Domański: Będą działania na rzecz obniżenia deficytu general gov't w latach kolejnych
W projekcie przyszłorocznego budżetu rząd przewidział redukcję deficytu sektora instytucji rządowych i samorządowych (tzw. general government) o 0,5 pkt proc. do 5,1% PKB - zgodnie z wymaganiami UE w przypadku przekroczenia 3% w tej relacji - oraz planuje działania na rzecz obniżenia deficytu w latach kolejnych, zadeklarował minister finansów Andrzej Domański.
"Przewidujemy, że deficyt sektora instytucji rządowych i samorządowych - a więc deficyt finansów publicznych według definicji unijnej - wyniesie w 2024 roku 5,1% PKB. Jest to poziom niższy niż szacowany deficyt w roku bieżącym według notyfikacji fiskalnej, który - dla przypomnienia - znalazł się na poziomie 5,6% PKB. Jednocześnie mamy świadomość, że jest to wielkość wyższa od wartości referencyjnej zapisanej z Traktacie o funkcjonowaniu UE na poziomie 3%. W związku z tym w projekcie przewidziano redukcję deficytu o 0,5 pkt proc. w stosunku do roku bieżącego. Stanowi to wysiłek wymagany przez reguły UE w przypadku przekroczenia przez deficyt progu 3% PKB. Podejmiemy działania na rzecz obniżenia deficytu w latach kolejnych" - powiedział Domański podczas pierwszego czytania projektu ustawy budżetowej w Sejmie.
Projekt ustawy budżetowej na 2024 r. zakłada, że deficyt sektora finansów publicznych (według metodologii UE) w roku 2024 wyniesie 5,1% PKB w 2024 r. Zapisano w nim także, że tegoroczny deficyt sektora instytucji rządowych i samorządowych może być niższy od poziomu 5,6% PKB ujętego niż przewidywano na etapie opracowywania jesiennej notyfikacji fiskalnej.
"Wczoraj na Radzie Ministrów UE osiągnęliśmy porozumienie w sprawie reformy zarządzania gospodarczego. Polska aktywnie pracowała nad tą reformą, dzięki czemu wydatki na obronność będą specjalnie traktowane w procedurze nadmiernego deficytu. To ważna informacja dla Polski, dla polskiej gospodarki" - powiedział także minister w Sejmie.
Ministerstwo Finansów podało wczoraj wieczorem, że Rada ECOFIN osiągnęła porozumienie w sprawie nowych ram zarządzania gospodarczego w Unii Europejskiej. W toku negocjacji zabezpieczone zostały interesy Polski tj. szczególne traktowanie inwestycji obronnych w ramach procedury nadmiernego deficytu (EDP), a także uwzględniane w pakiecie inwestycji pozwalających wydłużyć ścieżkę korekty EDP z 4 do 7 lat.
W jesiennej notyfikacji fiskalnej, przesłanej do KE, Ministerstwo Finansów szacuje, że deficyt sektora finansów publicznych wzrośnie z poziomu 3,7% PKB w 2022 r. do 5,6% PKB w 2023 r. Rada Polityki Pieniężnej (RPP) w opinii do projektu przyszłorocznego budżetu, opublikowanej wcześniej w listopadzie, oceniła, że zakładane przez Ministerstwo Finansów poziomy tej relacji są "realistyczną prognozą".
W opublikowanych w jesiennych prognozach Komisja Europejska napisała, że Polska odnotuje deficyt general government w wysokości 5,8% PKB w 2023 r., 4,6% PKB w 2024 r. i 3,9% PKB w 2025 r. (wobec -3,7% PKB w ub.r.).
(ISBnews)
Źródło: ISB news
- 15.11.2024Informacje z gospodarki
Domański: Plan mrożenia cen energii na cały 2025 r. przedstawię w przyszłym tygodniu
Plan mrożenia cen energii zostanie zaprezentowany w przyszłym tygodniu premierowi Donaldowi Tusk, poinformował minister finansów Andrzej Domański. Wskazał, że chce, by rozwiązania były tak skonstruowane, "aby przez cały 2025 rok ceny energii dla Polaków co najmniej nie rosły" i taryfy zostały uelastycznione.
- 15.11.2024Informacje z gospodarki
GUS: Inflacja wyniosła 5% r/r w październiku; konsensus: 5% r/r
Inflacja konsumencka wyniosła 5% w ujęciu rocznym w październiku 2024 r., podał Główny Urząd Statystyczny (GUS). W stosunku do poprzedniego miesiąca ceny towarów i usług wzrosły o 0,3%.
- 15.11.2024Informacje z gospodarki
GUS: Eksport w euro spadł o 1,8% r/r, import wzrósł o 0,3% r/r w styczniu-wrześniu br.
Eksport spadł o 1,8% r/r do 260,1 mld euro w styczniu-wrześniu 2024 r., zaś import wzrósł w tym okresie o 0,3% r/r i wyniósł 257,1 mld euro, podał Główny Urząd Statystyczny (GUS).
- 14.11.2024Informacje z gospodarki
Eurostat: Produkcja przemysłowa w Polsce spadła o 1,3% r/r we wrześniu
Produkcja przemysłowa w Polsce spadła o 1,3% r/r we wrześniu 2024 r. wobec spadku o 0,5% r/r w poprzednim miesiącu, podał unijny urząd statystyczny Eurostat. W ujęciu miesięcznym, w Polsce produkcja spadła o 0,5%.
- 14.11.2024Informacje z gospodarki
Eurostat: Produkcja przemysłowa w strefie euro spadła o 2% m/m we wrześniu
Wyrównana sezonowo produkcja przemysłowa w strefie euro spadła o 2% m/m we wrześniu 2024 r., podał unijny urząd statystyczny Eurostat. W całej UE produkcja spadła o 2% w tym ujęciu.