Barometr Providenta: Niemal 51% Polaków zamierza częściej oszczędzać w 2025 r.
Większe wydatki na 2025 r. z wyprzedzeniem planuje 47,5% Polaków wobec 51,7% rok wcześniej, wynika z Barometru Providenta. W nowym roku niemal 51% Polaków zamierza częściej oszczędzać, w tym 85,1% najmłodszych badanych.
Według badania 45,1% osób sięgnie do oszczędności, by sfinansować największe z czekających ich wydatków, a korzystanie z oszczędności to najczęściej wskazywana metoda finansowania, dominująca w odpowiedziach każdej grupy wiekowej, zwłaszcza w wieku 18-24 lat (57,7%) oraz seniorów (56,2%). Prawie co czwarty (24,3%) ankietowany sfinansuje wydatki z bieżących dochodów, 8,4% weźmie kredyt lub pożyczkę w banku, 7,4% zamierza dokonać zakupu na raty, a 3,3% rozważy pożyczkę w firmie pożyczkowej. Z kolei 0,7% myśli o skorzystaniu z usługi płatności odroczonej (tzw. BNPL - kup teraz, zapłać później).
"Jak wynika z pierwszego opublikowanego w tym roku Barometru Providenta, niemal połowa Polaków z wyprzedzeniem zastanawia się, jakie największe wydatki czekają ich w 2025 roku. Są to zwłaszcza osoby w wieku 25-34 lat - aż 60,2% z nich przemyślało już główne pozycje przyszłorocznego budżetu. Najpopularniejszym wydatkiem uwzględnianym w budżetach na przyszły rok nie są już, jak w 2024, wyjazdy wakacyjne, lecz codzienne wydatki: rachunki i zakupy. Wskazał tak co trzeci badany. Na drugim miejscu znalazł się remont mieszkania lub domu, który wymieniło 29,8% ankietowanych. Wyjazdy wakacyjne, wskazane przez 29,7% osób, znalazły się dopiero na trzecim miejscu zestawienia" - powiedziała rzeczniczka prasowa Provident Polska Karolina Łuczak, cytowana w komunikacie.
"W nadchodzący rok Polacy spoglądają dość sceptycznie. Według Barometru Providenta ponad połowa ankietowanych nie przewiduje poprawy swojej sytuacji materialnej w 2025 r. Na lepszą sytuację finansowej liczy 30,7% osób, podczas gdy w zeszłorocznej edycji badania odsetek ten wyniósł 42%. Optymizmem częściej odznaczają się najmłodsi ankietowani - aż 56,3% z nich oczekuje powiększenia się kwoty na ich koncie - a także mężczyźni, którzy w 34,1% pozytywnie oceniają swoje przyszłe finanse w porównaniu do 27,5% kobiet. Bez wątpienia da się zauważyć, że przewidywania na temat sytuacji materialnej w przyszłym roku motywują Polaków do planowania i ograniczania wydatków" - dodała.
Co trzecia osoba w wieku od 18 do 24 lat spodziewa się wydatków związanych z zakupem samochodu, a badani z grupy 54-64 lata częściej od pozostałych przygotowują się do pokrycia kosztów remontu domu lub mieszkania.
Wśród planów finansowych, które Polacy zamierzają wdrożyć w 2025 r., to ograniczenie zbędnych wydatków jest najpopularniejsze - deklaruje tak 47,1% badanych, ok. 2 pkt proc. więcej r/r. Natomiast 29,6% respondentów za cel stawia sobie dokładne planowanie budżetu domowego, a 21,6% chce skupić się na utrzymaniu obecnej sytuacji finansowej. Dodatkowego źródła dochodu chce poszukać 18% badanych, 17,5% osób zamierza skoncentrować się na spłacie zadłużenia i zobowiązań, zaś 17% zdecyduje się na częstsze zakupy na wyprzedażach, podano także.
"Oszczędzanie wiąże się z wyrzeczeniami - dlatego Polacy planują ograniczyć lub całkowicie zrezygnować z niektórych ze swoich wydatków. W tej sytuacji zdecydowanie najczęściej, bo aż w 42,4%, wskazują na jedzenie na mieście oraz na dowóz. Z tej przyjemności rzadziej gotowe są zrezygnować kobiety (39% vs. 46% mężczyzn). Natomiast aż 30,2% wszystkich respondentów zamierza ograniczyć codzienne wydatki np. zakupy spożywcze" - powiedziała też rzeczniczka Providenta.
Według tegorocznego Barometru Providenta 28,7% deklaruje oszczędności w domu (rachunku, woda, prąd i gaz), 28,6% ograniczy wydatki na rozrywkę i kulturę, w tym także serwisy streamingowe, a 28,1% na odzież i obuwie. Niewiele mniej (26,9%) zmniejszy budżety na wyjazdy i podróże urlopowe. Niemal co piąta osoba zrezygnuje z karnetu na siłownię lub z zajęć sportowych.
Barometr Providenta to cykliczne badanie Polaków, które pozwala na lepsze rozumienie zachowań i decyzji finansowych konsumentów. Badanie zostało zrealizowane przez Danae sp. z o.o. metodą CAWI na próbie N=1000 dorosłych Polaków, w grudniu 2024 r.
(ISBnews)
Źródło: ISB news
- 26.03.2025Trendy rynkoweRaportyAnalizy ekspertów
Budują domy na dziko, a potem je legalizują. To zjawisko nasila się z każdym rokiem!
Prawo budowlane dopuszcza pod pewnymi warunkami legalizację samowoli budowlanych, ale w ocenie ekspertów z zespołu deregulacyjnego Rafała Brzoski przepisy w tej sprawie należy uprościć. Eksperci portalu GetHome.pl zwracają uwagę na ryzyko lawinowego wzrostu nielegalnych budów.
- 24.03.2025Trendy rynkoweRaportyAnalizy ekspertów
Polskie „hipoteki” wyprzedziły węgierskie i są najdroższe w UE
Rok temu polskie nowe kredyty mieszkaniowe były niemal najdroższe w Unii Europejskiej. Sytuacja uległa zmianie, ale nie na lepsze.
- 21.03.2025Trendy rynkoweRaportyAnalizy ekspertów
Czy młodzi wrócili na rynek mieszkań?
Osoby w wieku 20 lat - 40 lat to z pewnością ważna grupa nabywców mieszkań. Sprawdzamy, jak przez lata zmieniał się udział takich kupujących.
- 20.03.2025Trendy rynkoweRaportyAnalizy ekspertów
Początek roku w budownictwie mieszkaniowym pod znakiem stabilizacji
Początek roku w statystykach GUS budownictwa mieszkaniowego zazwyczaj upływa pod znakiem sezonowego osłabienia aktywności inwestycyjnej. Tymczasem w roku bieżącym po optymistycznym styczniu pod względem budów rozpoczętych w lutym nastąpiła stabilizacja danych statystycznych na dość przeciętnych poziomach wartości. Tym samym na wiosenne ożywienie budownictwa mieszkaniowego przyjdzie uczestnikom rynku jeszcze trochę poczekać.
- 19.03.2025Trendy rynkoweRaportyAnalizy ekspertów
Mieszkania na "kredytową kieszeń" dla singla, pary i rodziny z dzieckiem [RAPORT]
Poszczególne miasta wojewódzkie różnią się nie tylko pod względem wielkości oferty nowych mieszkań oraz ich cen, ale także wysokością przeciętnych zarobków. Eksperci portalu RynekPierwotny.pl zbadali, na jaki kredyt mieszkaniowy mogą tam liczyć przeciętnie zarabiający single, bezdzietne pary i rodziny oraz jak duży mają wybór lokali do kupienia za ten kredyt.