BOŚ: Stopniowa poprawa produkcji budowlano-montażowej nastąpi w II poł. 2025 r.
Segmentem stabilizującym sektor produkcji budowlano-montażowej jest rynek mieszkaniowy, gdzie sytuacja stopniowo poprawia się wraz z lekkim wzrostem liczby mieszkań w budowie, oceniają ekonomiści Banku Ochrony Środowiska (BOŚ). Według nich, biorąc pod uwagę dużą zmienność danych z budownictwa, w tym odsezonowanych, nie nastąpi głębszy spadek aktywności w kolejnych miesiącach i od II połowy przyszłego roku sytuacja będzie stopniowo poprawiać się.
"Październikowe dane nie potwierdziły zatem scenariusza stabilizacji sytuacji w budownictwie. Z drugiej strony biorąc pod uwagę dużą zmienność danych z budownictwa (także oczyszczonych z sezonowości) nie zakładamy także dalszego głębszego spadku aktywności. Struktura danych wskazuje, że słabsze październikowe wyniki najprawdopodobniej koncentrowały się w firmach których główną formą działalności jest budowa obiektów inżynierii lądowej i wodnej, tj. sekcji, gdzie zmienność danych jest największa. Nadal ograniczona skala rozpoczętych projektów inwestycyjnych współfinansowanych ze środków z UE z perspektywy finansowej na l. 2021 – 2027 (przy zakończeniu w 2023 r. inwestycji współfinansowanych ze środków z poprzedniej perspektywy) oraz słabe nastroje inwestycyjne przedsiębiorstw skutkują kontynuacją spadku aktywności w budownictwie. W dalszym ciągu jedynym segmentem stabilizującym tę aktywność jest rynek mieszkaniowy, gdzie sytuacja stopniowo poprawia się wraz z lekkim wzrostem liczby mieszkań w budowie" - czytamy w komentarzu ekonomistów banku do danych GUS o produkcji budowlano-montażowej w październiku.
Wskazano, że bieżący silny spadek aktywności jest korektą po kumulacji w 2023 r. i jest związany z kalendarzem realizacji projektów współfinansowanych ze środków UE i był przez firmy oczekiwany.
"Stopniowej poprawy tych wyników oczekujemy w II poł. 2025 r., niemniej dla materializacji tej prognozy kluczowe jest spełnienie założenia, że w trakcie 2025 r. zwiększy się skala realizowanych projektów infrastrukturalnych, w tym inwestycji związanych z transformacją energetyczną. Takie projekty powinny ożywić publiczne inwestycje infrastrukturalne oraz inwestycje największych spółek skarbu państwa, które w 2024 r. silnie osłabły. Dodatkowym warunkiem jest także utrzymanie stabilnej koniunktury gospodarczej i uniknięcie scenariusza cyklicznego głębokiego spadku nakładów inwestycyjnych firm prywatnych oraz rynku mieszkaniowego" - podsumowano.
Jak podał Główny Urząd Statystyczny (GUS), produkcja budowlano-montażowa (zrealizowana przez przedsiębiorstwa budowlane o liczbie pracujących powyżej 9 osób) spadła o 9,6% r/r w październiku br. W ujęciu miesięcznym odnotowano wzrost o 1,9%.
Konsensus rynkowy oczekiwał 6,8% spadku produkcji budowlano-montażowej w ujęciu rocznym.
(ISBnews)
Źródło: ISB news
- 17.07.2025RaportyAnalizy ekspertówRaporty i analizyAnalizy i raportyInformacje ogólneFinanse i kredyty
Na jakie mieszkanie stać singla, parę i rodzinę z dzieckiem? [Czerwiec 2025]
Na jaki kredyt mieszkaniowy mogli liczyć w czerwcu przeciętnie zarabiający single, bezdzietne pary i rodziny? Jak zmieniła się ich zdolność kredytowa? Jaki miały wybór mieszkań? Eksperci portali RynekPierwotny.pl i Rankomat.pl prześwietlili pod tym kątem ofertę banków oraz firm deweloperskich działających w siedmiu największych metropoliach.
- 17.07.2025Analizy ekspertówRaporty i analizy
BIG InfoMonitor: W razie utraty dochodów 33% Polaków utrzyma się maksymalnie przez miesiąc
Choć oszczędności posiada 83% Polaków, to w razie utraty dochodu 33% osób przetrwałoby bez pracy dzięki nim maksymalnie przez miesiąc, zaś 26% (bez zmian r/r) zgromadziło środki, które pozwoliłyby utrzymać się powyżej pół roku, wynika z badania Rejestru Dłużników BIG InfoMonitor. Brak oszczędności zadeklarowało 17% Polaków (-1 pkt proc. r/r).
- 17.07.2025GospodarkaAnalizy ekspertówRaportyInformacje z gospodarki
Experis: AI nie zastąpi kompetencji ludzkich w obsłudze klienta wg 35% firm
Sztuczna inteligencja nie zastąpi kompetencji ludzkich w obsłudze klienta według 35% firm ankietowanych przez firmę rekrutacyjną Experis z rodziny marek ManpowerGroup, zaś umiejętności zarządzania zespołem - 33 firm. Jednocześnie 3% polskich firm uważa, że AI jest w stanie całkowicie zastąpić wszystkie osiem kompetencji pracowników uwzględnionych w badaniu.
- 17.07.2025Trendy rynkoweRaportyAnalizy ekspertówRaporty i analizy
Mieszkania z licytacji, czyli najnowsze trendy polowania na okazje z komorniczego rewiru
Licytacje komornicze to jedna z mniej popularnych, ale powszechnie znanych już metod nabywania mieszkań na rodzimym rynku wtórnym. Pytanie, czy jest to sposób godny polecenia wszystkim poszukującym odpowiedniego dla siebie lokum i o czym mogą świadczyć statystyki Krajowej Rady Komorniczej (KRK) z kilkunastu minionych lat.
- 10.07.2025Trendy rynkoweRaportyAnalizy ekspertówRaporty i analizy
Rynek materiałów budowlanych w zawieszeniu
Trwająca od dokładnie roku stabilizacja dynamiki cen materiałów budowlanych na niewielkim minusie zdaje się nie mieć końca. Oznacza to, że także w maju spadkowy trend na poziomie ułamka procenta w relacji rok do roku został utrzymany. Tymczasem, jak wskazują eksperci portalu RynekPierwotny.pl niewiele wskazuje na to, by taka sytuacja miała ulec radykalnej zmianie przed uruchomieniem zapowiadanych inwestycji infrastrukturalnych realizowanych z wykorzystaniem środków unijnych.