Gdzie jest drożej nawet niż w Warszawie?
Warszawa to krajowa metropolia z najwyższymi cenami metrażu, ale po uwzględnieniu mniejszych miast spada na dalszą pozycję. Eksperci portalu RynekPierwotny.pl postanowili sprawdzić gdzie jest drożej.
Wiele osób w ramach odpowiedzi na pytanie o miasto w Polsce z najdroższymi mieszkaniami, bez wahania wskazałoby Warszawę. Rzeczywiście, stolica jest polską metropolią z najwyższymi cenami metrażu. Jeżeli jednak rozciągniemy analizę na wszystkie miasta z prawami powiatu, to wyniki stają się mniej oczywiste. Warto sprawdzić, gdzie Główny Urząd Statystyczny odnotował średnie ceny za 1 mkw. mieszkań jeszcze wyższe niż w Warszawie.
GUS dopiero niedawno podał średnie ceny mieszkań sprzedawanych w 2022 r. Te dane mimo długiego oczekiwania zasługują jednak na uwagę, ponieważ mówimy o średnich stawkach za 1 mkw. z aktów notarialnych. Poza tym GUS jako jedyny podaje wyniki dla 380 powiatów i miast na prawach powiatu. Po przeanalizowaniu cen mieszkań sprzedanych przez cały miniony rok okazało się, że najwyższe średnie stawki za 1 mkw. odnotowano w następujących miastach na prawach powiatu:
Wynik dotyczący całego powiatu tatrzańskiego (12 579 zł/mkw.) sugeruje, że po uwzględnieniu Stolicy Tatr, Warszawa mogłaby spaść na trzecie miejsce podium. Nie mamy jednak danych z samego Zakopanego.
Jak tłumaczą eksperci portalu RynekPierwotny.pl, zainteresowanie mogą wzbudzać również miasta na prawach powiatu z najniższą średnią ceną 1 mkw. nowych i używanych mieszkań. Swoisty mini-ranking dziesięciu „najtańszych” miast na prawach powiatu (z minionego roku) wygląda następująco:
Wynik dotyczący Bytomia nie wzbudza zaskoczenia, ponieważ ten ośrodek miejski już od 2010 r. otwiera listę miast na prawach powiatu z najtańszymi mieszkaniami.
Pełne zestawienie:
Autor: Andrzej Prajsnar
Źródło: rynekpierwotny.pl
- 17.01.2025Trendy rynkoweRaportyAnalizy ekspertów
Coraz bliżej końca korekty cen materiałów budowlanych
Umiarkowana korekta cen na krajowym rynku materiałów budowlanych trwa już nieprzerwanie od września 2023 roku. W ubiegłorocznym grudniu spadkowy trend był kontynuowany, jednak już w zdecydowanie symbolicznym wymiarze. Tym razem regres stawek w relacji rok do roku wyniósł zaledwie 0,3 procent, z kolei miesiąc do miesiąca zmiana praktycznie nie nastąpiła. Tego typu sytuacja jednoznacznie wskazuje na bliski już koniec obowiązującej tendencji.
- 15.01.2025Trendy rynkoweRaportyAnalizy ekspertów
Jaka podwyżka czynszu w 2025 r.? To zależy na jak długo została zwarta umowa najmu
Do umów najmu zawieranych na dłużej niż rok właściciele mieszkań wpisują tzw. klauzulę waloryzacyjną. Portal GetHome.pl sprawdził, z jaką podwyżką muszą się w tym roku liczyć najemcy.
- 14.01.2025Trendy rynkowe
CBRE: Prywatne akademiki i najem instytucjonalny będą zyskiwać na popularności w 2025 r.
Sektory prywatnych akademików i instytucjonalnego najmu mieszkań (PRS) będą budziły rosnące zainteresowanie inwestorów w 2025 r., ocenia ekspertka rynku mieszkaniowego w CBRE Agnieszka Mikulska.
- 09.01.2025Trendy rynkoweRaportyAnalizy ekspertówRaporty i analizyInformacje z gospodarkiDeweloperzy
Średnie ceny ofertowe mieszkań z rynku wtórnego – grudzień 2024
W 2024 r. mieszkania z drugiej ręki podrożały, ale mniej niż deweloperskie. Grudzień był kolejnym miesiącem stabilizacji średniej ceny metra kwadratowego mieszkań na rynku wtórnym w Warszawie, Krakowie, Wrocławiu, Trójmieście i Łodzi. W Poznaniu i miastach Górnośląsko-Zagłębiowskiej Metropolii średnia poszła w dół już drugi miesiąc z rzędu – wynika z danych portalu GetHome.pl.
- 09.01.2025Trendy rynkoweRaportyAnalizy ekspertówRaporty i analizy
2024 rok na rynku mieszkaniowym. Słabsza sprzedaż. Rekordowa oferta [ANALIZA]
Kurczący się popyt na mieszkania po wygaśnięciu programu „Bezpieczny Kredyt 2%” nie zniechęcił deweloperów do rozpoczynania inwestycji. Efektem tego jest duża, a w niektórych metropoliach wręcz rekordowa oferta nowych mieszkań. Eksperci portalu RynekPierwotny.pl podsumowali 2024 rok na największych rynkach mieszkaniowych.