14.02.2024
Analizy i raportyBankiInformacje z gospodarki

Dąbrowski z RPP: Stabilne stopy proc. to najbardziej prawdopodobny scenariusz w tym roku

Warszawa, 14.02.2024 (ISBnews) - Stabilizacja stóp procentowych jest najbardziej prawdopodobnym scenariuszem w 2024 r., a obniżki stóp wycenianych przez rynek w br. mają obecnie prawdopodobieństwo poniżej 50%, ocenia członek Rady Polityki Pieniężnej (RPP) Ireneusz Dąbrowski. Według niego, największym zagrożeniem proinflacyjnym w br. jest wzrost wynagrodzeń w sferze publicznej.

"Szanse [na obniżki stóp procentowych w tym roku] są raczej poniżej 50% w tej chwili, ale są. Stabilne stopy procentowe są najbardziej prawdopodobnym wariantem w tej chwili, podwyżka stóp procentowych także wchodzi w grę, chociaż nie jest prawdopodobnym wariantem. No i podobnie jest z obniżeniem stóp procentowych. Jesteśmy w krytycznym momencie dzisiaj, gdzie inflacja spada w okolice pasma inflacyjnego. Dane będą dostępne za dwa miesiące, bo jest zmiana koszyka inflacyjnego. Natomiast wszystkie analizy wskazują, że inflacja spadnie drastycznie" - powiedział Dąbrowski w rozmowie z Parkietem.

Wskazał, że inflacja konsumencka CPI może spaść w marcu do celu inflacyjnego, ale "to nie będzie koniec historii, bo potem zaczną się schody".

Ocenił, że średnioroczna inflacja konsumencka w tym roku znajdzie się nieco powyżej pasma celu inflacyjnego.

"Oprócz wskaźnika CPI, będziemy intensywnie badać inflację bazową, bo ona jest krytyczna, ale również momentum inflacji - na ile z miesiąca zmienia się inflacja i jak procesy stricte inflacyjne przebiegają i jak kształtują się oczekiwania inflacyjne. To jest bardzo ważne" - powiedział członek Rady.

"Tarcze antyinflacyjne są zdarzeniami o charakterze jednostkowym, nie mają wpływu zasadniczego na inflację, chyba, że przełożą się na oczekiwania [inflacyjne], na efekty drugiej rundy" - dodał.

Według niego, największym zagrożeniem proinflacyjnym w br. jest wzrost wynagrodzeń w sferze publicznej, które są nieproporcjonalnie wysokie do dotychczasowych prognoz inflacji oraz niskiej sile przełożenia płac tej sfery na wzrost wydajności pracy.

"Ja niepokoję się innym parametrem. Jeżeli spojrzelibyśmy na wzrost wynagrodzeń, to w 2022 i 2023 roku był pod kontrolą - tj. [płace] wzrosły o ok. 1% przy wzroście wydajności pracy ok. 3% - tak że nie ma tu zagrożenia. W tej chwili wzrost wynagrodzeń w obecnej ustawie budżetowej wynosi 20% w sferze publicznej, to jest skokowy wzrost, przy założonej inflacji - był 10% [w ub.r. przy wzroście inflacji ok. 10%], teraz jest 20% przy założonej inflacji 6,6%, przy naszej projekcji [inflacji] 4%" - powiedział Dąbrowski.

Podkreślił, że wzrost płac w sferze budżetowej nie niesie tak dużego zagrożenia jak w sferze realnej.

"Przedsiębiorcy widząc taki wzrost wynagrodzeń, mogą mieć pokusę by zwiększać ceny i marże" - powiedział członek Rady.

Podczas konferencji prasowej w ubiegłym tygodniu prezes Narodowego Banku Polskiego (NBP) i przewodniczący RPP Adam Glapiński ocenił, że nie widać perspektyw, żeby w Radzie Polityki Pieniężnej (RPP) powstała większość za obniżką stóp procentowych do końca tego roku, jeśli wszystkie dane będą się tak rozwijać, jak przewiduje bank centralny.

W lutym RPP utrzymała stopy procentowe NBP na niezmienionym poziomie (z główną stopą referencyjną na poziomie 5,75%). Od listopada ub.r. RPP utrzymuje stopy procentowe na niezmienionym poziomie po tym, jak w październiku obniżyła je o 25 pb - w przypadku głównej stopy referencyjnej: do 5,75%. We wrześniu zdecydowała się na pierwszą obniżkę stóp - o 75 pkt proc. do 6% w przypadku stopy referencyjnej.

W listopadzie ub.r. członek Rady Polityki Pieniężnej Cezary Kochalski ocenił w rozmowie z ISBnews, że stabilizacja stóp procentowych w całym 2024 r. jest możliwym scenariuszem. Kochalski powiedział wtedy: "Czy ja dopuszczam przez cały przyszły rok brak zmian stóp procentowych i pozostawienie stopy referencyjnej na poziomie 5,75%? Na tak postawione pytanie można odpowiedzieć: tak. Natomiast to nie oznacza, że zapowiadam, iż tak się oczywiście stanie. Będzie to zapewne zależało od napływających informacji dotyczących perspektyw inflacji i aktywności gospodarczej".

(ISBnews)

Źródło: ISB news

Najnowsze z tej kategorii
 • 18.04.2024
  Informacje z gospodarki

  Domański: Główne ryzyko inflacyjne jest za nami, inwestycje przyspieszą w II poł. br.

  Warszawa, 18.04.2024 (ISBnews) - Inflacja konsumencka może nieco przyspieszyć w najbliższych kwartałach, ale główne ryzyko inflacyjne jest za nami, ocenił minister finansów Andrzej Domański. Według niego, inwestycje przyspieszą w II połowie br. a wzrost gospodarczy wyniesie 3% w br. i przyspieszy do 3,5-3,7% w przyszłym roku.

 • 18.04.2024
  Informacje z gospodarki

  GUS: Bieżący wskaźnik ufności konsumenckiej wzrósł, wyprzedzający spadł m/m w kwietniu

  Warszawa, 18.04.2024 (ISBnews) - Bieżący wskaźnik ufności konsumenckiej (BWUK) wzrósł o 0,8 pkt proc. m/m i wyniósł minus 11,5 pkt w kwietniu br., wynika z badań przeprowadzonych przez Główny Urząd Statystyczny (GUS).

 • 18.04.2024
  Informacje z gospodarki

  GUS: Odsetek oczekujących wolniejszego wzrostu cen to 24,65%, podobnego tempa - 37,8%

  Warszawa, 18.04.2024 (ISBnews) - Odsetek konsumentów oczekujących wolniejszego wzrostu cen towarów i usług konsumpcyjnych w ciągu najbliższych 12 miesięcy wyniósł 24,65% w kwietniu br. wobec 28,37% w marcu br., podał Główny Urząd Statystyczny (GUS). Wzrostu cen w podobnym w tempie w najbliższych 12 miesięcy oczekuje w bm. 37,8% konsumentów wobec 35,63% w marcu.

 • 18.04.2024
  Informacje z gospodarki

  PKO BP: Nowa cena energii doda 0,5-0,6 pkt proc. do CPI, rachunek za prąd wyższy o 10-13%

  Warszawa, 18.04.2024 (ISBnews) - Zakładany przez rząd wzrost ceny maksymalnej za energię elektryczną dla odbiorców w gospodarstwach domowych do 500 zł/ MWh doda ok. 0,5-0,6 pkt proc. do inflacji konsumenckiej (przy założeniu braku zmian opłat dystrybucyjnych), prognozuje PKO Bank Polski. Według ekonomistów banku, zmiana ta będzie oznaczała podwyżkę rachunku za prąd o 10-13%.

 • 17.04.2024
  Informacje z gospodarki

  Eurostat: Inflacja HICP w Polsce spadła do 2,7% r/r w marcu

  Warszawa, 17.04.2024 (ISBnews) - Inflacja HICP w Polsce spadła do 2,7% r/r w marcu 2024 r. wobec 3,7% r/r inflacji miesiąc wcześniej, szacuje unijny urząd statystyczny Eurostat. W ujęciu miesięcznym wskaźnik wzrósł o 0,2%.