Na jakie mieszkanie w Łodzi stać singla, a na jakie rodzinę 2+1?
Średnio 11,3 tys. zł – tyle w czerwcu br. kosztował metr kwadratowy nowego mieszkania w Łodzi. Eksperci portalu RynekPierwotny.pl postanowili sprawdzić na jaki metraż przy przeciętnych zarobkach stać singla marzącego o własnym M, a na jaki rodzinę 2+1?

Według Głównego Urzędu Statystycznego w czerwcu br. średnie wynagrodzenie brutto w sektorze przedsiębiorstw wyniosło w Łodzi 7 811 zł. Eksperci portalu RynekPierwotny.pl wyliczyli, że takie zarobki wystarczą na kupno w stolicy województwa łódzkiego 0,69 metra kwadratowego nowego mieszkania. W porównaniu z innymi miastami wojewódzkimi to całkiem dobry wynik. Na największy metraż stać mieszkańców Zielonej Góry (0,97 m kw.). Najsłabiej pod względem stosunku zarobków do cen mieszkań wypada Warszawa. Tutaj za jedną przeciętną pensję mogliśmy kupić w połowie roku zaledwie 0,55 m kw. nowego lokum.
Oferta mieszkań
Jak wynika z danych portali RynekPierwotny.pl i Unirepo.pl, na łódzkim rynku nieruchomości pod koniec pierwszego półrocza dostępnych było 8 650 lokali z rynku pierwotnego i 5 300 z rynku wtórnego. Na 1000 osób przypadało zatem 21 ofert mieszkań. Największą liczbą lokali przypadających na tysiąc osób mógł pochwalić się Wrocław. W czerwcu 2024 roku było to 25 ofert.
Własne M… na kredyt
Zakup wymarzonego M bez hipoteki jest dla większości Polaków praktycznie poza zasięgiem. Dlatego biorąc pod uwagę kredyt z 10-procentowym wkładem własnym i okresem spłaty wynoszącym 25 lat wyliczono, że singiel mógłby zakupić w Łodzi 29-metrową nieruchomość. Z kolei rodzinę 2+1 byłoby stać na mieszkanie o wielkości 55 metrów kwadratowych.
Dla porównania, mieszkanie z największym, 40-metrowym metrażem mógł kupić na kredyt singiel w Zielonej Górze, a rodzina 2+1 – 76-metrowe lokum. Z kolei na najmniejsze – 23-metrowe mieszkanie stać było singla w Warszawie, a trzyosobową rodzinę na zaledwie 43 metry kwadratowe w stolicy.
Źródło: rynekpierwotny.pl
- 10.07.2025Trendy rynkoweRaportyAnalizy ekspertówRaporty i analizy
Rynek materiałów budowlanych w zawieszeniu
Trwająca od dokładnie roku stabilizacja dynamiki cen materiałów budowlanych na niewielkim minusie zdaje się nie mieć końca. Oznacza to, że także w maju spadkowy trend na poziomie ułamka procenta w relacji rok do roku został utrzymany. Tymczasem, jak wskazują eksperci portalu RynekPierwotny.pl niewiele wskazuje na to, by taka sytuacja miała ulec radykalnej zmianie przed uruchomieniem zapowiadanych inwestycji infrastrukturalnych realizowanych z wykorzystaniem środków unijnych.
- 08.07.2025Trendy rynkoweRaportyAnalizy ekspertówRaporty i analizyInformacje z gospodarkiGospodarka
PIE: Ceny nowych mieszkań wzrosły średnio o 4,1% r/r w 17 największych miastach w II kw.
Ceny mieszkań na rynku pierwotnym w 17 największych miastach (miasta wojewódzkie i Gdynia) wzrosły średnio o 4,1% r/r w II kw. 2025 r., zaś na rynku wtórnym - spadły średnio o 2,4%, wynika z raportu Polskiego Instytutu Ekonomicznego (PIE).
- 02.07.2025Trendy rynkoweRaportyAnalizy ekspertówRaporty i analizy
Średnie ceny ofertowe mieszkań z rynku wtórnego – czerwiec 2025
W czerwcu skurczyła się oferta mieszkań na rynku wtórnym, ale nie miało to większego wpływu na średnią cenę metra kwadratowego. Nie zmieniła się ona w Warszawie, Łodzi, Poznaniu i w miastach Górnośląsko-Zagłębiowskiej Metropolii. We Wrocławiu spadła o 1%, zaś w Krakowie i Trójmieście o tyle samo wzrosła – wynika z danych portalu GetHome.pl.
- 01.07.2025Trendy rynkoweRaportyAnalizy ekspertówRaporty i analizy
Ceny ofertowe nowych mieszkań – czerwiec 2025 (wstępne dane)
W Warszawie, Wrocławiu, Trójmieście i Poznaniu średnia cena metra kwadratowego mieszkań oferowanych przez deweloperów w czerwcu praktycznie nie drgnęła. W Krakowie, Łodzi i Górnośląsko-Zagłębiowskiej Metropolii poszła jednak w górę o 1% – wynika ze wstępnych danych BIG DATA RynekPierwotny.pl.
- 30.06.2025Trendy rynkoweRaportyAnalizy ekspertówRaporty i analizy
Podatek katastralny w Polsce od trzeciego lokum - czy spełni swoją rolę?
Kwestia podatku katastralnego w Polsce należy już od dawna do jednej z najbardziej palących i kontrowersyjnych kwestii dotyczących nie tylko rodzimej polityki fiskalnej, ale także finansowania samorządów czy też perspektyw rozwojowych krajowej gospodarki przestrzennej. Czy fakt wręcz rekordowej w ostatnim czasie medialnej popularności tematu katastru może zwiastować jego pewną materializację w krajowych realiach podatkowych?