23.10.2023
Informacje z gospodarki

Credit Agricole: Inwestycje mieszkaniowe weszły w fazę postępującego ożywienia

Warszawa, 23.10.2023 (ISBnews) - Inwestycje mieszkaniowe weszły w fazę postępującego ożywienia i będą jedną z głównych kategorii wspierających cały sektor produkcji-budowlano montażowej w kolejnych miesiącach, a także przyczynią się do poprawy dynamiki wzrostu PKB w przyszłym roku, ocenia Credit Agricole Bank Polski.

"W kolejnych miesiącach oczekujemy dalszego wzrostu aktywności w budownictwie, wspieranego przez kończenie inwestycji publicznych współfinansowanych ze środków unijnych i ożywienie w budownictwie mieszkaniowym, dynamizowane przez program Bezpieczny Kredyt 2% i spadek stóp procentowych. Na rozpoczynające się ożywienie w budownictwie mieszkaniowym wskazują odnotowane we wrześniu znaczące wzrosty dynamik produkcji w kategoriach 'roboty budowlane specjalistyczne' i 'wznoszenie budynków'" - czytamy w komentarzu głównego ekonomisty banku Jakuba Borowskiego do danych Głównego Urzędu Statystycznego (GUS) o produkcji-budowlano montażowej we wrześniu br.

Jak wskazano w komentarzu struktura produkcji budowlano-montażowej we wrześniu jest obecnie wspierana głównie przez dążenie jednostek sektora finansów publicznych do wykorzystania i rozliczenia w br. środków unijnych dostępnych w ramach poprzedniej wieloletniej perspektywy finansowej UE 2014-2020. Na kończące się wzmożone inwestycje publiczne ze środków unijnych nakłada się ożywienie w budownictwie mieszkaniowym m.in. z uwagi na wprowadzony program Bezpieczny Kredyt 2%, spadek stóp procentowych, poprawa koniunktury.

"Wsparciem dla naszego scenariusza jest obserwowana w ostatnich miesiącach stopniowa poprawa wskaźników wyprzedzających wskaźników koniunktury obrazujących oceny dotyczące bieżącego i oczekiwanego krajowego portfela zamówień, a także spodziewanego poziomu produkcji i zatrudnienia" - czytamy dalej.

Do znacznego wzrostu dynamiki produkcji budowlano-montażowej r/r we wrześniu przyczyniły się głównie efekty niskiej bazy sprzed roku, a także poprawa koniunktury w budownictwie, podano również.

"Uważamy, że III kw., w którym zgodnie z naszymi szacunkami odnotowano wzrost PKB po oczyszczeniu z wpływu czynników sezonowych w porównaniu z II kw., rozpoczęła się faza ożywienia gospodarczego w Polsce. W kolejnych kwartałach ożywienie to będzie wspierane przez spadek inflacji, oddziałujący w kierunku wzrostu konsumpcji, ożywienie inwestycji mieszkaniowych oraz wzrost popytu zewnętrznego sprzyjający wzrostowi eksportu i inwestycji przedsiębiorstw. Nawiązując do naszej dotychczasowej oceny, zgodnie z którą w 2023 r. nastąpiło 'miękkie lądowanie' polskiej gospodarki, odnotowujemy zatem, że proces ten został zakończony" - podsumował Borowski w komentarzu.

Jak podał dziś GUS, według wstępnych danych, produkcja budowlano-montażowa (w cenach stałych) zrealizowana na terenie kraju przez przedsiębiorstwa budowlane o liczbie pracujących powyżej 9 osób we wrześniu 2023 r. była wyższa o 11,5% w porównaniu z analogicznym okresem ub. roku (przed rokiem wzrost o 0,2%) oraz wyższa o 11,4% w stosunku do sierpnia br. roku (przed rokiem wzrost o 3,4%).

Po wyeliminowaniu wpływu czynników o charakterze sezonowym, produkcja budowlano-montażowa we wrześniu 2023 r. ukształtowała się na poziomie 15,2% wyższym w porównaniu z analogicznym miesiącem ub. roku oraz 3,7% wyższym w porównaniu z sierpniem 2023 roku.

Konsensus rynkowy to 6% wzrostu produkcji budowlano-montażowej w ujęciu rocznym.

GUS podał dziś, że liczba mieszkań, na których budowę wydano pozwolenia lub dokonano zgłoszenia z projektem budowlanym, wzrosła we wrześniu br. o 4,2% r/r do 23 171, a w ujęciu miesięcznym wzrosła o 15,8%. Liczba mieszkań, których budowę rozpoczęto we wrześniu br., wzrosła o 20,4% r/r i wyniosła 19 092, zaś w ujęciu miesięcznym wzrosła o 6,1%.

(ISBnews)

Źródło: ISB news

Najnowsze z tej kategorii