24.10.2024
Analizy i raporty

MFW: Start obniżek stóp powinien bardziej zależeć od spadku inflacji, nie prognoz - wywiad

Moment rozpoczęcia obniżek stóp procentowych w Polsce powinien bardziej zależeć od faktycznego spadku inflacji, nie prognoz, poinformował w rozmowie z ISBnews stały przedstawiciel Międzynarodowego Funduszu Walutowego (MFW) na Europę Centralną, Wschodnią i Południowo-Wschodnią Geoff Gottlieb. Według niego, prognozowanie inflacji w narażonym na wstrząsy świecie staje się coraz trudniejsze.

"Idealny czas na obniżki stóp procentowych będzie zależał od napływających danych, a my w razie potrzeby odpowiednio dostosujemy nasze rekomendacje. Jeśli chodzi o uwarunkowania dla decyzji w zakresie polityki monetarnej, to istnieje wiele czynników, które na nie wpływają. W naszym oświadczeniu podkreślamy, że decyzja o rozpoczęciu łagodzenia polityki pieniężnej powinna w większym stopniu zależeć od spadku rzeczywistej inflacji, a nie tylko jej prognoz. Wynika to z tego, że inflacja prawdopodobnie osiągnie szczyt znacznie powyżej celu, a prognozowanie w narażonym na wstrząsy świecie staje się coraz trudniejsze" - powiedział Gottlieb w rozmowie z ISBnews.

Jak podał MFW w komunikacie po ubiegłotygodniowej misji w Polsce, w obecnych warunkach ścieżka inflacji, która będzie wskazywać na obniżenie dynamiki cen w kierunku celu przez kilka miesięcy przy jednoczesnym spowolnieniu wzrostu płac daje zielone światło do luzowania monetarnego w Polsce.

"W konsekwencji, do ograniczonych i stopniowych obniżek stóp procentowych może dojść około połowy 2025 r." - czytamy w komunikacie Funduszu.

Zdaniem MFW, obecnie polityka pieniężna jest odpowiednio restrykcyjna i taka powinna pozostać co najmniej do końca 2025 r.

Swój szczyt inflacja konsumencka i bazowa w Polsce osiągnie w I poł. przyszłego roku znacznie powyżej celu 2,5+/-1%, podkreślono.

Inflacja CPI i bazowa powinny się obniżać w okolice górnego pasma celu inflacyjnego 3,5% do końca 2025 r.

"Niepewność co do trajektorii inflacji jest znacząca, m.in. w związku z cenami energii, sytuacją na rynku pracy i tempem ożywienia gospodarczego" - podsumował Fundusz.

RPP utrzymuje stopy procentowe na niezmienionym poziomie (z główną stopą referencyjną w wysokości 5,75%) po tym, jak we wrześniu i październiku 2023 r. obniżyła je o łącznie 100 pb.

Renata Oljasz

(ISBnews)

Źródło: ISB news

Najnowsze z tej kategorii