BGK: RPP złagodzi retorykę; pierwsza obniżka stóp proc. w lipcu, do końca br. - o 100 pb
Rada Polityki Pieniężnej (RPP) złagodzi retorykę i w lipcu obniży stopy proc. o 25 pb, zaś łącznie w tym roku - 100 pb w br., prognozują ekonomiści Banku Gospodarstwa Krajowego (BGK). Według nich, słabnąca dynamika wynagrodzeń ogranicza ryzyko ponownego przyspieszenia procesów cenowych i bez względu na możliwe przejściowe podbicie inflacji w IV kw. br., w horyzoncie 2026 r. będzie się ona kotwiczyć w paśmie odchyleń od celu.
"W efekcie spodziewamy się, że RPP złagodzi retorykę, a decyzje o redukcjach będą szybsze niż obecnie sygnalizowane przez RPP (ostatni kwartał bieżącego roku). Zakładamy, że pierwsze cięcie nastąpi w lipcu (25 pb), a łączne redukcje stóp w horyzoncie końca roku sięgną 100 pb. Oczekujemy też stopniowych obniżek w kolejnych kwartałach. Zakładamy, że do końca 2026 roku stopy zostaną zredukowane o 175 pb" - czytamy w "Kwartalnym raporcie ekonomicznym BGK. Marzec 2025".
Podkreślono, że od III kw. dynamika inflacji powinna pozostawać w paśmie odchyleń od celu NBP i będą rosły bieżące i oczekiwane realne stopy procentowe, co da przestrzeń do cięć stóp procentowych.
"Od kwietnia rozpocznie się proces obniżania rocznej inflacji. W II kwartale będzie relatywnie łagodny, natomiast przyspieszy w III kwartale wraz z efektami bazy wysokich podwyżek cen nośników energii w lipcu ubiegłego roku. Oczekujemy, że latem inflacja znajdzie się poniżej górnego pasma odchyleń od celu RPP" - napisał BGK.
Dodano, że w kierunku dezinflacji będzie oddziaływać słabnąca dynamika cen usług w związku z wolniejszym wzrostem płac oraz utrzymywać się będą niskie dynamiki cen dóbr ze względu na presję deflacyjną ze strony chińskiego eksportu.
Ekonomiści BGK prognozują, że inflacja konsumencka CPI na koniec II kw. wyniesie 4,7% r/r, na koniec III kw. i IV kw. - po 3,3% r/r. Na koniec przyszłego roku zejdzie do 2,9% r/r. Jednocześnie szacują, że inflacja bazowa (bez cen żywności i energii) na koniec I kw. wyniesie 3,6% r/r na koniec II kw. - 3,7% r/r, na koniec III kw. - 2,9% i na koniec IV kw. - 3% r/r. Na koniec przyszłego roku zejdzie do 2,9% r/r.
"Choć Rada nie sugeruje złagodzenia warunków monetarnych w III kw. br., spodziewamy się powrotu dyskusji na ten temat w momencie wyklarowania się sytuacji na rynku nośników energii oraz dalszego utrwalenia procesów dezinflacyjnych. W scenariuszu bazowym zakładamy, że w lipcu nastąpi delikatna obniżka stóp procentowych, a do końca roku benchmark zredukuje do 4,75%" - podsumowano w raporcie.
(ISBnews)
Źródło: ISB news
- 08.05.2025BankiAnalizy i raporty
Glapiński: Spadek stóp proc. o 1 pkt proc. to spadek wypływów z budżetu o 6,3 mld zł
Spadek stóp procentowych o 1 pkt proc. oznacza zmniejszenie wypływu środków z budżetu o 6,3 mld zł, szacuje prezes Narodowego Banku Polskiego (NBP) i przewodniczący Rady Polityki Pieniężnej (RPP) Adam Glapiński.
- 08.05.2025BankiAnalizy i raporty
NBP: Inflacja CPI spadnie do 4,3% r/r w II kw. i do 3,4% r/r w III kw. 2025 r.
Inflacja CPI spadnie do 4,3% r/r w II kw. (z 4,9% r/r w I kw. br.) i do 3,4% r/r w III kw. tego roku, po czym wzrośnie do 4,1% w IV kw. 2025 r., wynika z prognozy przedstawionej przez Narodowy Bank Polski (NBP) podczas konferencji prasowej prezesa Adama Glapińskiego.
- 08.05.2025BankiAnalizy i raporty
Glapiński: Wzrost PKB w I kw. br. może być niższy niż +3,4% r/r w IV kw. 2024 r.
Wzrost PKB w I kw. br. może być niższy niż 3,4% r/r zanotowane w IV kw. ub.r., szacuje prezes Narodowego Banku Polskiego (NBP) i przewodniczący Rady Polityki Pieniężnej (RPP) Adam Glapiński.
- 08.05.2025BankiAnalizy i raporty
Glapiński: Wczorajsze dostosowanie poziomu stóp nie oznacza początku cyklu obniżek stóp
Wczorajsza decyzja o dostosowaniu poziomu stóp procentowych (tj. obniżce o 0,5 pkt proc.) nie oznacza automatycznie początku cyklu obniżek, poinformował prezes Narodowego Banku Polskiego (NBP) i przewodniczący Rady Polityki Pieniężnej (RPP) Adam Glapiński.
- 08.05.2025BankiAnalizy i raporty
Prezes ING BSK: Banki udzielałyby więcej kredytów, gdyby nie przeregulowanie gospodarki
Polski sektor bankowy ma wyjątkowo niski udział zaangażowania kredytowego w bilansie, kosztem zaangażowania w obligacje skarbowe, ale mógłby udzielać dużo więcej kredytów, gdyby nie przeregulowanie gospodarki, uważa nowy prezes ING Banku Śląskiego Michał Bolesławski.