Krakowskie mieszkania coraz droższe
W styczniu br. za m kw. krakowskiego mieszkania trzeba było zapłacić średnio 15,8 tys. zł. Rok do roku to wzrost aż o 26%. To niechlubny rekord w porównaniu z innymi miastami wojewódzkimi.
Ceny mieszkań w górę
W grudniu ubiegłego roku Kraków był jednym z tych miast, gdzie zauważalne były pierwsze symptomy stabilizacji cen. Ich średnia w przeliczeniu na metr kwadratowy wówczas praktycznie nie drgnęła. Natomiast w styczniu w stolicy Małopolski odnotowano 1% podwyżkę. Jak wynika z danych BIG DATA RynekPierwotny.pl, ceny krakowskich mieszkań w styczniu br. uplasowały się na poziomie 15 772 zł/m kw. Natomiast w grudniu ubiegłego roku średnia cena wynosiła 15 580 zł/m kw.
W wielu krakowskich dzielnicach ceny mieszkań kształtują się dużo powyżej średniej. Najdrożej jest w dzielnicy Grzegórzki. Tutaj za m kw. nowego M zapłacimy ok. 20 934 zł. Niewiele taniej jest w dzielnicy Krowodrza - 18 831 zł/m kw. i Starym Mieście - 18 467 zł/m kw.
Zdolność kredytowa w dół
Zakup mieszkania za gotówkę jest dla wielu Polaków poza zasięgiem. Dlatego też często jedynym rozwiązaniem jest zaciągnięcie kredytu hipotecznego. W drugiej połowie 2023 roku część osób mogła cieszyć się z tego, że ich zdolność kredytowa wzrosła, a przyczynił się do tego Bezpieczny Kredyt 2%.
Jak sytuacja wygląda aktualnie, gdy program przestał działać? Aby odpowiedzieć na to pytanie, eksperci portalu RynekPierwotny.pl wyliczyli dostępność kredytową rozumianą jako ilość m kw. nowego lokum możliwą do zakupu na kredyt przez singla i rodzinę 2+1. Obliczenia zakładają, że każdy dorosły członek gospodarstwa domowego otrzymuje przeciętne miesięczne wynagrodzenie netto w sektorze przedsiębiorstw. Wyniki uwzględniają też średnie ofertowe ceny 1 mkw. nowych mieszkań według danych RynekPierwotny.pl.
Tak też w styczniu br. singiel poszukujący własnego M w Krakowie mógł pozwolić sobie na zakup zaledwie 27-metrowego M. Natomiast rodzina 2+1 miała zdolność kredytową na zakup 50-metrowego M. Dla porównania jeszcze w czasie, gdy obowiązywał BK2% (grudzień 2023 r.), przeciętnego singla stać było na zaciągnięcie kredytu na 37-metrowe mieszkanie w Krakowie, a rodzinę 2+1 na 67-metrowe lokum.
Coraz mniejszy wybór mieszkań
Na koniec stycznia 2024 roku w ofercie krakowskich deweloperów znalazło się blisko 4,7 tys. mieszkań. Rok do roku to spadek aż o 45%. Kurcząca się liczba dostępnych ofert to efekt ogromnego zainteresowania zakupem mieszkania w 2023 roku. Deweloperzy nie uzupełniali jej w takim tempie, aby można było mówić o równowadze popytowo-podażowej.
W jakich dzielnicach podaż nowych nieruchomości wypada najlepiej? W styczniu 2024 roku najwięcej lokali do wyboru mieli kupujący w dzielnicy Prądnik Biały i Podgórze.
Źródło: rynekpierwotny.pl
- 17.01.2025Trendy rynkoweRaportyAnalizy ekspertów
Coraz bliżej końca korekty cen materiałów budowlanych
Umiarkowana korekta cen na krajowym rynku materiałów budowlanych trwa już nieprzerwanie od września 2023 roku. W ubiegłorocznym grudniu spadkowy trend był kontynuowany, jednak już w zdecydowanie symbolicznym wymiarze. Tym razem regres stawek w relacji rok do roku wyniósł zaledwie 0,3 procent, z kolei miesiąc do miesiąca zmiana praktycznie nie nastąpiła. Tego typu sytuacja jednoznacznie wskazuje na bliski już koniec obowiązującej tendencji.
- 15.01.2025Trendy rynkoweRaportyAnalizy ekspertów
Jaka podwyżka czynszu w 2025 r.? To zależy na jak długo została zwarta umowa najmu
Do umów najmu zawieranych na dłużej niż rok właściciele mieszkań wpisują tzw. klauzulę waloryzacyjną. Portal GetHome.pl sprawdził, z jaką podwyżką muszą się w tym roku liczyć najemcy.
- 14.01.2025Trendy rynkowe
CBRE: Prywatne akademiki i najem instytucjonalny będą zyskiwać na popularności w 2025 r.
Sektory prywatnych akademików i instytucjonalnego najmu mieszkań (PRS) będą budziły rosnące zainteresowanie inwestorów w 2025 r., ocenia ekspertka rynku mieszkaniowego w CBRE Agnieszka Mikulska.
- 09.01.2025Trendy rynkoweRaportyAnalizy ekspertówRaporty i analizyInformacje z gospodarkiDeweloperzy
Średnie ceny ofertowe mieszkań z rynku wtórnego – grudzień 2024
W 2024 r. mieszkania z drugiej ręki podrożały, ale mniej niż deweloperskie. Grudzień był kolejnym miesiącem stabilizacji średniej ceny metra kwadratowego mieszkań na rynku wtórnym w Warszawie, Krakowie, Wrocławiu, Trójmieście i Łodzi. W Poznaniu i miastach Górnośląsko-Zagłębiowskiej Metropolii średnia poszła w dół już drugi miesiąc z rzędu – wynika z danych portalu GetHome.pl.
- 09.01.2025Trendy rynkoweRaportyAnalizy ekspertówRaporty i analizy
2024 rok na rynku mieszkaniowym. Słabsza sprzedaż. Rekordowa oferta [ANALIZA]
Kurczący się popyt na mieszkania po wygaśnięciu programu „Bezpieczny Kredyt 2%” nie zniechęcił deweloperów do rozpoczynania inwestycji. Efektem tego jest duża, a w niektórych metropoliach wręcz rekordowa oferta nowych mieszkań. Eksperci portalu RynekPierwotny.pl podsumowali 2024 rok na największych rynkach mieszkaniowych.