Jak przez lata rosły ceny wody?
W ostatnim czasie to podwyżki cen prądu były wiodącym tematem, jeżeli chodzi o inflację. Warto jednak pamiętać, że w ujęciu rocznym (lipiec 2023 r. – lipiec 2024 r.) zaopatrywanie w wodę podrożało bardziej (+12,4%), aniżeli nośniki energii (+10,1%). Tylko przez siedem miesięcy bieżącego roku, woda zdrożała o 9,3% (względem grudnia 2023 r.). Eksperci portalu RynekPierwotny.pl postanowili się zatem przyjrzeć cenom wody w dłuższej perspektywie czasowej.
GUS co roku aktualizuje swoje zestawienie dotyczące średnich cen 1 m3 zimnej wody z miejskiej sieci wodociągowej, a także stawek za 1 m3 ciepłej wody dla mieszkańców bloków. Poniższa tabela przedstawia takie przeciętne stawki z lat 1999 – 2023 (zimna woda) oraz 2008 – 2023 (ciepła woda). Warto odnotować, że wzrost cen zimnej wody był praktycznie jednostajny, podczas gdy ciepła woda gwałtownie zdrożała w latach 2022 – 2023. Ten dwuletni wzrost, który trzeba wiązać z podwyżką cen nośników energii, był większy niż wcześniejsze podwyżki cen ciepłej wody z lat 2008 – 2021.
Warto oczywiście pamiętać, że prezentowane poniżej stawki wyznaczają średni ogólnopolski poziom opłat. Analiza publikacji z lokalnych mediów potwierdza, że w niektórych miejscowościach stawki za 1 m3 wody mogą nawet dwukrotnie różnić się od średniej podawanej przez GUS dla całego kraju. Powszechny jest natomiast trend wzrostowy. W latach 2008 – 2023 zimna woda średnio podrożała o 82%, a więc w tempie wolniejszym niż nominalny wzrost przeciętnego miesięcznego wynagrodzenia brutto (+140%). Dużo gorzej wygląda porównanie dynamiki płac z lat 2008 – 2023 oraz podwyżek cen za ciepłą wodę (+159%).

Autor: Andrzej Prajsnar
Źródło: rynekpierwotny.pl
- 10.07.2025Trendy rynkoweRaportyAnalizy ekspertówRaporty i analizy
Rynek materiałów budowlanych w zawieszeniu
Trwająca od dokładnie roku stabilizacja dynamiki cen materiałów budowlanych na niewielkim minusie zdaje się nie mieć końca. Oznacza to, że także w maju spadkowy trend na poziomie ułamka procenta w relacji rok do roku został utrzymany. Tymczasem, jak wskazują eksperci portalu RynekPierwotny.pl niewiele wskazuje na to, by taka sytuacja miała ulec radykalnej zmianie przed uruchomieniem zapowiadanych inwestycji infrastrukturalnych realizowanych z wykorzystaniem środków unijnych.
- 08.07.2025Trendy rynkoweRaportyAnalizy ekspertówRaporty i analizyInformacje z gospodarkiGospodarka
PIE: Ceny nowych mieszkań wzrosły średnio o 4,1% r/r w 17 największych miastach w II kw.
Ceny mieszkań na rynku pierwotnym w 17 największych miastach (miasta wojewódzkie i Gdynia) wzrosły średnio o 4,1% r/r w II kw. 2025 r., zaś na rynku wtórnym - spadły średnio o 2,4%, wynika z raportu Polskiego Instytutu Ekonomicznego (PIE).
- 02.07.2025Trendy rynkoweRaportyAnalizy ekspertówRaporty i analizy
Średnie ceny ofertowe mieszkań z rynku wtórnego – czerwiec 2025
W czerwcu skurczyła się oferta mieszkań na rynku wtórnym, ale nie miało to większego wpływu na średnią cenę metra kwadratowego. Nie zmieniła się ona w Warszawie, Łodzi, Poznaniu i w miastach Górnośląsko-Zagłębiowskiej Metropolii. We Wrocławiu spadła o 1%, zaś w Krakowie i Trójmieście o tyle samo wzrosła – wynika z danych portalu GetHome.pl.
- 01.07.2025Trendy rynkoweRaportyAnalizy ekspertówRaporty i analizy
Ceny ofertowe nowych mieszkań – czerwiec 2025 (wstępne dane)
W Warszawie, Wrocławiu, Trójmieście i Poznaniu średnia cena metra kwadratowego mieszkań oferowanych przez deweloperów w czerwcu praktycznie nie drgnęła. W Krakowie, Łodzi i Górnośląsko-Zagłębiowskiej Metropolii poszła jednak w górę o 1% – wynika ze wstępnych danych BIG DATA RynekPierwotny.pl.
- 30.06.2025Trendy rynkoweRaportyAnalizy ekspertówRaporty i analizy
Podatek katastralny w Polsce od trzeciego lokum - czy spełni swoją rolę?
Kwestia podatku katastralnego w Polsce należy już od dawna do jednej z najbardziej palących i kontrowersyjnych kwestii dotyczących nie tylko rodzimej polityki fiskalnej, ale także finansowania samorządów czy też perspektyw rozwojowych krajowej gospodarki przestrzennej. Czy fakt wręcz rekordowej w ostatnim czasie medialnej popularności tematu katastru może zwiastować jego pewną materializację w krajowych realiach podatkowych?