MRPiS: Płaca minimalna w 2025 r. na dotychczasowych zasadach, zmiany w kolejnych latach
Warszawa, 23.05.2024 (ISBnews) - Płaca minimalna w roku 2025 zostanie ustalona na dotychczasowych zasadach, dopiero w latach będzie określana na podstawie nowej ustawy o płacy minimalnej, przygotowywanej przez Ministerstwo Rodziny, Pracy i Polityki Społecznej (MRPiPS), poinformowała szefowa resortu Agnieszka Dziemianowicz-Bąk.
"Jeżeli chodzi o płacę minimalną na rok 2025, to zgodnie z ustawą do 15 czerwca Rada Ministrów przedstawia Radzie Dialogu Społecznego, na czele której mam przyjemność w tej kadencji stać, propozycję wysokości tej płacy. To stanie się zgodnie z obowiązującymi dziś przepisami do 15 czerwca" - powiedziała Dziemianowicz-Bak na konferencji prasowej.
"Na starych zasadach będzie określona płaca minimalna w 2025 r., a w przyszłości - dyrektywa zobowiązuje nas do tego, aby ustawa o minimalnym wynagrodzeniu weszła w życie w listopadzie tego roku i będzie ona określała ustalanie płacy minimalnej na lata kolejne" - dodała.
Przypomniała, że projekt ustawy o płacy minimalnej, wdrażający unijną dyrektywę, został skierowany do dalszych prac rządowych. Projekt zakłada, że płaca minimalna byłaby określana na poziomie 60% przeciętnego wynagrodzenia.
"I w tej ustawie […] wskazujemy tam cel, cel do którego należy dążyć, cel, który nie musi być zrealizowany od razu, cel który nie jest obligatoryjnym wymogiem dla wszystkich pracodawców w całej Polsce. Tym celem jest dążenie do tego, by płaca minimalna opierała się na tej referencyjnej wielkości 60% przeciętnego wynagrodzenia w gospodarce" - podkreśliła minister.
(ISBnews)
Źródło: ISB news
- 31.12.2024GospodarkaInformacje z gospodarkiZmiany w przepisachPrawo
Rząd przyjął projekt dot. zgłaszania obiektów budowlanych do MON
Rada Ministrów przyjęła projekt ustawy o zmianie ustawy - Prawo lotnicze. Nowe przepisy przewidują obowiązek zgłaszania do ministra obrony narodowej obiektów budowlanych, w tym tymczasowych obiektów budowlanych. Rozwiązanie zapewnieni bezpieczeństwo w ruchu lotniczym wojskowych statków powietrznych, podało Centrum Informacyjne Rządu (CIR).
- 20.12.2024Zmiany w przepisach
Sejm przyjął nowelizację ustawy o podmiotach obsługujących kredyty i nabywcach kredytów
Sejm przyjął nowelizację ustawy o podmiotach obsługujących kredyty i nabywcach kredytów, która ma na celu zmniejszenie ryzyka gromadzenia się nieobsługiwanych kredytów. Przepisy odnoszą się do nieobsługiwanych kredytów, tj. m.in. takich, z których spłatą kredytobiorca spóźnia się o ponad 90 dni.
- 16.12.2024Zmiany w przepisach
Prezydent podpisał nowelizację dot. sprawozdawczości zrównoważonego rozwoju
Prezydent podpisał nowelizację ustawy o rachunkowości, ustawy o biegłych rewidentach, firmach audytorskich oraz nadzorze publicznym, której celem ustawy jest implementacja do krajowego porządku prawnego dyrektywy 2022/2464 w odniesieniu do sprawozdawczości przedsiębiorstw w zakresie zrównoważonego rozwoju, podała Kancelaria Prezydenta.
- 13.12.2024Zmiany w przepisach
MRiT: Trwają prace nad ostatecznym kształtem programu mieszkaniowego
Ministerstwo Rozwoju i Technologii (MRiT) prowadzi prace nad ostatecznym kształtem programu mieszkaniowego z wykorzystaniem wcześniej sprawdzonych instrumentów, takich jak w programie "Mieszkanie dla Młodych", podał resort. Wejście w życie tego programu jest uzależnione od porozumienia w koalicji rządzącej, wskazano.
- 12.12.2024Zmiany w przepisach
PZFD: Rezygnacja z 'Kredytu 0%' spóźniona, potrzebne działania zwiększające podaż na rynku
Polski Związek Firm Deweloperskich (PZFD) ocenia, że decyzja o rezygnacji z programu "Kredyt 0%" powinna zostać podjęta dużo wcześniej, natomiast w zakresie działań administracyjnych potrzebne jest rozwijanie budownictwa społecznego oraz skupienie się na rozwiązaniach, które zwiększą podaż na rynku: uproszczą procedury i zwiększą liczbę gruntów pod budownictwo mieszkaniowe, ocenia dyrektor generalny Związku Bartosz Guss.