Domański: Chcemy pokazać w tym roku założenia fundamentalnej reformy podatkowej
Warszawa, 20.02.2024 (ISBnews) - Rząd chce przedstawić założenia fundamentalnej reformy podatkowej w tym roku, po przeprowadzeniu szerokiej dyskusji ze stowarzyszeniami przedsiębiorców i związkami zawodowymi, zapowiedział minister finansów Andrzej Domański.
Zapytany w rozmowie z Business Insider Polska, czy niezależnie od korekt Polskiego Ładu, resort finansów planuje fundamentalne zmiany w systemie podatkowym i jego szeroką reformę, Domański odpowiedział: "Tak, ale to nie jest praca na miesiąc czy kwartał, tylko znacznie dłużej".
"Wyciągamy wnioski z przygotowania i wdrożenia Polskiego Ładu, a właściwie braku tego przygotowania. Nie możemy robić reform, które nie zadziałają, bo są źle przygotowane. Potrzebujemy najpierw szerokiej dyskusji ze stowarzyszeniami przedsiębiorców i związkami zawodowymi, aby zmiany w systemie podatkowym były powszechnie akceptowane" - wskazał minister.
"Chciałbym, żebyśmy jeszcze w tym roku pokazali założenia reformy i rozpoczęli dyskusję nad nimi. Nasz rząd od poprzedników różni bardzo wiele rzeczy, ale jedną z nich jest to, że chcemy nasze plany szeroko konsultować z zainteresowanymi stronami" - dodał.
Domański poinformował także, że trwają prace nad zapowiadanym podwyższeniem kwoty wolnej od podatku PIT.
"Jeśli chodzi o składkę zdrowotną, to jesteśmy w kontakcie z minister zdrowia Izabelą Leszczyną. Obecna składka jest odrębną od podatku daniną. Jednak doskonale rozumiem, że polscy przedsiębiorcy nie chcą płacić składki zdrowotnej np. od sprzedaży aktywów trwałych. Z rozwiązaniem tego problemu wyjdziemy relatywnie szybko. Natomiast jeśli chodzi o ryczałtową składkę zdrowotną, to prace nad tym systemem jeszcze chwilę nam zabiorą" - powiedział także minister.
Zapewnił, że od 1 stycznia przyszłego roku prowadzący działalność gospodarczą będą płacili składkę zdrowotną inaczej niż obecnie. Podkreślił, że zmiana będzie korzystna dla każdego prowadzącego działalność gospodarczą, który płaci obecnie składkę np. od sprzedaży aktywów trwałych.
(ISBnews)
Źródło: ISB news
- 01.07.2025GospodarkaInformacje z gospodarki
BGK: Dezinflacja ulegnie utrwaleniu, RPP obniży stopy o 75-100 pb do końca 2025 r.
Rada Polityki Pieniężnej (RPP) obniży stopy procentowe o 75-100 pb do końca 2025 r., prognozują ekonomiści Banku Gospodarstwa Krajowego (BGK). Według nich, ścieżka inflacji w lipcowej projekcji NBP będzie wyraźnie niższa niż w poprzedniej, marcowej projekcji, która zakładała, że inflacja powróci do pasma odchyleń dopiero w II poł. 2026 r. i w efekcie zwiększa się przestrzeń do redukcji stóp procentowych
- 30.06.2025GospodarkaFinanse i kredytyInformacje z gospodarki
NBP: J. Tyrowicz za podwyżką stóp o 200 pb, przeciw obniżce o 50 pb na posiedzeniu RPP w V
Warszawa, 30.06.2025 (ISBnews) - Złożony podczas majowego posiedzenia Rady Polityki Pieniężnej (RPP) wniosek o podwyżkę stóp procentowych o 200 pb nie uzyskał większości głosów, podał Narodowy Bank Polski (NBP).
- 30.06.2025GospodarkaInformacje z gospodarki
Domański: Inflacja spada, wyniesie ok. 3% r/r w lipcu
Inflacja konsumencka spada i wyniesie ok. 3% r/r w lipcu (wobec 4,1% r/r w czerwcu), ocenia minister finansów Andrzej Domański. Podkreślił, że w Polsce mamy realne stopy procentowe "jedne z najwyższych w Europie".
- 30.06.2025BankiGospodarkaInformacje z gospodarki
PKO BP: Czerwiec był ostatnim miesiącem z podwyższoną inflacją, spadnie poniżej 3% w VII
Inflacja konsumencka CPI obniży się do poniżej 3% r/r w lipcu i pozostanie w przedziale 2-3% r/r do końca 2026 r., szacują ekonomiści PKO Banku Polskiego.
- 30.06.2025GospodarkaInformacje z gospodarki
GUS: Inflacja wyniosła 4,1% r/r w czerwcu; konsensus: 4% r/r
Inflacja konsumencka wyniosła 4,1% w ujęciu rocznym w czerwcu 2025 r., według wstępnych danych, podał Główny Urząd Statystyczny (GUS). W stosunku do poprzedniego miesiąca ceny towarów i usług konsumpcyjnych spadły o 0,1%, podał też GUS.