20.03.2024
Deweloperzy

Eiffage Immobilier Polska stawia na lokalnych artystów. Obraz poznańskiego malarza zawiśnie we wnętrzach nowej inwestycji dewelopera

Wywodzący się z Francji deweloper Eiffage Immobilier Polska promuje w swoich inwestycjach sztukę artystów związanych z miastami, w których inwestuje. W powstającym właśnie osiedlu przy skrzyżowaniu ul. Marcelińskiej i Polnej w centrum Poznania, znajdzie się wielkoformatowy obraz miejscowego artysty Szymona Kaczmarka.

Wywodzący się z Francji deweloper Eiffage Immobilier Polska promuje w swoich inwestycjach sztukę artystów związanych z miastami, w których inwestuje.
W powstającym właśnie osiedlu przy skrzyżowaniu ul. Marcelińskiej i Polnej w centrum Poznania, znajdzie się wielkoformatowy obraz miejscowego artysty Szymona Kaczmarka.

Szymon Kaczmarek nazywany jest malarzem kobiet – te, oprócz natury, są dla niego główną inspiracją. Jego obraz „Marcelina” nawiązujący bezpośrednio do poznańskiego adresu, ozdobi nowe osiedle Marcelińska 18. Praca artysty o wymiarach 200 x 120 cm, wykonana w technice akrylu na płótnie, powstała w niespełna 3 tygodnie. Jak sam tłumaczy: – Jestem niecierpliwym i żywiołowym malarzem, więc tylko szybkoschnąca, w szerokiej gamie kolorów, technika akrylowa nadąża za mną. Paleta barw obrazu „Marcelina” jest jego ulubioną gamą kolorystyczną. – To spokojne, dobrze łączące się ze sobą barwy, które jednocześnie wyśmienicie kontrastują z kolorami ciała kobiety – uzupełnia Kaczmarek.

Osiedle ze sztuką – najpierw obraz, potem mural

Marcelińska 18, która powstaje na styku Jeżyc i Grunwaldu, w bezpośrednim sąsiedztwie medycznych wydziałów poznańskich uczelni, to dwa budynki z 144 mieszkaniami o metrażach od 25 do 140 mkw. Projekt budynków został dopasowany do pobliskich zabudowań nie tylko skalą i wysokością, ale także elewacją – poprzez zapożyczone detale i klasyczne podziały, nawiązuje bowiem do sąsiedniej zabudowy kamienicznej z I połowy XX wieku.

Dodatkowo, w przemyślanych częściach wspólnych tej kameralnej inwestycji, dla przyszłych mieszkańców deweloper Eiffage Immobilier Polska stworzy wyjątkowy klub mieszkańca.
W jego głównym pomieszczeniu zaplanowano strefę relaksu z wygodnymi siedziskami oraz rzutnik z dużym ekranem, dzięki którym dzieci i ich opiekunowie będą mogli obejrzeć bajkę czy film. To właśnie tu, w strefie wypoczynkowej nad kanapami, zawiśnie obraz Szymona Kaczmarka.

Motyw „Marceliny” znajdzie się również w pozostałych częściach wspólnych budynków,
a latem na ścianie znajdującej się w granicy działki, artysta wykona mural o wymiarach
645 x 250 cm, będący przeskalowaniem obrazu.

Praktyka prosto z Francji

Pomysł wsparcia lokalnej sztuki zaczerpnięty został z Francji, gdzie od 2015 roku na terenach inwestycji deweloperskich systematycznie pojawiają się obrazy, rzeźby czy instalacje. Wszystko za sprawą prowadzonej przez tamtejsze Ministerstwo Kultury polityki wspierania twórczości artystów i upowszechniania sztuki szerszej publiczności, do której przyłączyła się francuska spółka Eiffage Immobilier. W Polsce deweloperzy realizują tego rodzaju działania we własnym zakresie. Tę szlachetną praktykę za francuskim Eiffage Immobilier stosuje teraz Eiffage Immobilier Polska, a Poznań nie jest jedynym miastem, gdzie deweloper wyraża swoje podejście do odpowiedzialności społecznej.

Nasze inwestycje, które tworzymy z największą starannością, są idealnym miejscem dla sztuki. Przestronne części wspólne w naszych projektach deweloperskich umożliwiają odpowiednią ekspozycję obrazów czy rzeźb, dzięki czemu inwestycje Eiffage nabierają konkretnego charakteru. Sztuka uwrażliwia i dostarcza pozytywnych wrażeń mieszkańcom
i odwiedzającym ich gościom. Tak rozumiana, pozwala nam nie tylko na jej głębsze poznanie, ale stanowi również wsparcie i promocję lokalnych artystów – wyjaśnia Tymon Nowosielski, prezes Eiffage Immobilier Polska.

Inwestycje Eiffage z dziełami lokalnych artystów

Eiffage Immobilier Polska ma już na swoim koncie kilka ciekawych realizacji powstałych ze współpracy z lokalnymi artystami. W inwestycji Dom przy Źródle w krakowskim Starym Podgórzu studenci architektury stworzyli instalację „Źródło Podgórza”. Z kolei w Warszawie, dzięki nieodpłatnemu przekazaniu przez Tomasza Bernata praw autorskich do znaku „Kocham Pragę”, na elewacji budynku przy ul. Stalowej 27 udało się odtworzyć charakterystyczny dla tej części stolicy mural. We Wrocławiu zaś, w lobby nowoczesnej kamienicy HB1820 na Przedmieściu Oławskim, zawisła instalacja luster artysty i innowatora Oskara Zięty, wykonana w jego autorskiej technologii FiDU (Freie Innendruck Umformungm, „formowanie ciśnieniem wewnętrznym”).

Źródło: Komunikacja Plus

Najnowsze z tej kategorii