Deweloperzy budują coraz wyższe bloki?
Dzięki GUS-owi wiemy, jaką wysokość miały bloki wybudowane w 2024 r. Warto porównać najnowsze statystyki ze starszymi danymi o liczbie kondygnacji.
Główny Urząd Statystyczny poza najbardziej podstawowymi informacjami na temat ukończonych mieszkań i domów, prezentuje również bardziej szczegółowe statystyki. Dotyczą one między innymi technologii wzniesienia budynków oraz liczby ich kondygnacji. Eksperci portalu RynekPierwotny.pl postanowili sprawdzić, jak przez lata liczba kondygnacji ukończonych budynków zmieniała się w przypadku budownictwa deweloperskiego.
Wspomniane statystyki GUS pozwalają wziąć pod uwagę nie tylko budynki mieszkalne ukończone przez deweloperów, ale również uwzględnić wyłącznie bloki (z wykluczeniem nowych domów). Po wykonaniu obliczeń okazuje się, że w całym 2024 roku nowe deweloperskie bloki cechowały się następującą liczbą kondygnacji:
- 1 kondygnacja - 0,2% ukończonych przez deweloperów budynków wielorodzinnych
- 2 kondygnacje - 6,8% budynków,
- 3 kondygnacje - 23,2% budynków,
- 4 kondygnacje - 29,4% budynków,
- 5 kondygnacji - 17,4% budynków,
- 6 kondygnacji - 10,9% budynków,
- 7 kondygnacji - 4,5% budynków,
- 8 i więcej kondygnacji - 7,5% ukończonych przez deweloperów budynków wielorodzinnych.
Rok 2024 nie przyniósł zmiany pod względem najczęstszej liczby kondygnacji w ukończonych przez deweloperów blokach. Względem 2023 r. nie zmienił się również udział (ok. 29%) najpopularniejszych bloków z czterema kondygnacjami nadziemnymi. Analizując dane z lat 2018 – 2024, nie widzimy w skali kraju dużych zmian – na przykład wzrostu odsetka najwyższych bloków. Średnie wartości z lat 2018 – 2024 są podobne do ubiegłorocznego rozkładu liczby kondygnacji. Można jednak żałować, że GUS obecnie zalicza do jednej kategorii wszystkie budynki liczące co najmniej 8 kondygnacji. Z tego powodu mogą nam niestety umykać zmiany dotyczące udziału najwyższych bloków mieszkalnych.
Autor: Andrzej Prajsnar
Źródło: rynekpierwotny.pl
- 10.07.2025Trendy rynkoweRaportyAnalizy ekspertówRaporty i analizy
Rynek materiałów budowlanych w zawieszeniu
Trwająca od dokładnie roku stabilizacja dynamiki cen materiałów budowlanych na niewielkim minusie zdaje się nie mieć końca. Oznacza to, że także w maju spadkowy trend na poziomie ułamka procenta w relacji rok do roku został utrzymany. Tymczasem, jak wskazują eksperci portalu RynekPierwotny.pl niewiele wskazuje na to, by taka sytuacja miała ulec radykalnej zmianie przed uruchomieniem zapowiadanych inwestycji infrastrukturalnych realizowanych z wykorzystaniem środków unijnych.
- 08.07.2025Trendy rynkoweRaportyAnalizy ekspertówRaporty i analizyInformacje z gospodarkiGospodarka
PIE: Ceny nowych mieszkań wzrosły średnio o 4,1% r/r w 17 największych miastach w II kw.
Ceny mieszkań na rynku pierwotnym w 17 największych miastach (miasta wojewódzkie i Gdynia) wzrosły średnio o 4,1% r/r w II kw. 2025 r., zaś na rynku wtórnym - spadły średnio o 2,4%, wynika z raportu Polskiego Instytutu Ekonomicznego (PIE).
- 02.07.2025Trendy rynkoweRaportyAnalizy ekspertówRaporty i analizy
Średnie ceny ofertowe mieszkań z rynku wtórnego – czerwiec 2025
W czerwcu skurczyła się oferta mieszkań na rynku wtórnym, ale nie miało to większego wpływu na średnią cenę metra kwadratowego. Nie zmieniła się ona w Warszawie, Łodzi, Poznaniu i w miastach Górnośląsko-Zagłębiowskiej Metropolii. We Wrocławiu spadła o 1%, zaś w Krakowie i Trójmieście o tyle samo wzrosła – wynika z danych portalu GetHome.pl.
- 01.07.2025Trendy rynkoweRaportyAnalizy ekspertówRaporty i analizy
Ceny ofertowe nowych mieszkań – czerwiec 2025 (wstępne dane)
W Warszawie, Wrocławiu, Trójmieście i Poznaniu średnia cena metra kwadratowego mieszkań oferowanych przez deweloperów w czerwcu praktycznie nie drgnęła. W Krakowie, Łodzi i Górnośląsko-Zagłębiowskiej Metropolii poszła jednak w górę o 1% – wynika ze wstępnych danych BIG DATA RynekPierwotny.pl.
- 30.06.2025Trendy rynkoweRaportyAnalizy ekspertówRaporty i analizy
Podatek katastralny w Polsce od trzeciego lokum - czy spełni swoją rolę?
Kwestia podatku katastralnego w Polsce należy już od dawna do jednej z najbardziej palących i kontrowersyjnych kwestii dotyczących nie tylko rodzimej polityki fiskalnej, ale także finansowania samorządów czy też perspektyw rozwojowych krajowej gospodarki przestrzennej. Czy fakt wręcz rekordowej w ostatnim czasie medialnej popularności tematu katastru może zwiastować jego pewną materializację w krajowych realiach podatkowych?