Kierwiński: Szacunki wskazują, że powódź uszkodziła ponad 17 tys. budynków mieszkalnych
Dotychczasowe szacunki strat powodziowych na terenach Dolnego Śląska wskazują, że powódź doprowadziła do uszkodzenia ponad 17 tys. budynków mieszkalnych, blisko 8,5 tys. budynków gospodarczych oraz blisko 1150 budynków użyteczności publicznej, poinformował pełnomocnik rządu ds. odbudowy po powodzi Marcin Kierwiński.
"Cały czas trwa szacowanie szkód i wyliczenia dotyczące obiektów, które ucierpiały podczas, podczas tej strasznej powodzi, wiemy już teraz ponad 17 tys. budynków mieszkalnych, prawie 8,5 tys. budynków gospodarczych, prawie1 150 budynków użyteczności publicznej szeroko rozumianej" - powiedział Kierwiński podczas posiedzenia Rady Ministrów.
Doprecyzował, że chodzi o 141 szkół, 41 mostów, 45 przepompowni, 121 uszkodzonych dróg, 31 obiektów sportowych, 25 oczyszczalni ścieków, 67 żłobków i przedszkoli.
"To pokazuje, jaka jest ranga tego wyzwania, które przed nami, na terenach objętych powodzią. Teraz zarówno wojewodowie, przy pomocy wojska, w pierwszej kolejności zajmują się oczywiście sprzątaniem, ale też przywracaniem tej infrastruktury krytycznej o drogach, mostach, […] też [rozwiązywane są] kwestie dostępu do energii elektrycznej, udrażniania sieci kanalizacyjnej, dostarczania wody. To są te wyzwania, które przed nami w tym pierwszym okresie, jak tylko skończymy szacowanie strat" - podkreślił pełnomocnik.
(ISBNews)
Źródło: ISB news
- 17.07.2025GospodarkaAnalizy ekspertówRaportyInformacje z gospodarki
Experis: AI nie zastąpi kompetencji ludzkich w obsłudze klienta wg 35% firm
Sztuczna inteligencja nie zastąpi kompetencji ludzkich w obsłudze klienta według 35% firm ankietowanych przez firmę rekrutacyjną Experis z rodziny marek ManpowerGroup, zaś umiejętności zarządzania zespołem - 33 firm. Jednocześnie 3% polskich firm uważa, że AI jest w stanie całkowicie zastąpić wszystkie osiem kompetencji pracowników uwzględnionych w badaniu.
- 16.07.2025GospodarkaInformacje z gospodarki
NBP: Inflacja bazowa wyniosła 3,4% r/r w czerwcu; konsensus: 3,4% r/r
Inflacja bazowa po wyłączeniu cen żywności i energii wyniosła 3,4% w czerwcu 2025 r. w ujęciu rocznym wobec 3,3% r/r w maju br., podał Narodowy Bank Polski (NBP).
- 16.07.2025GospodarkaFinanse i kredytyInformacje z gospodarkiAnalizy i raporty
Kochalski z RPP: Pozostało 25-50 pb cięć stóp w br., obniżka we IX niewykluczona - wywiad
Pogłębienie procesów dezinflacyjnych mogłoby stanowić argument za dostosowawczym cięciem stóp procentowych we wrześniu, ocenił w rozmowie z ISBnews członek Rady Polityki Pieniężnej (RPP) Cezary Kochalski. Wskazał, że miał większe przekonanie o tym, iż w lipcu powinna nastąpić obniżka stóp niż przekonanie o konieczności cięć stóp na najbliższym posiedzeniu decyzyjnym (tj. we wrześniu). Według niego, łączna przestrzeń do luzowania monetarnego może wynosić jeszcze 25-50 pb do końca br., ale nie postrzega go w kategoriach cyklu obniżek stóp procentowych.
- 15.07.2025GospodarkaInformacje z gospodarki
MF: Deficyt w budżecie to 119,7 mld zł na koniec czerwca, tj. 41,5% planu wg wst. danych
W budżecie państwa odnotowano 119,7 mld zł deficytu na koniec czerwca br., co oznacza wykonanie 41,5% planu na cały rok, podało Ministerstwo Finansów, prezentując szacunkowe dane.
- 15.07.2025GospodarkaInformacje z gospodarki
Pekao: Inflacja 'runie w dół' poniżej 3% w VII, co skłoni RPP do obniżki stóp proc. we IX
Inflacja konsumencka "runie w dół" w lipcu poniżej 3% r/r (z 4,1% r/r w czerwcu), co skłoni Rady Polityki Pieniężnej (RPP) do obniżki stóp procentowych na najbliższym posiedzeniu decyzyjnym we wrześniu, oceniają ekonomiści Banku Pekao.