Ipsos: 46% Polaków miało obawy dot. inflacji w lutym wobec 52% w styczniu
Warszawa, 18.03.2024 (ISBnews) - Inflacja wciąż pozostaje głównym powodem niepokoju Polaków, czego wyrazem było to, że 46% Polaków miało obawy dotyczące inflacji w lutym wobec 52% w styczniu br., wynika z cyklicznego sondażu, przeprowadzonego przez Ipsos. 47% badanych spodziewała się dalszego spadku inflacji, a 44% prognozowało pozostanie jej na dotychczasowym poziomie, co było zbliżone do wyników w styczniu.
"Inflacja ciągle pozostaje głównym powodem niepokoju Polek i Polaków, jednak w lutym martwiła już mniej niż połowę badanych (46%). Oznacza to spadek o 6 pkt proc. w porównaniu do stycznia. Na drugim i trzecim miejscu największych zmartwień badanych znalazły się: opieka zdrowotna (33%) oraz korupcja i finansowe lub polityczne skandale (30%). Obie te kategorie tracą jednak na znaczeniu w stosunku do ubiegłego miesiąca" - czytamy w komunikacie.
Co czwarty badany ma nadzieję, że sytuacja materialna będzie lepsza w nadchodzących miesiącach.
Podobnie jak w styczniu, 28% Polek i Polaków deklaruje, że zaoszczędzi pieniądze w najbliższych miesiącach, a równo połowa obawia się, że nie zgromadzi oszczędności w tym czasie. Do wartości oszczędzania przekonanych jest 68% polskich badanych, podano także.
Z badania wynika, że 31% respondentów jest przekonanych, że gospodarka osłabła w ciągu ostatniego roku, a 32% spodziewa się jej poprawy w najbliższej przyszłości.
"Wyniki lutowego badania pokazują, że obserwowany w zeszłym miesiącu pozytywny zwrot w nastrojach ekonomicznych Polek i Polaków nie był przypadkiem. Optymizm gospodarczy powoduje z kolei, że inflacja powoli ustępuje miejsca innym problemom. Od ubiegłego miesiąca obawy związane z konfliktami zbrojnymi stały się powszechniejsze, na co prawdopodobnie wpływa intensywna debata publiczna nt. bezpieczeństwa. Coraz więcej z nas martwi także kryzys klimatyczny i ochrona środowiska, które to kwestie długo były odkładane na bok ze względu na obawy gospodarcze" - powiedział research executive w zespole Public Affairs Ipsos Polska Tymoteusz Ogłaza, cytowany w komunikacie.
Wzrastają obawy związane z konfliktami zbrojnymi, które niepokoją 29% badanych - co oznacza wzrost o 6 pkt proc. względem stycznia. Wzrosły także obawy związane ze zmianą klimatu do 20% z 12% styczniu, a także zagrożeniami dla środowiska naturalnego - do 13% z 6%.
Ipsos przeprowadził comiesięczne badanie online "What Worries the World" w 29 krajach w dniach 26 stycznia - 9 lutego 2024 roku, w Polsce na 500 osób reprezentatywnej próbie w wieku od 16 do 74 lat.
Badanie dotyczące nastrojów ekonomicznych Polaków przeprowadzone w ramach sondażu wielotematycznego Omnibus CAPI w dniach 9-12 lutego 2024 roku na liczącej 1 000 osób reprezentatywnej próbie Polaków w wieku 15 i więcej lat.
(ISBnews)
Źródło: ISB news
- 15.01.2025Informacje z gospodarki
Eurostat: Produkcja przemysłowa w Polsce wzrosła o 0,9% r/r w listopadzie
Produkcja przemysłowa w Polsce wzrosła o 0,9% r/r w listopadzie 2024 r. wobec wzrostu o 3% r/r w poprzednim miesiącu, podał unijny urząd statystyczny Eurostat. W ujęciu miesięcznym, w Polsce produkcja spadła o 1,4%.
- 15.01.2025Informacje z gospodarki
Eurostat: Produkcja przemysłowa w strefie euro wzrosła o 0,2% m/m w listopadzie
Wyrównana sezonowo produkcja przemysłowa w strefie euro wzrosła o 0,2% m/m w listopadzie 2024 r., podał unijny urząd statystyczny Eurostat. W całej UE produkcja wzrosła o 0,1% w tym ujęciu.
- 15.01.2025Informacje z gospodarki
PIE: Miesięczny Indeks Koniunktury (MIK) wzrósł o 1,4 pkt m/m do 101,9 pkt w styczniu
Miesięczny Indeks Koniunktury (MIK) - badający nastroje polskich przedsiębiorstw - wzrósł o 1,4 pkt m/m do 101,9 pkt w styczniu, podał Polski Instytut Ekonomiczny (PIE). O styczniowym wyniku MIK zadecydowały, podobnie jak w badaniu grudniowym, trzy komponenty: zatrudnienie, wynagrodzenia i płynność finansowa. Odczyty dla nich są powyżej poziomu neutralnego. Ponadto poprawiły się m/m wartości wskaźników dla komponentów MIK charakteryzujących się przewagą ocen negatywnych nad pozytywnymi.
- 15.01.2025Informacje z gospodarki
GUS: Ceny konsumpcyjne nośników energii wzrosły średniorocznie o 4,3% w 2024 r.
Średnioroczny wskaźnik cen konsumpcyjnych nośników energii w stosunku do 2023 r. wyniósł 4,3%, podał Główny Urząd Statystyczny (GUS). Rok wcześniej ceny konsumpcyjne nośników energii wzrosły średniorocznie o 17,5%.
- 15.01.2025Informacje z gospodarki
GUS: Ceny użytkowania mieszkania lub domu i nośników energii wzrosły o 5,5% w 2024 r.
Ceny w kategorii "użytkowanie mieszkania lub domu i nośniki energii" wzrosły w ub.r. o 5,5% r/r, wynika z danych Głównego Urzędu Statystycznego (GUS). Największy wzrost odnotowano odnośnie "zaopatrywania w wodę" - o 11,2% r/r.