MF: Jest rozporządzenie dot. 0% VAT dla darowizn materiałów budowlanych dla powodzian
Minister finansów podpisał rozporządzenie umożliwiające stosowanie zerowego VAT dla darowizn materiałów budowlanych dla powodzian, podał resort. Stawka 0% jest stosowana dla darowizn materiałów budowlanych dokonanych do 31 marca 2025 r.
"Minister finansów podpisał rozporządzenie, które wprowadza 0% stawki VAT dla darowizn materiałów budowlanych przekazywanych na rzecz poszkodowanych, których nieruchomości uległy zniszczeniu wskutek powodzi. Celem rozwiązania jest ułatwienie odbudowy lub remontu zniszczonych w wyniku powodzi budynków i budowli. Stawka 0% jest stosowana dla darowizn materiałów budowlanych dokonanych do 31 marca 2025 r." - czytamy w komunikacie.
Od 24 września 2024 r. obowiązuje rozporządzenie umożliwiające stosowanie 0% stawki VAT dla darowizn materiałów budowlanych przekazywanych na rzecz poszkodowanych, których nieruchomości uległy zniszczeniu wskutek wrześniowego kataklizmu.
Stawka 0% jest stosowana do darowizn materiałów budowlanych przekazywanych bezpośrednio na rzecz:
* osób fizycznych,
* podmiotów prowadzących działalność:
* edukacyjną,
* kulturalną,
* w zakresie ochrony zdrowia,
* opieki społecznej,
* opieki nad dziećmi, młodzieżą oraz osobami w podeszłym wieku,
* w zakresie zbiorowego zakwaterowania uczniów i studentów,
których nieruchomości usytuowane są na terenie gmin objętych kataklizmem oraz którzy posiadają formalne prawo do dysponowania tymi nieruchomościami, wymieniono w informacji.
"Stawka 0% może być stosowana do darowizn materiałów budowlanych dokonanych od dnia wejścia w życie rozporządzenia, tj. 24 września 2024 r., do 31 marca 2025 r. Celem rozwiązania jest ułatwienie odbudowy lub remontu zniszczonych w wyniku powodzi budynków i budowli, a tym samym szybszy powrót mieszkańców obszaru dotkniętego klęską do normalnego życia" - czytamy dalej.
W ub. tygodniu Ministerstwo Finansów zaproponowało wprowadzenie zerowej stawki VAT na darowizny materiałów budowlanych dla powodzian do końca marca 2025 r. i opublikowało projekt nowelizacji rozporządzenia w sprawie obniżonych stawek podatku od towarów i usług.
(ISBnews)
Źródło: ISB news
- 31.12.2024GospodarkaInformacje z gospodarkiZmiany w przepisachPrawo
Rząd przyjął projekt dot. zgłaszania obiektów budowlanych do MON
Rada Ministrów przyjęła projekt ustawy o zmianie ustawy - Prawo lotnicze. Nowe przepisy przewidują obowiązek zgłaszania do ministra obrony narodowej obiektów budowlanych, w tym tymczasowych obiektów budowlanych. Rozwiązanie zapewnieni bezpieczeństwo w ruchu lotniczym wojskowych statków powietrznych, podało Centrum Informacyjne Rządu (CIR).
- 20.12.2024Zmiany w przepisach
Sejm przyjął nowelizację ustawy o podmiotach obsługujących kredyty i nabywcach kredytów
Sejm przyjął nowelizację ustawy o podmiotach obsługujących kredyty i nabywcach kredytów, która ma na celu zmniejszenie ryzyka gromadzenia się nieobsługiwanych kredytów. Przepisy odnoszą się do nieobsługiwanych kredytów, tj. m.in. takich, z których spłatą kredytobiorca spóźnia się o ponad 90 dni.
- 16.12.2024Zmiany w przepisach
Prezydent podpisał nowelizację dot. sprawozdawczości zrównoważonego rozwoju
Prezydent podpisał nowelizację ustawy o rachunkowości, ustawy o biegłych rewidentach, firmach audytorskich oraz nadzorze publicznym, której celem ustawy jest implementacja do krajowego porządku prawnego dyrektywy 2022/2464 w odniesieniu do sprawozdawczości przedsiębiorstw w zakresie zrównoważonego rozwoju, podała Kancelaria Prezydenta.
- 13.12.2024Zmiany w przepisach
MRiT: Trwają prace nad ostatecznym kształtem programu mieszkaniowego
Ministerstwo Rozwoju i Technologii (MRiT) prowadzi prace nad ostatecznym kształtem programu mieszkaniowego z wykorzystaniem wcześniej sprawdzonych instrumentów, takich jak w programie "Mieszkanie dla Młodych", podał resort. Wejście w życie tego programu jest uzależnione od porozumienia w koalicji rządzącej, wskazano.
- 12.12.2024Zmiany w przepisach
PZFD: Rezygnacja z 'Kredytu 0%' spóźniona, potrzebne działania zwiększające podaż na rynku
Polski Związek Firm Deweloperskich (PZFD) ocenia, że decyzja o rezygnacji z programu "Kredyt 0%" powinna zostać podjęta dużo wcześniej, natomiast w zakresie działań administracyjnych potrzebne jest rozwijanie budownictwa społecznego oraz skupienie się na rozwiązaniach, które zwiększą podaż na rynku: uproszczą procedury i zwiększą liczbę gruntów pod budownictwo mieszkaniowe, ocenia dyrektor generalny Związku Bartosz Guss.