Glapiński: Średnioroczna inflacja w br. będzie prawdopodobnie wyższa niż w 2024 r.
Średnioroczna inflacja w 2025 r. będzie prawdopodobnie wyższa niż w 2024 r., ocenia prezes Narodowego Banku Polskiego (NBP) i przewodniczący Rady Polityki Pieniężnej (RPP) Adam Glapiński. Poinformował, że według nowej projekcji NBP, inflacja przejściowo obniży się do powyżej 4% r/r w III kw. br., zaś pod koniec roku wyniesie ok. 5% r/r.
"Średnioroczna inflacja 2025 będzie wyższa prawdopodobnie niż w 2024 r. Jest tak, jak wielokrotnie to już mówiłem, z uwagi kilku czynników regulacyjnych, które podbiją inflację w najbliższych kwartałach" - powiedział Glapiński podczas konferencji prasowej.
"W pierwszej połowie roku inflacja ma przekraczać - podobnie jak w styczniu 5%. Według aktualnej projekcji, […] w III kwartale inflacja co prawda spadnie do nieco ponad 4%, ale wynikać to będzie prawie wyłącznie z efektów statystycznych, związanych z podwyżką cen energii w lipcu ub.r." - dodał szef banku centralnego.
Jednocześnie projekcja wskazuje, że w IV kwartale br. nastąpi ponowny wzrost inflacji, wskutek dalszego wzrostu rachunków za prąd, poinformował prezes NBP.
"Po pierwsze, nastąpi przywrócenie tzw. opłaty mocowej od lipca - podbije ono inflację o 0,4 pkt proc. Po drugie, według obecnego stanu prawnego, od października nastąpi odmrożenie cen energii. Przy obecnej wysokości taryf na prąd oznacza to dalszy wzrost rachunków, co podbije inflację o kolejne 0,7 pkt proc. W efekcie pod koniec tego roku inflacja może być podobna, jak na koniec 2024 r., a więc zbliżona do 5%" - wskazał Glapiński.
Jak podano we wczorajszym komunikacie po posiedzeniu RPP, projekcja inflacyjna NBP zakłada, że inflacja znajdzie się z 50-procentowym prawdopodobieństwem w przedziale 4,1-5,7% w 2025 r. (wobec 4,2-6,6% w projekcji z listopada 2024 r.), 2-4,8% w 2026 r. (wobec 1,4-4,1%) oraz 1,1-3,9% w 2027. W ocenie RPP, w br. inflacja będzie wyraźnie wyższa od celu inflacyjnego, do czego przyczyni się m.in. dalsze odmrożenie cen energii w II połowie 2025 r.
(ISBnews)
Źródło: ISB news
- 08.05.2025BankiAnalizy i raporty
Glapiński: Spadek stóp proc. o 1 pkt proc. to spadek wypływów z budżetu o 6,3 mld zł
Spadek stóp procentowych o 1 pkt proc. oznacza zmniejszenie wypływu środków z budżetu o 6,3 mld zł, szacuje prezes Narodowego Banku Polskiego (NBP) i przewodniczący Rady Polityki Pieniężnej (RPP) Adam Glapiński.
- 08.05.2025BankiAnalizy i raporty
NBP: Inflacja CPI spadnie do 4,3% r/r w II kw. i do 3,4% r/r w III kw. 2025 r.
Inflacja CPI spadnie do 4,3% r/r w II kw. (z 4,9% r/r w I kw. br.) i do 3,4% r/r w III kw. tego roku, po czym wzrośnie do 4,1% w IV kw. 2025 r., wynika z prognozy przedstawionej przez Narodowy Bank Polski (NBP) podczas konferencji prasowej prezesa Adama Glapińskiego.
- 08.05.2025BankiAnalizy i raporty
Glapiński: Wzrost PKB w I kw. br. może być niższy niż +3,4% r/r w IV kw. 2024 r.
Wzrost PKB w I kw. br. może być niższy niż 3,4% r/r zanotowane w IV kw. ub.r., szacuje prezes Narodowego Banku Polskiego (NBP) i przewodniczący Rady Polityki Pieniężnej (RPP) Adam Glapiński.
- 08.05.2025BankiAnalizy i raporty
Glapiński: Wczorajsze dostosowanie poziomu stóp nie oznacza początku cyklu obniżek stóp
Wczorajsza decyzja o dostosowaniu poziomu stóp procentowych (tj. obniżce o 0,5 pkt proc.) nie oznacza automatycznie początku cyklu obniżek, poinformował prezes Narodowego Banku Polskiego (NBP) i przewodniczący Rady Polityki Pieniężnej (RPP) Adam Glapiński.
- 08.05.2025BankiAnalizy i raporty
Prezes ING BSK: Banki udzielałyby więcej kredytów, gdyby nie przeregulowanie gospodarki
Polski sektor bankowy ma wyjątkowo niski udział zaangażowania kredytowego w bilansie, kosztem zaangażowania w obligacje skarbowe, ale mógłby udzielać dużo więcej kredytów, gdyby nie przeregulowanie gospodarki, uważa nowy prezes ING Banku Śląskiego Michał Bolesławski.