Ceny ofertowe nowych mieszkań – wrzesień 2024 (wstępne dane)
Wygląda na to, że także we wrześniu spadła sprzedaż nowych mieszkań w większości największych miast, a mimo to deweloperzy zwiększyli ich podaż. Efektem była stabilizacja lub nawet niewielki spadek średniej ceny metra kwadratowego mieszkań. Poszła ona w górę jedynie we Wrocławiu i w miastach Górnośląsko-Zagłębiowskiej Metropolii – wynika ze wstępnych danych BIG DATA RynekPierwotny.pl.
Warto zwrócić uwagę, że po raz pierwszy w tym roku aż w pięciu z siedmiu metropolii średnia cena metra kwadratowego mieszkań w ofercie firm deweloperskich spadła lub utrzymała poziom z poprzedniego miesiąca. Kraków i Trójmiasto zanotowały spadki o 1%. Z kolei w Warszawie, Łodzi i Poznaniu ceny się nie zmieniły.
– Stabilizacja cen na rynku warszawskim jest już faktem. Wrzesień był piątym w tym roku miesiącem, w którym nie drgnęła średnia cena metra kwadratowego mieszkań oferowanych przez warszawskich deweloperów. Cieszyć może też wyhamowanie podwyżek w Trójmieście i Łodzi, gdzie średnia nie wzrosła drugi miesiąc z rzędu – komentuje Marek Wielgo.
Sytuacja nie wyklarowała się jeszcze w Krakowie i w Poznaniu. Wprawdzie w stolicy Małopolski lipiec przyniósł pierwszy po 2,5 roku spadek średniej ceny metra kwadratowego o 1%, ale w sierpniu podobny był jej wzrost.
Powody do zmartwienia mają natomiast potencjalni nabywcy nowych mieszkań we Wrocławiu, gdzie ich ceny już szósty miesiąc z rzędu pną się w górę. Tym razem o 1%. Podobny wzrost średniej ceny metra kwadratowego miał miejsce w Górnośląsko-Zagłębiowskiej Metropolii. Można to chyba jednak uznać za „wypadek przy pracy”. Podobnie jak w przypadku Warszawy przez większą część tego roku panowała tu stabilizacja cenowa.
Wrzesień przyniósł przetasowania w wyścigu o miano tegorocznego lidera podwyżek. Prowadzi Wrocław, gdzie od początku roku średnia cena metra kwadratowego wzrosła aż o 11%. Łódź z podwyżką 10% spadła na drugie miejsce. Na najniższym stopniu podium pozostał Poznań. Podwyżka wyniosła tu 8%. Z kolei w Warszawie średnia poszła w górę o 6%, w Krakowie i Górnośląsko-Zagłębiowskiej Metropoli – o 4%, a w Trójmieście – o 3%.
Ze wstępnych danych sprzedażowych BIG DATA RynekPierwotny.pl wynika, że w niemal wszystkich metropoliach deweloperzy zawarli mniej umów deweloperskich niż w sierpniu. Wyjątkiem była Górnośląsko-Zagłębiowska Metropolia, gdzie sprzedaż wzrosła. W dodatku z oferty znikały stosunkowo tanie mieszkania, co tłumaczyłoby wzrost średniej ceny metra kwadratowego tych, które w niej pozostały.
Deweloperzy najpewniej cały trzeci kwartał zaliczą do najmniej udanych w tym roku pod względem sprzedażowym. Mimo to wiele firm – szczególnie w Górnośląsko-Zagłębiowskiej Metropolii i w Trójmieście – zdecydowało się na zwiększenie nowej podaży mieszkań. Prawdopodobnie tylko warszawscy i krakowscy deweloperzy wprowadzili ich na rynek mniej niż w sierpniu. Jednak sprzedaż była mniejsza, więc oferta wzrosła.
– Deweloperzy z pewnością liczą na nową falę popytową. Na razie wielu potencjalnych klientów wstrzymuje się z decyzją o zakupie mieszkania. Jedni liczą na spadek cen, a inni czekają na korzystniejsze warunki kredytowe lub na nowy program wsparcia kredytobiorców „Kredyt mieszkaniowy #naStart” – ocenia Marek Wielgo.
Według niego, każda decyzja rządu w sprawie tego programu jest lepsza od braku decyzji. Mieszkania w nowych inwestycjach drożeją z przyczyn często niezależnych od deweloperów. Po prostu rosną ceny działek i koszty budowy. „Ofiarą” rosnących kosztów są zaś głównie młodzi ludzie, którzy chcą kupić swoje pierwsze lokum. To właśnie w segmencie najtańszych mieszkań ceny rosną najszybciej.
Źródło: rynekpierwotny.pl
- 04.02.2025Trendy rynkoweRaportyAnalizy ekspertów
Średnie ceny ofertowe mieszkań z rynku wtórnego – styczeń 2025
W styczniu gwałtownie wzrosła podaż mieszkań z drugiej ręki, ale nie ich ceny. W Warszawie, Krakowie, Wrocławiu i Poznaniu średnia cena metra kwadratowego mieszkań na rynku wtórnym poszła w dół, a Trójmieście utrzymała poziom z grudnia. Tylko w Łodzi mieszkania podrożały, choć są wciąż najtańsze wśród największych metropolii – wynika z danych portalu GetHome.pl.
- 03.02.2025Trendy rynkoweRaportyAnalizy ekspertów
Ceny ofertowe nowych mieszkań – styczeń 2025 (wstępne dane)
Pierwszy miesiąc 2025 r. upłynął pod znakiem stabilizacji średniej ceny metra kwadratowego mieszkań oferowanych przez deweloperów w czterech z siedmiu największych metropolii – wynika ze wstępnych danych BIG DATA RynekPierwotny.pl. W Krakowie i Poznaniu średnia poszła w styczniu w górę o 1%, zaś w Trójmieście o tyle samo w dół.
- 31.01.2025Trendy rynkoweRaportyAnalizy ekspertówRaporty i analizy
Czy to początek spadku cen mieszkań? [RAPORT]
Najnowszy raport Barometr Metrohouse i Credipass przygotowywany przy współudziale portalu RynekPierwotny.pl przynosi zaskakujące dane dotyczące średnich poziomów cen w transakcjach w IV kw. 2024 r. Okazuje się, że w większości dużych miast nabywaliśmy mieszkania w niższych cenach niż w poprzednim okresie. Czy to początek trendu spadkowego?
- 29.01.2025Trendy rynkoweRaportyAnalizy ekspertów
Czy Sopot to nadal najdroższe miasto w Polsce?
GUS dopiero niedawno opublikował „powiatowe” dane o cenach mieszkań w 2023 r. Warto sprawdzić, które miasta okazały się droższe od Warszawy.
- 24.01.2025Trendy rynkoweRaportyAnalizy ekspertów
Nawet w Bytomiu nie jest już tanio?
Bytom w 2022 r. był „najtańszym” mieszkaniowo miastem na prawach powiatu. Sprawdzamy, czy to się zmieniło w świetle najnowszych dostępnych danych GUS.