Klub osiedlowy K2O – inwestycja we wspólnotę
Przestrzenie sprzyjające integracji społecznej, wspierające rozwój kulturalny i edukacyjny mieszkańców, a także budujące silne więzi sąsiedzkie mają ogromne znaczenie, szczególnie w miastach i na nowo powstałych osiedlach. Zaangażowanie w tworzenie takich miejsc to jednak rzadkość w działalności deweloperów. Wyjątkiem i pionierskim przykładem takiej inicjatywy jest klub osiedlowy K2O zrealizowany w ramach marki Mieszaj w Mieście na Osiedlu Wizjonerów w Krakowie. Klub osiedlowy od niemal 6 lat jest miejscem spotkań sąsiedzkich, wystaw sztuki mieszkańców, urodzin dzieci, spotkań filmowych, warsztatów plastycznych a nawet zajęć matematycznych. Ta inicjatywa jest z powodzeniem zarządzana i finansowana przez dewelopera Henniger Investment S.A.
Budowa nie tylko mieszkań, czyli jak to się zaczęło
Od samego początku powstawania Osiedla Wizjonerów deweloperowi i projektantom towarzyszyło przekonanie o istocie lokalnych społeczności. Celem było stworzenie miejsca, w którym po prostu dobrze się mieszka – nie tylko z uwagi na architekturę czy standard wykonania, ale również rozbudowaną infrastrukturę usług czy dużą ilość zieleni. Osiedle Wizjonerów z założenia miało być dzielnicą idealną do życia, nie mogło więc zabraknąć również przestrzeni sprzyjającej budowaniu społecznych więzi.
Z myślą o budowaniu lokalnej wspólnoty do dyspozycji mieszkańców w jednym z pierwszych etapów osiedla deweloper udostępnił powierzchnię blisko 320 m² wydzieloną na parterze budynku D przy ulicy Wizjonerów 2. Przestrzeń została zaaranżowana w nowoczesny i funkcjonalny sposób, by mogła jak najlepiej służyć mieszkańcom. Klub osiedlowym K2O działalność rozpoczął w czerwcu 2019 roku.

Przestrzeń niezbędna do życia, czyli jak to działa
Klub osiedlowy K2O to wyjątkowa przestrzeń. Jego nazwa jest nieprzypadkowa – została wyłoniona w wyniku konkursu – zaproponowała ją jedna z mieszkanek zainspirowana wzorem sumarycznym wody. Swój pomysł uzasadniła tym, że „tego typu miejsca są mieszkańcom niezbędne do życia jak woda”.
Wnętrze klubu zostało podzielone na kilka funkcjonalnych stref, które – dzięki przesuwnym ściankom i składanym stołom – można dostosowywać w zależności od potrzeb. Znajdziemy tu strefę integracji, salę multifunkcjonalną oraz przestrzeń kawiarniano-gastronomiczną.
Strefa integracji to część klubu, którą szczególnie upodobali sobie najmłodsi mieszkańcy Osiedla Wizjonerów, choć cenią ją również rodzice. Bawiące się na matach dzieci, rodzice wypoczywający na wygodnych pufach, rozmawiający ze sobą sąsiedzi to codzienność w tej przestrzeni. Nie brakuje tu dziecięcych zabawek, ale znajdzie się również coś dla młodzieży i dorosłych – gry planszowe, Scrabble, karty, szachy czy puzzle. Swoją działalność realizuje tutaj również Klub Rodziców z dziećmi do lat trzech, w ramach którego odbywają się różnorodne zajęcia edukacyjne, kreatywne, muzyczne czy językowe.
Sala multifunkcjonalna, jak sama nazwa wskazuje, może pełnić wiele funkcji. Na co dzień mieszkańcy mogą korzystać tu ze stołu do gry w bilard lub ping ponga. Sala ta sprawdzi się również jako miejsce do coworkingu. Organizowane są tutaj liczne warsztaty i wydarzenia, jak wernisaże, akcje wymiankowe, sąsiedzkie dyskoteki, garażowe wyprzedaże, targi rękodzieła i wiele innych.
Ponadto w sali mulftifunkcjonalnej znajduje się projektor o rozdzielczości obrazu 4K oraz nagłośnienie kinowe Dolby Surround 7.1. W tej części klubu do dyspozycji mieszkańców jest również aneks kuchenny wyposażony w lodówkę z zamrażarką, płytę indukcyjną, mikrofalówkę, zlew, zmywarkę i czajnik.
Mieszkańcy Osiedla Wizjonerów mogą wynajmować przestrzenie klubu na potrzeby własnych rodzinnych imprez okolicznościowych, z czego chętnie korzystają, świętując w klubie urodziny czy ważne wydarzenia.
W sezonie wiosenno-letnim odpocząć można również na klubowym tarasie i trawie wokół budynku, korzystając z rozstawionych pod klubem leżaków. Na tarasie zamontowane zostały podłogowe zewnętrzne gniazda sieciowe, co umożliwia korzystanie ze sprzętu elektronicznego na zewnątrz.
Tak pokrótce można opisać K2O – ale ta przestrzeń to coś znacznie więcej.
Przestrzeń twórczości i współpracy
Co stanowi jedną z istotnych wartości klubu to fakt, że jest on miejscem otwartym na inicjatywy mieszkańców. Chętnie angażują się oni w działalność klubu, prowadząc warsztaty, dzieląc się z sąsiadami swoimi pasjami, czy organizując otwarte wydarzenia z myślą o całej społeczności. Przez niemal 6 lat działalności klubu mieszkańcy zżyli się z tym miejscem i mogą czuć się tutaj u siebie.
Dzięki takiej postawie mieszkańców w K2O świetnie sprawdza się idea bookcrossingu. Można wypożyczyć tu książki dla dzieci, młodzieży i dorosłych. Mieszkańcy dbają, by księgozbiór był różnorodny, regularnie z niego korzystają i wymieniają się lekturami, a nawet przynoszą dodatkowe tomy, by jeszcze bardziej wzbogacić wybór książek. Dzięki temu biblioteczka cały czas rozwija się i rośnie. Podobnie jak lokalna wspólnota.
Strefę integracji i salę multifunkcjonalną łączy korytarz, który w klubie pełni funkcję małej galerii sztuki. Jej ideą jest przede wszystkim promowanie działalności i twórczości mieszkańców Osiedla Wizjonerów oraz lokalnych artystów. W tym miejscu na ścianach gościli fantastyczni lokalni twórcy – malarze rysownicy, graficy czy fotografowie czy kolażyści. Twórcza atmosferę czuć tu każdym kroku.
Lokalność to wartość
Klub osiedlowy został stworzony przede wszystkim z myślą o mieszkańcach Osiedla Wizjonerów, jednak drzwi otwarte są tutaj dla każdego. K2O działa przede wszystkim lokalnie, ale swoją działalnością wybiega również poza granice osiedla, stając się tym samym istotnym punktem spotkań na kulturalnej mapie Krakowa.
Wspólnie z mieszkańcami, lokalnymi twórcami i podmiotami K2O tworzy również ofertę w ramach krakowskich projektów miejskich, jak Sztuka do rzeczy czy Noc Poezji. To niespotykana i niezmiernie wartościowa praktyka dewelopera, dzięki której zyskują nie tylko mieszkańcy, ale również miasto.
Miejsca takie jak K2O są odpowiedzią na wyzwania współczesnych osiedli, gdzie anonimowość i brak kontaktu z sąsiadami mogą być problemem. Klub osiedlowy stwarza możliwości nawiązania relacji, budowania społeczności i wspólnego spędzania czasu. Dzięki temu osiedle staje się miejscem, w którym nie tylko mieszkamy, ale również tworzymy przyjacielską sąsiedzką społeczność. Wartość takich projektów zdecydowanie wykracza poza materialne aspekty inwestycji – tworzenie przestrzeni, w których ludzie mogą się spotykać, jest rozwijające i znacząco podnosi jakość życia.
Wspólnota ma znaczenie
W Polsce przykładów takich miejsc jest niewiele, finansowanych przez deweloperów praktycznie brak. Większość deweloperów stawia na małą infrastrukturę – place zabaw, siłownie plenerowe, zamknięte strefy tylko dla mieszkańców – brakuje przestrzeni, które wprost promują społeczne interakcje. Henniger Investment ze swoim klubem K2O wykracza poza standard – kreuje nie tylko centrum aktywności lokalnej, ale również przestrzeń budującą sąsiedzką solidarność i współpracę w skali osiedla i miasta.
Finansowany i prowadzony przez dewelopera klub osiedlowym K2O jest jednym z nielicznych przykładów tego, jak prywatne inwestycje mogą realnie wpływać na lokalną społeczność. Działalność K2O to potwierdzenie, że deweloperzy mogą świadomie kształtować przyszłość mieszkańców, nie tylko oferując komfortowe mieszkania, ale również tworząc przestrzenie, które przynoszą wartość wszystkim – mieszkańcom, osiedlu i miastu.
To więcej niż przestrzeń – to deklaracja, że wspólnota ma znaczenie.
K2O – przestrzeń ceniona i dostrzegana
Za wyznaczanie nowych trendów społecznego zaangażowania biznesu i zrozumienie roli kultury w budowaniu lokalnej społeczności, za stworzenie przestrzeni otwartej na kulturalne potrzeby mieszkańców i realizację różnorodnych wydarzeń artystycznych i edukacyjnych odpowiadających na oczekiwania lokalnej społeczności klub osiedlowy K2O otrzymał od prezydenta Miasta Krakowa wyróżnienie w konkursie „Animator Roku 2022” w kategorii „Podmioty”. Przestrzeń klubu osiedlowego K2O została również wyróżniona w konkursie „Kraków bez barier” w obszarze obiekty użyteczności publicznej.
Gdy pod koniec 2024 roku miejscy aktywiści wręczyli prezesowi spółki Henniger Investment Szymonowi Domagale pierwszą w historii nagrodę „Dobra robota” za najlepszą inwestycję mieszkaniową w uzasadnieniu nie pominęli docenienia klubu osiedlowego.
Źródło: Henniger Investment
- 17.07.2025Deweloperzy
Unibep ma warunkową umowę za 53,5 mln zł netto na osiedle dla Vinci Immobilier Polska
Unibep zawarł umowę o wartości 53,5 mln zł netto z Vinci Immobilier Polska, podała spółka. Kontrakt dotyczy zadania pn. budowa zespołu dwóch budynków mieszkalnych wielorodzinnych z halą garażową. Termin zakończenia robót ustalony został na II kwartał 2027 r., z zastrzeżeniem, że umowa jest zawarta pod warunkiem zawieszającym, związanym z uzyskaniem przez zamawiającego zgód korporacyjnych na realizację umowy, którego spełnienie powinno nastąpić w terminie do 30 września 2025 r.
- 16.07.2025Deweloperzy giełdowiDeweloperzy
Grupa TAG sprzedała 1080 lokali w I półr., planuje sprzedaż ok. 2800 mieszkań w całym br.
Grupa TAG podpisała ponad 1 080 umów przedwstępnych i deweloperskich w I poł. 2025 r. oraz dodatkowo około 160 umów rezerwacyjnych, które pozostały do sfinalizowania jako deweloperskie wkrótce, podała spółka. Grupa podtrzymała też plany, według których w całym 2025 r. celuje w sprzedaż na poziomie 2 800 mieszkań oraz zwiększenie portfela lokali na wynajem do ponad 3600 lokali.
- 15.07.2025Deweloperzy
Archicom Collection ciągle zaskakuje. W inwestycji M7 powstanie siedem kolekcjonerskich apartamentów unikalnych w skali światowej
W inwestycji M7 zlokalizowanej w nowym superkwartale Towarowa22, powstaną wyjątkowe, kolekcjonerskie apartamenty stworzone od początku do końca według autorskich koncepcji łączących je z wybitnymi postaciami ze świata sztuki lub prestiżowymi markami. Pierwsze trzy projekty są już gotowe do sprzedaży. To apartamenty „Helmut Newton and Sylvia Gobbel”, „M as Marylin” oraz „Guitar Heroes”. Posiadają swoje wyróżniki, a nawet – oryginalne dzieła wybitnych artystów w luksusowych wnętrzach.
- 15.07.2025BiznesGospodarkaInformacje z gospodarkiDeweloperzy
BIG InfoMonitor: 45% przedsiębiorców planuje inwestować w rozwój biznesu w ciągu roku
W rozwój biznesu planuje inwestować ponad 45% przedsiębiorców w perspektywie nadchodzących 12 miesięcy wobec 30% przed rokiem (w II kw. ub.r.), wynika z badania wykonanego dla BIG InfoMonitor. Na rozwój nastawieni są przede wszystkim przedstawiciele sektora usług i produkcji.
- 14.07.2025Deweloperzy giełdowiDeweloperzy
Dom Development wprowadził do oferty 259 lokali w ramach Os. Wilno i Mokotowa Sportowego
Dom Development wprowadził do sprzedaży 259 lokali w dwóch warszawskich inwestycjach: Osiedle Wilno i Mokotów Sportowy, podała spółka. Nowy etap Mokotowa Sportowego obejmuje 63 mieszkania i 4 lokale usługowe w czteropiętrowym budynku. Zakończenie realizacji planowane jest na I kwartał 2027 roku. W przypadku Osiedla Wilno do oferty trafiły 192 mieszkania w trzypiętrowym budynku. Termin ukończenia to IV kwartał 2026 roku.