GUS: Bieżący wskaźnik ufności konsumenckiej i wyprzedzający wzrosły m/m we wrześniu
Warszawa, 18.09.2024 (ISBnews) - Bieżący wskaźnik ufności konsumenckiej (BWUK) wzrósł o 2 pkt proc. m/m i wyniósł minus 13,9 pkt w wrześniu br., wynika z badań przeprowadzonych przez Główny Urząd Statystyczny (GUS).
"We wrześniu 2024 r. odnotowano poprawę zarówno obecnych, jak i przyszłych nastrojów konsumenckich w stosunku do poprzedniego miesiąca. Bieżący wskaźnik ufności konsumenckiej (BWUK), syntetycznie opisujący obecne tendencje konsumpcji indywidualnej, wyniósł - 13,9 i był o 2 pkt proc. wyższy w stosunku do poprzedniego miesiąca" - czytamy w komunikacie.
Wszystkie składowe wskaźnika uzyskały wartości wyższe niż przed miesiącem. Największy wzrost o 2,8 pkt proc. odnotowano dla oceny obecnej sytuacji ekonomicznej kraju. Dla pozostałych składowych wskaźnika wzrosty kształtowały się następująco: 2,3 pkt proc. dla ocen przyszłej sytuacji ekonomicznej kraju oraz obecnej możliwości dokonywania ważnych zakupów, 1,5 pkt proc. dla oceny przyszłej sytuacji finansowej gospodarstwa domowego oraz 0,9 pkt proc. dla oceny obecnej sytuacji finansowej gospodarstwa domowego, podał GUS.
W odniesieniu do września 2023 r. obecna wartość BWUK jest wyższa o 6,4 pkt proc.
"Wyprzedzający wskaźnik ufności konsumenckiej (WWUK), syntetycznie opisujący oczekiwane w najbliższych miesiącach tendencje konsumpcji indywidualnej, wzrósł o 0,6 pkt proc. w stosunku do poprzedniego miesiąca i ukształtował się na poziomie -9,7. Na wzrost wartości wskaźnika wpłynęły oceny przyszłej sytuacji ekonomicznej kraju oraz przyszłej sytuacji finansowej gospodarstwa domowego (wzrosty odpowiednio o 2,3 pkt proc. i 1,5 pkt proc.). Niższe wartość niż przed miesiącem odnotowały oceny przyszłego poziomu bezrobocia oraz możliwości przyszłego oszczędzania pieniędzy (spadki odpowiednio o 1,6 pkt proc. i 0,1 pkt proc.)" - czytamy dalej.
We wrześniu br. WWUK osiągnął wartość o 0,3 pkt proc. niższą niż w analogicznym miesiącu 2023 r.
W okresie 2 - 11 września 2024 r. przeprowadzono 1 372 wywiady.
(ISBnews)
Źródło: ISB news
- 15.07.2025GospodarkaInformacje z gospodarki
Pekao: Inflacja 'runie w dół' poniżej 3% w VII, co skłoni RPP do obniżki stóp proc. we IX
Inflacja konsumencka "runie w dół" w lipcu poniżej 3% r/r (z 4,1% r/r w czerwcu), co skłoni Rady Polityki Pieniężnej (RPP) do obniżki stóp procentowych na najbliższym posiedzeniu decyzyjnym we wrześniu, oceniają ekonomiści Banku Pekao.
- 15.07.2025GospodarkaInformacje z gospodarki
ING BSK: Inflacja spadnie poniżej 3% r/r VII; RPP może obniżyć stopy proc. o 50 pb we IX
Inflacja konsumencka spadnie do poniżej 3% r/r w lipcu (z 4,1% r/r w czerwcu), co pozwoli Radzie Polityki Pieniężnej (RPP) dalej obniżać stopy procentowe - być może o 50 pb we wrześniu i o kolejne 25 pb w listopadzie, oceniają ekonomiści ING Banku Śląskiego.
- 15.07.2025GospodarkaInformacje z gospodarki
GUS: Inflacja wyniosła 4,1% r/r w czerwcu; konsensus: 4,1% r/r
Inflacja konsumencka wyniosła 4,1% w ujęciu rocznym w czerwcu 2025 r., podał Główny Urząd Statystyczny (GUS). W stosunku do poprzedniego miesiąca ceny towarów i usług wzrosły o 0,1%.
- 15.07.2025BiznesGospodarkaInformacje z gospodarkiDeweloperzy
BIG InfoMonitor: 45% przedsiębiorców planuje inwestować w rozwój biznesu w ciągu roku
W rozwój biznesu planuje inwestować ponad 45% przedsiębiorców w perspektywie nadchodzących 12 miesięcy wobec 30% przed rokiem (w II kw. ub.r.), wynika z badania wykonanego dla BIG InfoMonitor. Na rozwój nastawieni są przede wszystkim przedstawiciele sektora usług i produkcji.
- 14.07.2025BiznesGospodarkaInformacje z gospodarkiDeweloperzy
CBRE: Transakcje na rynku nieruchomości komercyjnych wzrosły do ok. 1 mld euro w II kw.
Inwestycje na polskim rynku nieruchomości komercyjnych przekroczyły 1 mld euro w II kwartale br., co oznacza wzrost o blisko połowę w ujęciu kwartalnym, wynika z danych CBRE. Najwyższą kwotę ulokowano w sektor magazynowy (48%), na kolejnych miejscach znalazły się sektory biurowy i handlowy.