MRiT: Trwają prace nad ostatecznym kształtem programu mieszkaniowego
Ministerstwo Rozwoju i Technologii (MRiT) prowadzi prace nad ostatecznym kształtem programu mieszkaniowego z wykorzystaniem wcześniej sprawdzonych instrumentów, takich jak w programie "Mieszkanie dla Młodych", podał resort. Wejście w życie tego programu jest uzależnione od porozumienia w koalicji rządzącej, wskazano.
"Trwają prace nad ostatecznym kształtem programu, którego wejście w życie uzależnione jest od porozumienia w koalicji rządzącej" - napisał resort w oświadczeniu, zamieszczonym na platformie X.
W ocenie resortu wypracowanie takiego porozumienia "wiąże się ze zmianą strategii tworzenia polityki mieszkaniowej z wykorzystaniem instrumentów, które sprawdziły się" – jak podkreślono - "przy wcześniejszych dobrze ocenianych programach mieszkaniowych, takich jak 'Mieszkanie dla Młodych'".
Resort wskazuje, że wątpliwości pojawiające się w toku dotychczasowych ustaleń wewnątrz koalicji rządzącej to skutek nieodpowiedzialnego działania poprzedniego rządu, który wprowadził program "Bezpieczny kredyt 2%". Według resortu przy wprowadzaniu tego programu nie kierowano się dobrem obywateli, a - jak podkreślono w oświadczeniu - "wyłącznie terminami kampanii wyborczej".
"Chaotyczne i gwałtowne wprowadzenie na rynek dużych środków finansowych w formie interwencyjnej, spowodowało drastyczny wzrost cen nieruchomości" - podkreślił MRiT.
Zadaniem resortu - jak wskazano - jest stworzenie takiego systemu, który spełni oczekiwania zarówno zwolenników budownictwa społecznego, jak i tych którzy potrzebują wsparcia w zakupie mieszkania na własność.
Priorytetem jest zapewnienie dostępności do mieszkań młodym Polakom, podkreślono.
Na cele mieszkaniowe rząd planuje przeznaczyć 4,2 mld zł w 2025 r.
Program "Bezpieczny kredyt 2%" dla osób chcących kupić pierwsze mieszkanie obowiązywał od lipca 2023 r. Obejmował m.in. dopłaty do rat kredytu mieszkaniowego (różnicy między stałą stopą ustaloną w oparciu o średnie oprocentowanie kredytów o stałej stopie w bankach kredytujących, a oprocentowaniem kredytu zgodnie ze stopą 2%). Dopłaty mają obowiązywać przez 10 lat.
Bank Gospodarstwa Krajowego podał, że osiągnął limit dopłat w ramach programu "Bezpieczny kredyt 2%" i wstrzymał przyjmowanie wniosków od 2 stycznia 2024 r.
Liczba wniosków na 28 grudnia wyniosła 2023 r. wyniosła 101 888 szt. (+7 767 szt. t/t) Liczba umów zawartych - 56 942 szt. (+1 145 szt. t/t). Kredyty były także udzielane w ramach puli złożonych wniosków w styczniu i w lutym br.
(ISBnews)
Źródło: ISB news
- 10.06.2025Zmiany w przepisach
Rząd przyjął projekt deregulacyjny upraszczający proces inwestycyjno-budowlany
Rada Ministrów przyjęła nowelizacji ustawy Prawo budowlane oraz niektórych innych ustaw (projekt deregulacyjny), celem uproszczenia procesu inwestycyjno-budowlanego, podało Centrum Informacyjne Rządu (CIR). Zmiany dotyczyć będą poszerzenie stosowania zgłoszeń w miejsce zezwoleń, ułatwienia dla rolników w zakresie zbiorników wodnych oraz w zakresie instalacji OZE.
- 06.06.2025Zmiany w przepisach
Prezydent podpisał nowelę wprowadzającą obowiązek podawania cen ofertowych mieszkań, domów
Prezydent podpisał nowelizację ustawy o ochronie praw nabywcy nieruchomości, która ma na celu nałożenie na deweloperów oraz innych przedsiębiorców oferujących sprzedaż lokali mieszkalnych lub domów jednorodzinnych obowiązków w zakresie informowania o cenach sprzedawanych lokali mieszkalnych albo domów jednorodzinnych, poinformowała Kancelaria Przydenta.
- 06.06.2025BankiZmiany w przepisach
Hołownia: Polska 2050 chce windfall tax od banków; jeśli nie zadziała - wakacje kredytowe
Polska 2050 chce wpisać do renegocjowanej umowy koalicyjnej wprowadzenie podatku od nadmiarowych zysków (tzw. windfall tax) dla sektora bankowego, poinformował przewodniczący ugrupowania, marszałek Sejmu Szymon Hołownia. Zastrzegł, że jeśli banki przerzucą koszt tego podatku na klientów, Polska 2050 zaproponuje powrót do wakacji kredytowych.
- 04.06.2025Zmiany w przepisach
UOKiK chce prac nad ustawą o jednolitych wzorach umów o kredyt hipoteczny ze stałą stopą
Prezes Urzędu Ochrony Konkurencji i Konsumentów (UOKiK) chce jak najszybszego rozpoczęcia prac legislacyjnych nad ustawą, która wprowadzi do polskiego prawa jednolite wzorce umów o kredyt hipoteczny oparty o okresowo stałą stopę procentową, podał Urząd. Wzorce obowiązywałby wszystkich kredytodawców, bez możliwości dokonywania modyfikacji, a proponowane rozwiązanie zabezpiecza interesy konsumentów, ale też ogranicza ryzyko prawne po stronie banków.
- 21.05.2025Zmiany w przepisach
MF: Deklaracja podniesienia kwoty wolnej od podatku jest aktualna - trwają prace
Deklaracja podniesienia kwoty wolnej od podatku jest aktualna - trwają prace w tym zakresie, poinformował wiceminister finansów Jarosław Neneman.