Ile 20 lat temu płaciliśmy za węgiel?
Wiele osób kupujących węgiel przed obecną zimą, z żalem wspominało ceny sprzed kilku i kilkunastu lat. Eksperci portalu RynekPierwotny.pl sprawdzili zatem, jak zmieniały się ceny węgla od 1999 r.
Polska jest ostatnim krajem w UE, gdzie gospodarstwa domowe zużywają sporo węgla kamiennego na potrzeby ogrzewania. Można przypuszczać, że ta sytuacja utrzyma się jeszcze przez pewien czas, bo transformacja energetyczna jest długotrwałym procesem. Przez długi czas, polskie rodziny kupowały węgiel po cenach znacznie mniejszych niż obecne. Eksperci portalu RynekPierwotny.pl postanowili prześledzić zmiany cen węgla kamiennego od końca minionego stulecia. Ciekawie wygląda analiza uwzględniająca poziom wynagrodzeń.
Informacje na temat średnich cen węgla kamiennego podaje między innymi Główny Urząd Statystyczny. Można sądzić, że prezentowane przez GUS średnie stawki uwzględniają ceny węgla o różnych granulacjach. Wspomniane przeciętne ceny za jedną tonę węgla kamiennego wyglądały następująco:
Warto odnotować, że aż do 2021 r. relacja średniej ceny za tonę węgla kamiennego oraz przeciętnego miesięcznego wynagrodzenia brutto oscylowała na dość stałym poziomie (0,16 - 0,22). W kryzysowym minionym roku analogiczny stosunek cenowy wzrósł aż do 0,35. Można sądzić, że tegoroczny wynik będzie nieco lepszy niż ten z 2022 roku, ale wciąż daleki do stosunku cen węgla i wynagrodzeń notowanego chociażby w 2021 r.
Autor: Andrzej Prajsnar
Źródło: rynekpierwotny.pl
- 17.01.2025Trendy rynkoweRaportyAnalizy ekspertów
Coraz bliżej końca korekty cen materiałów budowlanych
Umiarkowana korekta cen na krajowym rynku materiałów budowlanych trwa już nieprzerwanie od września 2023 roku. W ubiegłorocznym grudniu spadkowy trend był kontynuowany, jednak już w zdecydowanie symbolicznym wymiarze. Tym razem regres stawek w relacji rok do roku wyniósł zaledwie 0,3 procent, z kolei miesiąc do miesiąca zmiana praktycznie nie nastąpiła. Tego typu sytuacja jednoznacznie wskazuje na bliski już koniec obowiązującej tendencji.
- 15.01.2025Trendy rynkoweRaportyAnalizy ekspertów
Jaka podwyżka czynszu w 2025 r.? To zależy na jak długo została zwarta umowa najmu
Do umów najmu zawieranych na dłużej niż rok właściciele mieszkań wpisują tzw. klauzulę waloryzacyjną. Portal GetHome.pl sprawdził, z jaką podwyżką muszą się w tym roku liczyć najemcy.
- 14.01.2025Trendy rynkowe
CBRE: Prywatne akademiki i najem instytucjonalny będą zyskiwać na popularności w 2025 r.
Sektory prywatnych akademików i instytucjonalnego najmu mieszkań (PRS) będą budziły rosnące zainteresowanie inwestorów w 2025 r., ocenia ekspertka rynku mieszkaniowego w CBRE Agnieszka Mikulska.
- 09.01.2025Trendy rynkoweRaportyAnalizy ekspertówRaporty i analizyInformacje z gospodarkiDeweloperzy
Średnie ceny ofertowe mieszkań z rynku wtórnego – grudzień 2024
W 2024 r. mieszkania z drugiej ręki podrożały, ale mniej niż deweloperskie. Grudzień był kolejnym miesiącem stabilizacji średniej ceny metra kwadratowego mieszkań na rynku wtórnym w Warszawie, Krakowie, Wrocławiu, Trójmieście i Łodzi. W Poznaniu i miastach Górnośląsko-Zagłębiowskiej Metropolii średnia poszła w dół już drugi miesiąc z rzędu – wynika z danych portalu GetHome.pl.
- 09.01.2025Trendy rynkoweRaportyAnalizy ekspertówRaporty i analizy
2024 rok na rynku mieszkaniowym. Słabsza sprzedaż. Rekordowa oferta [ANALIZA]
Kurczący się popyt na mieszkania po wygaśnięciu programu „Bezpieczny Kredyt 2%” nie zniechęcił deweloperów do rozpoczynania inwestycji. Efektem tego jest duża, a w niektórych metropoliach wręcz rekordowa oferta nowych mieszkań. Eksperci portalu RynekPierwotny.pl podsumowali 2024 rok na największych rynkach mieszkaniowych.