05.06.2024
InfrastrukturaKomunikacyjna

GDDKiA: Trwa 31 przetargów na 350 km dróg; zakontraktowano budowę 163 km w br.

Warszawa, 05.06.2024 (ISBnews) - Generalna Dyrekcja Dróg Krajowych i Autostrad (GDDKiA) prowadzi aktualnie postępowania o udzielenie zamówienia dla 31 odcinków dróg o łącznej długości ok. 350 km. Większość dotyczy odcinków z Rządowego Programu Budowy Dróg Krajowych, zaś osiem z Programu Budowy 100 obwodnic, podała Dyrekcja.

"Niemal wszystkie postępowania prowadzone są w trybie przetargów nieograniczonych, ale jedno dla pierwszego zadania realizowanego z wykorzystaniem technologii BIM - obwodnicy Zatora na DK28, prowadzone jest w trybie dialogu konkurencyjnego. Po ocenie wniosków, która miała miejsce jeszcze w ubiegłym roku, prowadzono dialog z wyłonionymi trzema wykonawcami. Po zakończeniu dialogu i skierowaniu zaproszeń mogą oni teraz składać oferty na realizację tej inwestycji. W trzech postępowaniach przetargowych trwa weryfikacja złożonych ofert i nie miał jeszcze miejsca wybór oferty najkorzystniejszej. Są to postępowania dla dwóch odcinków S8 woj. dolnośląskim Łagiewniki Zachód - Niemcza, Niemcza - Ząbkowice Śląskie Północ oraz obwodnicy Kroczyc w ciągu DK78" - czytamy w komunikacie.

Z kolei w przypadku innych pięciu przetargów, po wyborze oferty a następnie po odwołaniach do KIO konieczne było unieważnienie wyboru i tu także trwa ponowne badanie i ocena ofert. Dotyczy to odcinków S16 Olsztyn Wschód - Barczewo, S17 Piaski Wschód - Łopiennik, S17 Krasnystaw Północ - Izbica, S11 odc. II Siemianice - Gotartów oraz S19 Jawornik - Lutcza.

W pozostałych przetargach dokonany został wybór oferty, w zdecydowanej większości przekazane zostały także dokumenty do kontroli prezesa UZP. Jednak bardzo często w ostatnim czasie wykonawcy korzystają ze środków ochrony prawnej jakimi są odwołania do KIO i skargi do sądu. W takich przypadkach prowadzone kontrole ulegają wstrzymaniu, podano także.

"W trzech postępowaniach dot. budowy S17 Izbica - Zamość Sitaniec, obwodnic Stargardu w ciągu DK20 oraz Poręby i Zawiercia w ciągu DK78 odcinek w m. Zawiercie (Kromołów - Żerkowice) mamy aktualnie do czynienia z postępowaniami odwoławczymi do KIO, wniesionymi po wyborze najkorzystniejszej oferty, zaś w przetargu na realizację obwodnicy Głogowa w ciągu DK12 po oddaleniu odwołania do KIO na wybór najkorzystniejszej oferty została wniesiona skarga do sądu. To tylko wybrane dla konkretnego stanu zaawansowania postępowań aktualne odwołania i skargi, są także inne, wiele zostało już rozstrzygniętych, inne mogą mieć miejsce w każdej chwili. W przypadku obwodnicy Rusinowa w ciągu DK 22 wybór nie jest jeszcze prawomocny" - wymieniono dalej.

Dla dziesięciu postępowań trwa kontrola uprzednia prezesa UZP. Dotyczy to zadań: S12 odc. Przysucha - Wieniawa, S11 odc. Oborniki - Poznań Północ wraz z obwodnicą Obornik, budowa obwodnicy Białobrzegów w ciągu DK 8, budowa obwodnicy Wałcza (Strączno) w ciągu DK 22, budowa obwodnicy Kamienia Krajeńskiego w ciągu DK 25, budowa obwodnicy Sępólna Krajeńskiego w ciągu DK 25, a także czterech odcinków S10 Szczecin - Piła odc. Szczecin Kijewo - Szczecin Zdunowo, odc. Cybowo - Łowicz Wałecki, odc. Stargard Wschód - Suchań, odc. Łowicz Wałecki - Piecnik.

Natomiast dla pięciu odcinków kontrola prezesa UZP została zakończona i GDDKiA przygotowuje się do zawarcia umów. Najszybciej będzie to miało miejsce dla S16 odc. Barczewo - Biskupiec (budowa drugiej jezdni), S19 odc. Sokółka Północ - Czarna Białostocka oraz S8 odc. Ząbkowice Śląskie Północ - Bardo. Natomiast w dwóch przypadkach, tj. dla S10 Szczecin - Piła odc. Recz - Cybowo i odc. Witankowo - Piła Północ z uwagi na dużą wartość postępowań są one objęte dodatkowymi obostrzeniami i oczekuje tu jeszcze na właściwą informację ze służb Komisji Europejskiej.

GDDKiA podała także, że od początku br. w ramach realizacji dwóch największych programów drogowych, zawarła 14 umów na budowę niemal 163 km i ogłosiła przetargi na realizację dwóch obwodnic: Pilzna w ciągu DK73 (woj. podkarpackie) oraz obwodnicy Pradeł w ciągu DK78 (woj. śląskie). W obu tych przetargach jest jeszcze przed składaniem ofert.

(ISBnews)

Źródło: ISB news

Najnowsze z tej kategorii
 • 10.07.2024
  KomunikacyjnaPrzetargiInfrastrukturaDeweloperzy

  Oferta Budimeksu o wartości 781,75 mln zł na budowę drogi S17 najkorzystniejsza

  Oferta Budimeksu wartości 781,75 mln zł na budowę drogi S17 została wybrana jako najkorzystniejsza w przetargu ogłoszonym przez Generalną Dyrekcję Dróg Krajowych i Autostrad ‎Oddział w Lublinie, podała spółka. Przedmiotem przetargu jest "Projekt i budowa drogi ekspresowej S17 Piaski-Hrebenne, Odcinek nr 3: węzeł 'Krasnystaw Północ' (Krasnystaw 1) wraz z węzłem – węzeł 'Izbica' (Tarzymiechy) wraz z węzłem".

 • 09.07.2024
  InfrastrukturaKomunikacyjna

  Trwa budowa nowej drogi rowerowej łączącej przystanek PST Słowiańska z parkiem im. Adama Wodziczki w Poznaniu

  Trwa budowa nowej drogi rowerowej łączącej przystanek PST Słowiańska z parkiem im. Adama Wodziczki. Powstający odcinek ułatwi m.in. dojazd do popularnych terenów zielonych. Trasą wzdłuż Bogdanki w parku można dotrzeć na Sołacz, a następnie nad Rusałkę, Strzeszynek i Kiekrz.

 • 04.07.2024
  InfrastrukturaKomunikacyjna

  Budimex ponownie wybrany do rozbudowy odcinka S16 za 412,5 mln zł; oddał też fragment S1

  Warszawa, 04.07.2024 (ISBnews) - Oferta Budimexu, warta 412,53 mln zł netto, została ponownie wybrana jako ‎najkorzystniejsza w postępowaniu przetargowym Generalnej Dyrekcji Dróg Krajowych i Autostrad na budowę drugiej jezdni na odcinku drogi S16 w woj. warmińsko-mazurskim, podała spółka.

 • 03.07.2024
  InfrastrukturaKomunikacyjna

  Budimex zawarł umowę na budowę odcinka drogi S10 o wartości 586,42 mln zł netto

  Budimex podpisał z Generalną Dyrekcją Dróg Krajowych i Autostrad Oddział w Szczecinie umowę na budowę odcinka drogi S10 o wartości 586,42 mln zł netto, podała spółka. Kontrakt dotyczy realizacji zadania ‎‎‎"Budowa drogi S10 Szczecin - Piła na odcinku koniec ‎obwodnicy ‎Stargardu - początek obwodnicy Piły (z węzłem 'Koszyce') z wyłączeniem ‎obwodnicy miejscowości Wałcz, Odcinek 8: Wałcz węzeł ‎‎'Witankowo' (bez węzła) - węzeł ‎‎'Piła Północ'".

 • 28.06.2024
  BiznesInfrastrukturaKomunikacyjna

  Oferta Budimeksu za 1,28 mld zł netto oceniona najwyżej w przetargu kolejowym na Pomorzu

  Oferta Budimeksu, warta 1 284,24 mln zł netto, została oceniona najwyżej w przetargu PKP Polskich Linii Kolejowych (PKP PLK) na prace na liniach kolejowych 201 i 214 w ramach modernizacji alternatywnego ciągu transportowego Bydgoszcz - Trójmiasto, podał Budimex.