MRiT: Według wstępnych szacunków odbudowy lub remontu wymaga ok. 15 tys. budynków
Odbudowy lub remontu będzie wymagało - Według wstępnych szacunków - ok. 15 tys. budynków na terenach objętych powodzią, poinformował minister rozwoju i technologii Krzysztof Paszyk.
"Ja ostrożnie szacuję, że to będzie kilkanaście tysięcy obiektów. […] Myślę, że w okolicach 15" - powiedział Paszyk w TVN24, pytany ile obiektów będzie wymagało odbudowy i remontu.
Pokreślił, że stan budynków jest oceniany przez nadzór budowlany.
"Nim przystąpimy do [...] napraw, remontów, tudzież budowy nowych, ze względu na stopień zniszczeń, wspólnie z Głównym Urzędem Nadzoru Budowlanego, jako resort skoordynowaliśmy w ubiegłym tygodniu szybki proces oceny stanu budynków, żeby nie powstawało kolejne niebezpieczeństwo dla osób, które chcą wrócić i odbudowywać szybko" - podkreślił minister.
Dotychczas inspektorzy ocenili, że 6,6 tys. budynków wymaga odbudowy lub remontu.
"Osoby, które dzisiaj czekają, aby ocenić czy mieszkania, domy zniszczone w wyniku powodzi, nadają się do remontu czy też stwarzają zagrożenie i będą wymagały rozbiórki, że to będzie następowało niezwłocznie" - zapewnił Paszyk.
Pytany o skalę zniszczeń w porównaniu do powodzi z roku 1997, powiedział, że wówczas choć było wówczas więcej zniszczonych budynków, to stopień ich zniszczenia był mniejszy.
"Mimo, że dość w dość dużej liczbie były dotknięte powodzią, one jednak w większej mierze nadawały się do odbudowy, tu mieliśmy specyfikę polegający na tym, że w kilku istotnych miastach nastąpiło zalanie w związku z przerwaniem zapór wałów, ta niszczycielska siła wody była potężna, w związku z tym ja obawiam się i takie są dane też z nadzoru, że ten procent budynków nienadających się do odbudowy będzie większy" - podkreślił minister.
(ISBnews)
Źródło: ISB news
- 16.07.2025GospodarkaFinanse i kredytyInformacje z gospodarkiAnalizy i raporty
Kochalski z RPP: Pozostało 25-50 pb cięć stóp w br., obniżka we IX niewykluczona - wywiad
Pogłębienie procesów dezinflacyjnych mogłoby stanowić argument za dostosowawczym cięciem stóp procentowych we wrześniu, ocenił w rozmowie z ISBnews członek Rady Polityki Pieniężnej (RPP) Cezary Kochalski. Wskazał, że miał większe przekonanie o tym, iż w lipcu powinna nastąpić obniżka stóp niż przekonanie o konieczności cięć stóp na najbliższym posiedzeniu decyzyjnym (tj. we wrześniu). Według niego, łączna przestrzeń do luzowania monetarnego może wynosić jeszcze 25-50 pb do końca br., ale nie postrzega go w kategoriach cyklu obniżek stóp procentowych.
- 15.07.2025GospodarkaInformacje z gospodarki
MF: Deficyt w budżecie to 119,7 mld zł na koniec czerwca, tj. 41,5% planu wg wst. danych
W budżecie państwa odnotowano 119,7 mld zł deficytu na koniec czerwca br., co oznacza wykonanie 41,5% planu na cały rok, podało Ministerstwo Finansów, prezentując szacunkowe dane.
- 15.07.2025GospodarkaInformacje z gospodarki
Pekao: Inflacja 'runie w dół' poniżej 3% w VII, co skłoni RPP do obniżki stóp proc. we IX
Inflacja konsumencka "runie w dół" w lipcu poniżej 3% r/r (z 4,1% r/r w czerwcu), co skłoni Rady Polityki Pieniężnej (RPP) do obniżki stóp procentowych na najbliższym posiedzeniu decyzyjnym we wrześniu, oceniają ekonomiści Banku Pekao.
- 15.07.2025GospodarkaInformacje z gospodarki
ING BSK: Inflacja spadnie poniżej 3% r/r VII; RPP może obniżyć stopy proc. o 50 pb we IX
Inflacja konsumencka spadnie do poniżej 3% r/r w lipcu (z 4,1% r/r w czerwcu), co pozwoli Radzie Polityki Pieniężnej (RPP) dalej obniżać stopy procentowe - być może o 50 pb we wrześniu i o kolejne 25 pb w listopadzie, oceniają ekonomiści ING Banku Śląskiego.
- 15.07.2025GospodarkaInformacje z gospodarki
GUS: Inflacja wyniosła 4,1% r/r w czerwcu; konsensus: 4,1% r/r
Inflacja konsumencka wyniosła 4,1% w ujęciu rocznym w czerwcu 2025 r., podał Główny Urząd Statystyczny (GUS). W stosunku do poprzedniego miesiąca ceny towarów i usług wzrosły o 0,1%.