Na rynku materiałów budowlanych ciąg dalszy stabilizacji. Cisza przed burzą?
W listopadzie krajowy rynek materiałów budowlanych kontynuował proces kilkunastomiesięcznej, kosmetycznej korekty dynamiki cen. Tym razem regres stawek w relacji rok do roku wyniósł niespełna 1 procent, z kolei miesiąc do miesiąca praktycznie zmiana nie nastąpiła. Jak tłumaczą eksperci portalu RynekPierwotny.pl, tego typu sytuacja nie może jednak trwać w nieskończoność, a czynniki mogące ją zmienić wydają się być na wyciągnięcie ręki.
Wciąż utrzymuje się skromna ujemna dynamika cen materiałów budowlanych w relacji rok do roku, publikowana przez Grupę PSB. Ten sam wskaźnik liczony w odniesieniu do poprzedniego miesiąca, po raz kolejny praktycznie nie uległ zmianie. To kolejne już z rzędu wiarygodne potwierdzenie coraz silniejszej stabilizacji średniej zmiany stawek. W najnowszym raporcie Grupy PSB spadek cen w kanale hurtowym wyniósł rdr 0,3 proc. oraz detalicznym 1,2 proc., czyli w obu przypadkach bez istotnych statystycznie zmian w ostatnich miesięcznych okresach.

Listopadowy odczyt dynamiki cen materiałów budowlanych w relacji rok do roku wskazuje na wciąż dominującą pozycję taniejących grup towarowych w stosunku 12 do 8.
Wśród materiałów najbardziej przecenionych rok do roku przodują izolacje termiczne oraz sucha zabudowa z regresem równym 4 proc. Z kolei w górnej części tabeli czołowe miejsca zajmują płyty OSB ze zwyżką niespełna 7-procentową oraz cement, wapno drożejące rok do roku o 4 proc., następnie ściany, kominy - plus 2,5 proc.., i otoczenie domu - plus 1,7 proc.
Wyraźnie jednak widać, że skala zarówno największych wzrostów jak i spadków grup asortymentowych ulega z miesiąca na miesiąc redukcji wartości. Świadczy to o dążeniu rynku materiałów budowlanych do stanu pełnej równowagi popytowo-podażowej. Pytanie, czy taki stan ma szanse się utrzymać w dłuższej perspektywie.

Właśnie do Polski wpłynęła kolejna transza środków z KPO w wysokości 40 mld zł. Jak zakomunikowało Ministerstwo Funduszy i Polityki Regionalnej, środki z KPO zostaną zainwestowane m.in. w efektywność energetyczną mieszkań i domów, modernizację sieci energetycznych czy budowę elektrowni wiatrowych. Inwestycje te już w bezpośredniej perspektywie mogą w sposób istotny statystycznie wpłynąć na popyt, a więc i ceny materiałów budowlanych.
Tymczasem to dopiero trzecia transza z przewidywanych dziewięciu, a biorąc pod uwagę ograniczony czas na wydatkowanie funduszy z KPO do 2026 r., należy już w nowym roku oczekiwać uruchamiania na powszechną skalę kolejnych inwestycji infrastrukturalnych, które mogą wywindować ceny materiałów i usług budowlanych.
Środki z KPO to również potencjalny czynnik stymulujący wzrost PKB i ożywienie gospodarcze, a to z kolei wpłynie na rynek pracy i wzrost wynagrodzeń. Taka sytuacja zawsze niezawodnie powoduje wzrost popytu na mieszkania. Już teraz deweloperzy nie przejmując się specjalnie nadpodażą na pierwotnym rynku mieszkaniowym, wyraźnie podkręcają statystyki nowych budów, co może być kolejnym czynnikiem propopytowym na rynku materiałów budowlanych.
Niewykluczone więc, że przedłużająca się stabilizacja stawek materiałów budowlanych to typowa „cisza przed burzą”, która w nowym roku może ulec dość gwałtownemu przobrażeniu w fazę kolejnego cyklicznego ożywienia.
Autor: Jarosław Jędrzyński
Źródło: rynekpierwotny.pl
- 17.07.2025Trendy rynkoweRaportyAnalizy ekspertówRaporty i analizy
Mieszkania z licytacji, czyli najnowsze trendy polowania na okazje z komorniczego rewiru
Licytacje komornicze to jedna z mniej popularnych, ale powszechnie znanych już metod nabywania mieszkań na rodzimym rynku wtórnym. Pytanie, czy jest to sposób godny polecenia wszystkim poszukującym odpowiedniego dla siebie lokum i o czym mogą świadczyć statystyki Krajowej Rady Komorniczej (KRK) z kilkunastu minionych lat.
- 10.07.2025Trendy rynkoweRaportyAnalizy ekspertówRaporty i analizy
Rynek materiałów budowlanych w zawieszeniu
Trwająca od dokładnie roku stabilizacja dynamiki cen materiałów budowlanych na niewielkim minusie zdaje się nie mieć końca. Oznacza to, że także w maju spadkowy trend na poziomie ułamka procenta w relacji rok do roku został utrzymany. Tymczasem, jak wskazują eksperci portalu RynekPierwotny.pl niewiele wskazuje na to, by taka sytuacja miała ulec radykalnej zmianie przed uruchomieniem zapowiadanych inwestycji infrastrukturalnych realizowanych z wykorzystaniem środków unijnych.
- 08.07.2025Trendy rynkoweRaportyAnalizy ekspertówRaporty i analizyInformacje z gospodarkiGospodarka
PIE: Ceny nowych mieszkań wzrosły średnio o 4,1% r/r w 17 największych miastach w II kw.
Ceny mieszkań na rynku pierwotnym w 17 największych miastach (miasta wojewódzkie i Gdynia) wzrosły średnio o 4,1% r/r w II kw. 2025 r., zaś na rynku wtórnym - spadły średnio o 2,4%, wynika z raportu Polskiego Instytutu Ekonomicznego (PIE).
- 02.07.2025Trendy rynkoweRaportyAnalizy ekspertówRaporty i analizy
Średnie ceny ofertowe mieszkań z rynku wtórnego – czerwiec 2025
W czerwcu skurczyła się oferta mieszkań na rynku wtórnym, ale nie miało to większego wpływu na średnią cenę metra kwadratowego. Nie zmieniła się ona w Warszawie, Łodzi, Poznaniu i w miastach Górnośląsko-Zagłębiowskiej Metropolii. We Wrocławiu spadła o 1%, zaś w Krakowie i Trójmieście o tyle samo wzrosła – wynika z danych portalu GetHome.pl.
- 01.07.2025Trendy rynkoweRaportyAnalizy ekspertówRaporty i analizy
Ceny ofertowe nowych mieszkań – czerwiec 2025 (wstępne dane)
W Warszawie, Wrocławiu, Trójmieście i Poznaniu średnia cena metra kwadratowego mieszkań oferowanych przez deweloperów w czerwcu praktycznie nie drgnęła. W Krakowie, Łodzi i Górnośląsko-Zagłębiowskiej Metropolii poszła jednak w górę o 1% – wynika ze wstępnych danych BIG DATA RynekPierwotny.pl.