GUS: Wskaźnik klimatu koniunktury w przetwórstwie przemysłowym wzrósł do -9,6 w styczniu
Wskaźnik ogólnego klimatu koniunktury gospodarczej w przetwórstwie przemysłowym (niewyrównany sezonowo - NSA) wyniósł -9,6 w styczniu 2025 r. wobec -13 w grudniu, podał Główny Urząd Statystyczny (GUS), prezentując dane sygnalne.
W większości prezentowanych obszarów gospodarki wskaźnik ogólnego klimatu koniunktury (tak wyrównany, jak i niewyrównany sezonowo) kształtuje się na poziomie wyższym lub zbliżonym do prezentowanego w grudniu ub.r., podał GUS.
"W porównaniu z grudniem ub.r. największa poprawa koniunktury wystąpiła w sekcjach zakwaterowanie i gastronomia oraz działalność finansowa i ubezpieczeniowa, a także w handlu hurtowym; w porównaniu z poprzednim miesiącem oceny koniunktury pogorszyły się jedynie w handlu detalicznym (szczególnie dane niewyrównane sezonowo). W przypadku składowych „diagnostycznych" we wszystkich badanych obszarach obserwowana jest poprawa, natomiast w składowych „prognostycznych" występuje ona w większości obszarów" - czytamy w komunikacie.
W budownictwie w styczniu wskaźnik ogólnego klimatu koniunktury kształtuje się na poziomie minus 7,3 (przed miesiącem minus 10,6).
W handlu hurtowym w styczniu wskaźnik ogólnego klimatu koniunktury kształtuje się na poziomie minus 2 (przed miesiącem minus 6,6).
W handlu detalicznym w styczniu wskaźnik ogólnego klimatu koniunktury kształtuje się na poziomie minus 5,9 (przed miesiącem minus 3,4).
W transporcie i gospodarce magazynowej w styczniu wskaźnik ogólnego klimatu koniunktury kształtuje się na poziomie minus 4 (przed miesiącem minus 7,5).
W zakwaterowaniu i gastronomii wskaźnik ogólnego klimatu koniunktury kształtuje się wskaźnik ogólnego klimatu koniunktury kształtuje się w styczniu na poziomie plus 1 (przed miesiącem minus 4,9).
W informacji i komunikacji w styczniu wskaźnik ogólnego klimatu koniunktury kształtuje się na poziomie plus 10,4 (przed miesiącem plus 9).
W finansach i ubezpieczeniach w styczniu wskaźnik ogólnego klimatu koniunktury kształtuje się na poziomie plus 26,8 (przed miesiącem plus 22,1).
Badania za bieżący miesiąc - odpowiedzi udzielane w okresie od 1 do 10 dnia bm.
(ISBnews)
Źródło: ISB news
- 22.01.2025Informacje z gospodarkiAnalizy i raporty
GUS: Płace w firmach wzrosły o 9,8% r/r, zatrudnienie spadło o 0,6% r/r w grudniu
Przeciętne wynagrodzenie w sektorze przedsiębiorstw (w których liczba pracujących przekracza 9 osób) w grudniu br. wzrosło o 9,8% r/r, zaś zatrudnienie w przedsiębiorstwach spadło o 0,6% r/r, podał Główny Urząd Statystyczny (GUS).
- 22.01.2025Informacje z gospodarki
GUS: Produkcja przedsięb. przemysłowych wzrosła o 0,2% r/r w XII; konsensus: +1,8% r/r
Produkcja sprzedana przedsiębiorstw przemysłowych wzrosła o 0,2% r/r w grudniu 2024 r., poinformował Główny Urząd Statystyczny (GUS). W ujęciu miesięcznym spadła o 8%.
- 22.01.2025Informacje z gospodarki
GUS: Produkcja przemysłowa wzrosła r/r w grudniu w 20 z 34 działów przemysłu
Wzrost produkcji sprzedanej odnotowano w 20 spośród 34 działów przemysłu (w ujęciu rocznym) w grudniu 2024 r., poinformował Główny Urząd Statystyczny (GUS).
- 22.01.2025Informacje z gospodarki
GUS: Ceny producentów spadły o 2,6% r/r w grudniu: konsensus: -2,5%
Ceny producentów spadły o 2,6% r/r w grudniu 2024 r., zaś w ujęciu miesięcznym spadły o 0,2%, podał Główny Urząd Statystyczny (GUS).
- 21.01.2025Informacje z gospodarkiAnalizy i raporty
MFW podwyższył prognozę deficytu sektora 'general gov't' do 5,9% PKB w 2024 r., 5,6% w br.
Deficyt sektora rządowego i samorządowego (tzw. general government) w Polsce wzrośnie do 5,9% PKB w 2024 r., co oznacza wzrost o 0,2 pkt proc. względem prognoz z października ub.r., a następnie zmniejszy się do 5,6% PKB w 2025 r. (wobec prognozy z października 5,5% PKB) i zmniejszy się do 4,9% PKB w 2026 r. (wobec oczekiwanych 5% PKB w październiku), podał Międzynarodowy Fundusz Walutowy (MFW).