadzenia rachunku mają co najmniej 13 lat i nie ukończyły 45 lat oraz nie są właścicielami mieszkania lub domu. Może być ono prowadzone maksymalnie przez 10 lat. Od dnia startu oferty na każdym założonym Koncie Mieszkaniowym będzie obowiązywało promocyjne oprocentowanie 5,5% przez 6 miesięcy od dnia otwarcia rachunku - z tej promocji będzie można skorzystać do 31 października 2023 r.

Bank Pekao jest częścią grupy PZU - największej grupy finansowej w Europie Środkowo-Wschodniej. Od 1998 roku bank obecny jest na Giełdzie Papierów Wartościowych w Warszawie. Aktywa razem banku wyniosły 281,14 mld zł na koniec 2022 r.

Tomasz Oljasz

(ISBnews)

Źródło: ISB news

Najnowsze z tej kategorii
 • 17.07.2024
  Informacje z gospodarki

  Eurostat: Inflacja HICP w strefie euro wyniosła 2,5% r/r w czerwcu

  Inflacja HICP w strefie euro wyniosła 2,5% r/r w czerwcu 2024 r. wobec 2,6% r/r miesiąc wcześniej, podał unijny urząd statystyczny Eurostat, prezentując finalne dane. W ujęciu miesięcznym wzrosła o 0,2%.

 • 17.07.2024
  BankiInformacje z gospodarki

  NBP: Udział firm planujących podwyżki wzrósł do 36,4%, przec. skala spadła do 6% w III kw.

  Udział firm deklarujących podniesienie wynagrodzeń w III kw. br. wzrósł do 36,4% z 35,7% kwartał wcześniej, podał Narodowy Bank Polski (NBP). Przeciętna skala planowanych w perspektywie kwartału podwyżek płac obniżyła się do 6% z 6,6%, poinformował Narodowy Bank Polski (NBP).

 • 17.07.2024
  BankiInformacje z gospodarki

  NBP: Perspektywy aktywności inwestycyjnej firm na III kw. pogorszyły się

  Optymizm inwestycyjny firm nieznacznie się osłabił w II kw. br., poinformował Narodowy Bank Polski (NBP). Wyniki monitoringu sygnalizują pogorszenie perspektyw aktywności inwestycyjnej w przedsiębiorstwach publicznych w III kw., a dla sektora prywatnego dane spójnie wskazują na trwalsze osłabienie aktywności inwestycyjnej, zarówno w perspektywie kwartalnej, jak i rocznej.

 • 17.07.2024
  Informacje z gospodarki

  Eurostat: Inflacja HICP w Polsce wyniosła 2,9% r/r w czerwcu

  Inflacja HICP w Polsce wyniosła 2,9% r/r w czerwcu 2024 r. wobec 2,8% r/r inflacji miesiąc wcześniej i 11% rok wcześniej, szacuje unijny urząd statystyczny Eurostat. W ujęciu miesięcznym wskaźnik wzrósł o 0,1%.

 • 17.07.2024
  Informacje z gospodarki

  MFiPR: Dwa kolejne wnioski o płatność w ramach KPO będą opiewać na ponad 30 mld zł

  Warszawa, 17.07.2024 (ISBnews) - Dwa kolejne wnioski o płatność w ramach Krajowego Planu Odbudowy (KPO) będą na wyższą kwotę niż 27 mld zł w pierwszym wniosku i opiewać na ponad 30 mld zł, poinformowała minister funduszy i polityki regionalnej Katarzyna Pełczyńska-Nałęcz. Doprecyzowała, że dokładna wartość będzie zależeć od "postępu w inwestycjach i reformach".