Ubóstwo energetyczne Polaków: czy coś nam umyka?
Są już dostępne nowe dane na temat ubóstwa energetycznego w UE. Warto sprawdzić, jak wypada Polska i zwrócić uwagę na pewną pomijaną kwestię.
Ubóstwo energetyczne to problem, który po kryzysie energetycznym z lat 2022 – 2023 nabrał szczególnego znaczenia. Eurostat regularnie publikuje informacje na ten temat. Niedawno pojawiły się nowe dane dotyczące m.in. Polski. Przyglądają się im eksperci portalu RynekPierwotny.pl. Analitycy zwracają też uwagę na pewien aspekt, który często umyka rodzimej opinii publicznej.
W kontekście porównań ubóstwa energetycznego, najczęściej mówi się o danych, które Eurostat zbiera podczas badania ankietowego EU-SILC. W czasie wspomnianego badania, mieszkańcy poszczególnych krajów są pytani, czy sytuacja finansowa pozwala im odpowiednio ogrzać swoje lokum. Poniższa mapa prezentuje wyniki odpowiedzi na tak zadane pytanie. Chodzi o udział mieszkańców kraju niemogących utrzymać odpowiedniej temperatury w swoim lokum (2023 r.).
W przypadku Polski, wspomniany udział z 2023 roku wyniósł 4,7% (dla wszystkich mieszkańców) oraz 9,8% (w grupie osób z dochodem mniejszym od 60% mediany). Wynik 4,7% przedstawia się stosunkowo dobrze w grupie badanych krajów. Potwierdzenie stanowi poniższa mapa bazująca na danych Eurostatu.
Musimy jednak pamiętać, że ubóstwo energetyczne bywa mierzone także w inny sposób. Przykładem jest wskaźnik dochodowy 2M pokazujący udział osób, których domowe wydatki na energię względem dochodu przekraczają trzykrotność krajowej mediany. Pod względem wspomnianego wskaźnika dochodowego 2M, Polska wypada już gorzej na tle innych krajów UE. Może to być związane np. ze sporym udziałem gospodarstw domowych zasiedlających duże i energochłonne domy.

- 09.05.2025
Kolejny miesiąc korekty cen materiałów budowlanych
Trwająca już półtora roku stabilizacja dynamiki cen materiałów budowlanych na niewielkim minusie zdaje się nie mieć końca. W lutym spadkowy trend został wprawdzie przełamany w symbolicznym wymiarze jednego promila, jednak już miesiąc później sytuacja wróciła do normy. Jak zauważają eksperci portalu RynekPierwotny.pl tym samym prognozowany średni wzrost stawek wciąż przesuwa się w czasie, co jednak w obecnej sytuacji rynkowej ma swoje uzasadnienie.
- 09.05.2025
Coraz więcej mieszkań w rękach Białorusinów i Rosjan, ale liderami są wciąż Ukraińcy
Kraje sąsiadujące z Rosją i Białorusią, w trosce o własne bezpieczeństwo, ograniczają lub wręcz zakazują sprzedaży nieruchomości obywatelom tych krajów. Tymczasem w Polsce, pomimo rosyjskiej agresji na Ukrainę, zakupów dokonywanych przez Białorusinów i Rosjan przybywa – ustalił portal GetHome.pl.
- 08.05.2025
Średnie ceny ofertowe mieszkań z rynku wtórnego – kwiecień 2025
W Warszawie średnia cena metra kwadratowego mieszkań na rynku wtórnym jest już o 4% niższa niż przed rokiem, a w Krakowie – o 3%. Nie tylko w stolicy i Krakowie, ale też we Wrocławiu, Trójmieście i Poznaniu kwiecień był kolejnym miesiącem, który upłynął pod znakiem stabilizacji lub spadku średniej ceny metra kwadratowego. Jednak w Łodzi poszła ona w górę o 2% a w miastach Górnośląsko-Zagłębiowskiej Metropolii - o 1% – wynika z danych portalu GetHome.pl.
- 07.05.2025
Wiosenna obniżka stóp NBP – czy nie przeceniamy jej wpływu?
Rada Polityki Pieniężnej podjęła decyzję dotyczącą stóp procentowych. Kredytobiorcy odczują ratalną ulgę. Czy jednak nie przeceniamy jej skali? Na to pytanie odpowiadają eksperci portalu RynekPierwotny.pl przedstawiając obliczenia.
- 30.04.2025
Barometr Metrohouse i Credipass: Dłuższy czas sprzedaży mieszkań i większe możliwości negocjacji
Pierwszy kwartał 2025 r. przyniósł na rynku wtórnym dwie niekorzystne tendencje dla osób sprzedających mieszkania. Pierwsza, to coraz wyższa skala negocjacji cen, a druga – dłuższy okres oczekiwania na klienta. Jednocześnie zmienia się profil kupujących – coraz częściej są to doświadczeni nabywcy wracający na rynek, co wzmacnia ich pozycję negocjacyjną.