Deweloperskie apartamenty: gdzie jest ich więcej?
Klienci firm deweloperskich najczęściej szukają mieszkań o powierzchni 40 mkw. - 60 mkw. Wspomniana sytuacja nie zmienia się już od lat. Te mieszkania, które ze względu na metraż (powyżej 100 mkw.) faktycznie można nazwać apartamentami, stanowią niewielką część oferty rynkowej deweloperów. Jest to jednak ciekawy segment rynku pierwotnego mieszkań. Eksperci portalu RynekPierwotny.pl postanowili mu się przyjrzeć odrobinę bliżej.
Na wstępie warto sprawdzić, jaką część całej podaży nowych mieszkań stanowią lokale o powierzchni użytkowej przekraczającej 100 mkw. Udział największych mieszkań w całej ofercie deweloperów według danych BIG DATA RynekPierwotny.pl z września br. wynosił:
- Bydgoszcz - 2,8%
- Katowice - 4,7%
- Kraków - 2,2%
- Lublin - 0,8%
- Łódź - 1,3%
- Poznań - 2,9%
- Szczecin - 1,2%
- Trójmiasto - 2,6%
- Warszawa - 2,8%
- Wrocław - 2,3%
Wynik dotyczący Katowic może wydawać się nieco zaskakujący. Dokładniejsza analiza danych wskazuje, że w Stolicy Górnego Śląska deweloperzy oferują całkiem sporo lokali liczących 100 mkw. - 120 mkw. (3,3% całej podaży). Pod względem łącznej liczby dostępnych lokali o powierzchni ponad 100 mkw. przoduje jednak oczywiście Warszawa (prawie 400 ofert deweloperów we wrześniu 2024 r.).
Ciekawe wydają się również dane o średniej ofertowej cenie 1 mkw. nowych lokali liczących sobie ponad 100 mkw. Taka wrześniowa średnia stawka z ofert deweloperów była następująca:
- Bydgoszcz - 12 627 zł/mkw.
- Katowice - 11 633 zł/mkw.
- Kraków - 15 705 zł/mkw.
- Lublin - 11 297 zł/mkw.
- Łódź - 12 181 zł/mkw.
- Poznań - 14 792 zł/mkw.
- Szczecin - 13 069 zł/mkw.
- Trójmiasto - 17 814 zł/mkw.
- Warszawa - 20 997 zł/mkw.
- Wrocław - 14 072 zł/mkw.
Największą dodatnią różnicę prezentowanych cen 1 mkw. względem średnich stawek z całego rynku widzimy w przypadku Bydgoszczy (+23%), Warszawy (+18%) oraz Trójmiasta (+15%). Ciekawa sytuacja dotyczy Katowic, Krakowa i Wrocławia, gdzie oferta największych lokali była we wrześniu br. wyraźnie tańsza od średniej obliczonej dla całego rynku pierwotnego.
Autor: Andrzej Prajsnar
Źródło: rynekpierwotny.pl
- 21.07.2025Trendy rynkoweRaportyAnalizy ekspertówRaporty i analizyInformacje z gospodarkiGospodarka
Sytuacja na rynku mieszkaniowym – II kwartał 2025 (RAPORT)
Czerwiec, podobnie jak drugi kwartał tego roku, przyniósł spadek sprzedaży nowych mieszkań w większości największych metropolii. Zmniejszyła się tam również aktywność inwestycyjna firm deweloperskich. Jednak jeszcze nie na tyle, by zatrzymać wzrost liczby mieszkań w ofercie. Jaki to miało wpływ na ich ceny?
- 17.07.2025Trendy rynkoweRaportyAnalizy ekspertówRaporty i analizy
Mieszkania z licytacji, czyli najnowsze trendy polowania na okazje z komorniczego rewiru
Licytacje komornicze to jedna z mniej popularnych, ale powszechnie znanych już metod nabywania mieszkań na rodzimym rynku wtórnym. Pytanie, czy jest to sposób godny polecenia wszystkim poszukującym odpowiedniego dla siebie lokum i o czym mogą świadczyć statystyki Krajowej Rady Komorniczej (KRK) z kilkunastu minionych lat.
- 10.07.2025Trendy rynkoweRaportyAnalizy ekspertówRaporty i analizy
Rynek materiałów budowlanych w zawieszeniu
Trwająca od dokładnie roku stabilizacja dynamiki cen materiałów budowlanych na niewielkim minusie zdaje się nie mieć końca. Oznacza to, że także w maju spadkowy trend na poziomie ułamka procenta w relacji rok do roku został utrzymany. Tymczasem, jak wskazują eksperci portalu RynekPierwotny.pl niewiele wskazuje na to, by taka sytuacja miała ulec radykalnej zmianie przed uruchomieniem zapowiadanych inwestycji infrastrukturalnych realizowanych z wykorzystaniem środków unijnych.
- 08.07.2025Trendy rynkoweRaportyAnalizy ekspertówRaporty i analizyInformacje z gospodarkiGospodarka
PIE: Ceny nowych mieszkań wzrosły średnio o 4,1% r/r w 17 największych miastach w II kw.
Ceny mieszkań na rynku pierwotnym w 17 największych miastach (miasta wojewódzkie i Gdynia) wzrosły średnio o 4,1% r/r w II kw. 2025 r., zaś na rynku wtórnym - spadły średnio o 2,4%, wynika z raportu Polskiego Instytutu Ekonomicznego (PIE).
- 02.07.2025Trendy rynkoweRaportyAnalizy ekspertówRaporty i analizy
Średnie ceny ofertowe mieszkań z rynku wtórnego – czerwiec 2025
W czerwcu skurczyła się oferta mieszkań na rynku wtórnym, ale nie miało to większego wpływu na średnią cenę metra kwadratowego. Nie zmieniła się ona w Warszawie, Łodzi, Poznaniu i w miastach Górnośląsko-Zagłębiowskiej Metropolii. We Wrocławiu spadła o 1%, zaś w Krakowie i Trójmieście o tyle samo wzrosła – wynika z danych portalu GetHome.pl.