10.06.2024
Analizy ekspertówRaportyTrendy rynkowe

Knight Frank: Rynek prywatnych akademików w Polsce to 14,5 tys. łóżek; powstaje 4,5 tys.

Aktualnie w Polsce znajduje się 14 500 łóżek w prywatnych akademikach, a obłożenie w nich wynosi 95%. W budowie lub na etapie planowania jest realizacja kolejnych projektów na 4 500 łóżek, wynika z danych firmy doradczej Knight Frank.

"W Polsce funkcjonuje ponad 440 domów studenckich, które łącznie zapewniają około 115 300 miejsc noclegowych. Jedynie ok. 13% z nich to prywatne akademiki, a zdecydowana większość należy do publicznych i niepublicznych uczelni wyższych. Udział prywatnych akademików w całkowitych zasobach będzie się jednak zwiększał, bowiem w budowie lub na etapie planowania znajduje się obecnie ok. 4 500 łóżek. Wskaźnik obłożenia w prywatnych akademiach wynosi 95%" - czytamy w komunikacie.

Jak zauważa firma, przy 1,22 mln studentów i 115 300 miejscach w akademikach, istnieje znaczna luka między popytem a podażą. Średni wskaźnik dostępności miejsc w akademikach wynosi 9,4%, a biorąc pod uwagę rynek prywatnych akademików zaledwie 1,2%. Oznacza to, że na jedno miejsce w akademiku przypada 11 studentów, natomiast w prywatnych akademikach na jedno miejsce przypada aż 84 studentów. Rynek jest więc daleki od nasycenia, podkreślono.

Obecnie czynsze w Warszawie mieszczą się zwykle w przedziale od 1 400 do 3 300 zł/miesiąc za pokój jednoosobowy oraz od 1 200 do 2 000 zł/miesiąc za łóżko w pokoju dwuosobowym, podano także.

"Rynek prywatnych akademików w Polsce wciąż znajduje się we wczesnej fazie rozwoju, dlatego też do dzisiaj przeprowadzono zaledwie kilka transakcji inwestycyjnych dotyczących tej klasy aktywów. Obecnie najlepsze stopy zwrotu za prywatne akademiki w Polsce szacowane są na poziomie 6% i pozostają znacznie powyżej poziomów notowanych w innych europejskich krajach, gdzie wynoszą zwykle od 4,1% do 5%" - czytamy także.

(ISBnews)

Źródło: ISB news

Najnowsze z tej kategorii
 • 16.07.2024
  Trendy rynkoweRaportyAnalizy ekspertów

  W 2023 r. czynsze rosły szybciej od wynagrodzeń?

  Miniony rok przyniósł większą stabilizację pod względem poziomu czynszów za mieszkania. Eksperci portalu GetHome.pl postanowili zatem sprawdzić, czy stawki czynszowe rosły szybciej niż wynagrodzenia.

 • Materiały budowlane u schyłku korekty cenowej
  16.07.2024
  Trendy rynkoweRaportyAnalizy ekspertów

  Materiały budowlane u schyłku korekty cenowej

  W czerwcu krajowy rynek materiałów budowlanych kontynuował proces wygaszania trwającej już dziesięć miesięcy średniej ujemnej dynamiki cen. Jak zauważają eksperci portalu RynekPierwotny.pl tym razem regres stawek w relacji rok do roku wyniósł zaledwie 1,3 proc., czyli najmniej od października ub. roku. Z kolei w relacji miesiąc do miesiąca Grupa PSB zakomunikowała brak średniej zmiany notowań, potwierdzając tym samym coraz bliższy moment przesilenia tendencji spadkowej cen monitorowanych grup asortymentowych.

 • 15.07.2024
  Trendy rynkoweRaportyAnalizy ekspertów

  Sprzedaż deweloperów giełdowych w II kw. na opadającej fali

  W drugim kwartale br. kontraktacja deweloperów mieszkaniowych notowanych na rynku podstawowym i Catalyst warszawskiej GPW uległa wyraźnej korekcie, zarówno w relacji rok do roku jak i kwartał do kwartału. Tym samym stan koniunktury sprzedażowej rynku pierwotnego mierzony wynikami giełdowych liderów, wydaje się sygnalizować przesilenie w kierunku spowolnienia.

 • Kredyt na start przesunięty na 2025 rok: Czy rynek mieszkaniowy czeka stabilizacja? [SONDA]
  11.07.2024
  Trendy rynkoweRaportyRaporty i analizyDeweloperzy giełdowiDeweloperzy

  Kredyt na start przesunięty na 2025 rok: Czy rynek mieszkaniowy czeka stabilizacja? [SONDA]

  Pierwsze półrocze 2024 roku za nami, a decyzja rządu o przesunięciu terminu programu "Kredyt na start" na przyszły rok wciąż budzi liczne dyskusje. Jak oceniają tę sytuację deweloperzy mieszkaniowi? Jakie mają plany na drugą połowę tego roku i czy ostatnie wydarzenia wpłyną na ich strategie sprzedażowe? O to portal RynekPierwotny.pl zapytał przedstawicieli największych firm deweloperskich w Polsce.

 • 10.07.2024
  Trendy rynkoweRaportyAnalizy ekspertów

  Czy deweloperzy chcą budować mieszkania w polskich kurortach?

  W ostatnich latach zaroiło się od inwestycji deweloperskich nad morzem, w górach czy na Pojezierzu Mazurskim. Polacy mający spore nadwyżki finansowe kupują tam mieszkania wakacyjne nie tylko po to, żeby je wynajmować turystom, ale także na własny użytek. Świadczą o tym statystyki budowlane Głównego Urzędu Statystycznego. Jak wynika z analizy ekspertów portalu RynekPierwotny.pl ogromny wzrost pozwoleń na budowę mieszkań i rozpoczynanych inwestycji deweloperskich widoczny jest zwłaszcza nad morzem.