Ministerstwo Cyfryzacji: Powstanie Instytut Badawczy IDEAS specjalizujący się w AI
W Polsce powstanie Instytut Badawczy IDEAS, który zajmie się szerokim zakresem tematów związanych ze sztuczną inteligencją (AI), podało Ministerstwo Cyfryzacji. Na czele projektu stanie profesor Piotr Sankowski z Instytutu Informatyki Wydziału Matematyki, Informatyki i Mechaniki Uniwersytetu Warszawskiego.
"Naszym celem jest powołanie Instytutu Badawczego, który zajmie się szerokim zakresem tematów związanych ze sztuczną inteligencją. Udział profesorów, rektorów i ekspertów w tym procesie jest kluczowy" - powiedział wicepremier, minister cyfryzacji Krzysztof Gawkowski, cytowany w komunikacie.
Uczelnie wyższe w Polsce staną się udziałowcami spółki IDEAS NCBR. Uzgodniono, że cały proces formalnego wejścia uczelni do spółki zakończy się do końca roku, a od stycznia przyszłego roku IDEAS NCBR będzie działać już z udziałem przedstawicieli środowiska akademickiego, podkreślono.
Na czele nowego projektu, mającego na celu zbudowanie instytutu badawczego IDEAS, stanie profesor Piotr Sankowski, uznawany za eksperta w dziedzinie sztucznej inteligencji. Jego doświadczenie oraz wizja rozwoju instytutu będą kluczowe dla realizacji ambitnych celów, które przed nim stoją.
W prace nad projektem zaangażowane będą także trzy kluczowe ministerstwa: Ministerstwo Cyfryzacji, Ministerstwo Nauki i Szkolnictwa Wyższego oraz Ministerstwo Obrony Narodowej. Dzięki ścisłej współpracy z przedstawicielami tych instytucji instytut badawczy IDEAS ma szansę stać się wiodącym ośrodkiem badawczym w zakresie sztucznej inteligencji, ze szczególnym uwzględnieniem jej zastosowań w sektorach zdrowia, obronności oraz administracji publicznej, podkreślono.
"Jesteśmy przekonani, że połączenie wiedzy akademickiej oraz doświadczenia sektora publicznego przyniesie wymierne korzyści dla polskiej nauki i gospodarki, a także stanie się inspiracją do tworzenia innowacyjnych rozwiązań, które skutecznie odpowiedzą na aktualne wyzwania współczesnego świata" - dodał wicepremier.
(ISBnews)
Źródło: ISB news
- 31.12.2024GospodarkaInformacje z gospodarkiZmiany w przepisachPrawo
Rząd przyjął projekt dot. zgłaszania obiektów budowlanych do MON
Rada Ministrów przyjęła projekt ustawy o zmianie ustawy - Prawo lotnicze. Nowe przepisy przewidują obowiązek zgłaszania do ministra obrony narodowej obiektów budowlanych, w tym tymczasowych obiektów budowlanych. Rozwiązanie zapewnieni bezpieczeństwo w ruchu lotniczym wojskowych statków powietrznych, podało Centrum Informacyjne Rządu (CIR).
- 20.12.2024Zmiany w przepisach
Sejm przyjął nowelizację ustawy o podmiotach obsługujących kredyty i nabywcach kredytów
Sejm przyjął nowelizację ustawy o podmiotach obsługujących kredyty i nabywcach kredytów, która ma na celu zmniejszenie ryzyka gromadzenia się nieobsługiwanych kredytów. Przepisy odnoszą się do nieobsługiwanych kredytów, tj. m.in. takich, z których spłatą kredytobiorca spóźnia się o ponad 90 dni.
- 16.12.2024Zmiany w przepisach
Prezydent podpisał nowelizację dot. sprawozdawczości zrównoważonego rozwoju
Prezydent podpisał nowelizację ustawy o rachunkowości, ustawy o biegłych rewidentach, firmach audytorskich oraz nadzorze publicznym, której celem ustawy jest implementacja do krajowego porządku prawnego dyrektywy 2022/2464 w odniesieniu do sprawozdawczości przedsiębiorstw w zakresie zrównoważonego rozwoju, podała Kancelaria Prezydenta.
- 13.12.2024Zmiany w przepisach
MRiT: Trwają prace nad ostatecznym kształtem programu mieszkaniowego
Ministerstwo Rozwoju i Technologii (MRiT) prowadzi prace nad ostatecznym kształtem programu mieszkaniowego z wykorzystaniem wcześniej sprawdzonych instrumentów, takich jak w programie "Mieszkanie dla Młodych", podał resort. Wejście w życie tego programu jest uzależnione od porozumienia w koalicji rządzącej, wskazano.
- 12.12.2024Zmiany w przepisach
PZFD: Rezygnacja z 'Kredytu 0%' spóźniona, potrzebne działania zwiększające podaż na rynku
Polski Związek Firm Deweloperskich (PZFD) ocenia, że decyzja o rezygnacji z programu "Kredyt 0%" powinna zostać podjęta dużo wcześniej, natomiast w zakresie działań administracyjnych potrzebne jest rozwijanie budownictwa społecznego oraz skupienie się na rozwiązaniach, które zwiększą podaż na rynku: uproszczą procedury i zwiększą liczbę gruntów pod budownictwo mieszkaniowe, ocenia dyrektor generalny Związku Bartosz Guss.