Erste Group: Inflacja CPI wzrośnie do 3,9% r/r w lipcu, nieco powyżej 4% r/r na koniec br.
Ze względu na administracyjne częściowe odmrożenie cen energii od lipca br. inflacja konsumencka CPI wzrośnie do 3,9% r/r - tym samym wyjdzie z pasma celu banku centralnego, w którym przebywała od lutego br. przez pięć miesięcy, oceniają analitycy Erste Group. Według nich, inflacja CPI na koniec 2024 roku ukształtuje się nieco powyżej 4% r/r.
"Nasza prognoza na nadchodzące miesiące wskazuje na wzrost inflacji, osiągając 3,9% w lipcu i eskalując nieco powyżej 4% do końca roku. Głównymi czynnikami są korekty cen energii w połączeniu z silnym wzrostem płac, co powinno prowadzić do wyższych kosztów usług" - czytamy w komentarzu do danych GUS o inflacji w czerwcu br.
W komentarzu wskazano, że w ujęciu miesiąc do miesiąca odnotowano niewielki wzrost cen o 0,1%, głównie spowodowany wzrostem cen żywności o 0,7% m/m, "prawdopodobnie z powodu opóźnionych dostosowań cen po wygaśnięciu zerowej stawki VAT na niektóre produkty spożywcze".
Jak podał dziś Główny Urząd Statystyczny (GUS) według wstępnych danych, inflacja konsumencka wyniosła 2,6% w ujęciu rocznym w czerwcu 2024 r. W stosunku do poprzedniego miesiąca ceny towarów i usług konsumpcyjnych wzrosły o 0,1%.
Ceny żywności i napojów bezalkoholowych wzrosły o 2,5% r/r, ceny nośników energii odnotowały spadek o 1,6%; ceny paliw do prywatnych środków transportu - wzrost o 1,6%. W ujęciu miesięcznym, ceny żywności i napojów bezalkoholowych wzrosły o 0,7%, ceny nośników energii odnotowały spadek o 0,1%; ceny paliw do prywatnych środków transportu - spadek o 2,8%.
Konsensus rynkowy wynosił: +2,5% r/r i +0,1% m/m.
(ISBnews)
Źródło: ISB news
- 08.05.2025BankiAnalizy i raporty
Glapiński: Spadek stóp proc. o 1 pkt proc. to spadek wypływów z budżetu o 6,3 mld zł
Spadek stóp procentowych o 1 pkt proc. oznacza zmniejszenie wypływu środków z budżetu o 6,3 mld zł, szacuje prezes Narodowego Banku Polskiego (NBP) i przewodniczący Rady Polityki Pieniężnej (RPP) Adam Glapiński.
- 08.05.2025BankiAnalizy i raporty
NBP: Inflacja CPI spadnie do 4,3% r/r w II kw. i do 3,4% r/r w III kw. 2025 r.
Inflacja CPI spadnie do 4,3% r/r w II kw. (z 4,9% r/r w I kw. br.) i do 3,4% r/r w III kw. tego roku, po czym wzrośnie do 4,1% w IV kw. 2025 r., wynika z prognozy przedstawionej przez Narodowy Bank Polski (NBP) podczas konferencji prasowej prezesa Adama Glapińskiego.
- 08.05.2025BankiAnalizy i raporty
Glapiński: Wzrost PKB w I kw. br. może być niższy niż +3,4% r/r w IV kw. 2024 r.
Wzrost PKB w I kw. br. może być niższy niż 3,4% r/r zanotowane w IV kw. ub.r., szacuje prezes Narodowego Banku Polskiego (NBP) i przewodniczący Rady Polityki Pieniężnej (RPP) Adam Glapiński.
- 08.05.2025BankiAnalizy i raporty
Glapiński: Wczorajsze dostosowanie poziomu stóp nie oznacza początku cyklu obniżek stóp
Wczorajsza decyzja o dostosowaniu poziomu stóp procentowych (tj. obniżce o 0,5 pkt proc.) nie oznacza automatycznie początku cyklu obniżek, poinformował prezes Narodowego Banku Polskiego (NBP) i przewodniczący Rady Polityki Pieniężnej (RPP) Adam Glapiński.
- 08.05.2025BankiAnalizy i raporty
Prezes ING BSK: Banki udzielałyby więcej kredytów, gdyby nie przeregulowanie gospodarki
Polski sektor bankowy ma wyjątkowo niski udział zaangażowania kredytowego w bilansie, kosztem zaangażowania w obligacje skarbowe, ale mógłby udzielać dużo więcej kredytów, gdyby nie przeregulowanie gospodarki, uważa nowy prezes ING Banku Śląskiego Michał Bolesławski.