23.05.2024
Zmiany w przepisach

MRPiS: Płaca minimalna w 2025 r. na dotychczasowych zasadach, zmiany w kolejnych latach

Warszawa, 23.05.2024 (ISBnews) - Płaca minimalna w roku 2025 zostanie ustalona na dotychczasowych zasadach, dopiero w latach będzie określana na podstawie nowej ustawy o płacy minimalnej, przygotowywanej przez Ministerstwo Rodziny, Pracy i Polityki Społecznej (MRPiPS), poinformowała szefowa resortu Agnieszka Dziemianowicz-Bąk.

"Jeżeli chodzi o płacę minimalną na rok 2025, to zgodnie z ustawą do 15 czerwca Rada Ministrów przedstawia Radzie Dialogu Społecznego, na czele której mam przyjemność w tej kadencji stać, propozycję wysokości tej płacy. To stanie się zgodnie z obowiązującymi dziś przepisami do 15 czerwca" - powiedziała Dziemianowicz-Bak na konferencji prasowej.

"Na starych zasadach będzie określona płaca minimalna w 2025 r., a w przyszłości - dyrektywa zobowiązuje nas do tego, aby ustawa o minimalnym wynagrodzeniu weszła w życie w listopadzie tego roku i będzie ona określała ustalanie płacy minimalnej na lata kolejne" - dodała.

Przypomniała, że projekt ustawy o płacy minimalnej, wdrażający unijną dyrektywę, został skierowany do dalszych prac rządowych. Projekt zakłada, że płaca minimalna byłaby określana na poziomie 60% przeciętnego wynagrodzenia.

"I w tej ustawie […] wskazujemy tam cel, cel do którego należy dążyć, cel, który nie musi być zrealizowany od razu, cel który nie jest obligatoryjnym wymogiem dla wszystkich pracodawców w całej Polsce. Tym celem jest dążenie do tego, by płaca minimalna opierała się na tej referencyjnej wielkości 60% przeciętnego wynagrodzenia w gospodarce" - podkreśliła minister.

(ISBnews)

Źródło: ISB news

Najnowsze z tej kategorii
 • 16.07.2024
  Zmiany w przepisachAnalizy i raporty

  Koszt kredytu mieszkaniowego #naStart dla budżetu państwa to 19 358 mln zł w ciągu 10 lat

  Koszt dopłat z budżetu państwa do kredytu mieszkaniowego #naStart wyniesie 19 358 mln zł w ciągu 10 lat, wynika z oceny skutków regulacji do projektu ustawy o kredycie. W tym roku na ten cel ma trafić z budżetu 249 mln zł.

 • 16.07.2024
  Analizy i raportyZmiany w przepisach

  Planowane jest 75 tys. umów kredytu #na Start w 2025 r., limit wniosków na I kw. - 25 tys.

  W przyszłym roku zostanie zawartych 75 tys. umów kredytu mieszkaniowego #naStart, w kolejnych dwóch latach funkcjonowania programu - po 50 tys., wynika z oceny skutków regulacji (OSR) do projektu ustawy o kredycie. Jednocześnie zaplanowano limity przyjmowania wniosków w poszczególnych kwartałach na poziomie: 25 tys. w I kw., 20 tys. w II kw. oraz po 15 tys. w III i IV kw.

 • 15.07.2024
  Informacje z gospodarkiZmiany w przepisach

  MF: Wysokość środków na kredyt #naStart wymaga analizy dostępności przestrzeni w SRW

  Wskazane zapotrzebowanie na środki z budżetu na lata 2025-2027 na zasilenie Rządowego Funduszu Mieszkaniowego na dopłaty do rat kredytów 2% oraz na dopłaty do rat kredytów #naStart wymaga analizy pod kątem dostępności przestrzeni wyznaczanej przez Stabilizującą Regułę Wydatkową (SRW), ocenia Ministerstwo Finansów.

 • 12.07.2024
  Zmiany w przepisach

  MC: AI Act został opublikowany, pracujemy nad jego wdrożeniem w Polsce

  Rozporządzenie o sztucznej inteligencji (AI Act) zostało opublikowane w dzienniku urzędowym Komisji Europejskiej. Ten kluczowy dokument określa ramy regulacyjne dla rozwoju, wdrażania i użytkowania sztucznej inteligencji na terenie Unii Europejskiej, podało Ministerstwo Cyfryzacji. Podkreśliło, że pracuje nad projektem ustawy, która pozwoli na stosowanie AI Act w Polsce.

 • 11.07.2024
  Decyzje administracyjneInformacje z gospodarkiZmiany w przepisachPrawo

  Senat przyjął bez poprawek nowelę wydłużającą termin na dostosowanie dostępności budynków

  Senat przyjął nowelizację ustawy o zapewnianiu dostępności osobom ze szczególnymi potrzebami, która zakłada przedłużenie obecnych przepisów dotyczących usytuowania budynków i ich dostępności dla osób niepełnosprawnych do 84 miesięcy z proponowanych wcześniej 60 miesięcy.