NBP: 62% deweloperów oczekuje sprzedaży mieszkań w br. na poziomie zbliżonym do 2023 r.
Blisko 2/3 deweloperów (62%) ankietowanych przez Narodowy Bank Polski (NBP) oczekuje sprzedaży mieszkań w br. na poziomie zbliżonym do 2023 r., podał NBP. Umiarkowany optymizm wynikał z oczekiwania na nowy program rządowy wspierający nabywanie mieszkań na własne potrzeby oraz utrzymujące się nabycia inwestycyjne.
"Przewaga popytu nad podażą odnotowana na koniec 2023 r. głównie w grupie 6. miast (52% wskazań) i w mniejszym stopniu w 10. miastach (32% wskazań) wynikała ze spadku rozpoczynanych inwestycji w latach 2021 i 2022. W konsekwencji wzrost popytu w 2024 r. spotkał się z niską ofertą nowo budowanych mieszkań. Jednakże w ocenie 34% deweloperów podaż mieszkań była zbliżona do popytu (31% wskazań w 6. miastach i 38% w 10. miastach). W opinii 62% respondentów sprzedaż w 2024 r. utrzyma się na zbliżonym poziomie. Umiarkowany optymizm wynikał z oczekiwania na nowy program rządowy wspierający nabywanie mieszkań na własne potrzeby oraz utrzymujące się nabywanie w celach inwestycyjnych" - czytamy w raporcie " Informacja o cenach mieszkań i sytuacji na rynku nieruchomości mieszkaniowych i komercyjnych w Polsce w IV kwartale 2023 r.".
"Wyższa sprzedaż w 2023 r. była efektem poprawy akcji kredytowej banków, utrzymującego się na wysokim poziomie nabywania mieszkań na wynajem, inwestowania środków finansowych w nieruchomości mieszkaniowe (odpowiednio 67%, 61% i 58% wskazań) oraz niskiej bazy porównawczej w 2022 r. Ponadto deweloperzy do czynników poprawy swojej kontraktacji zaliczyli znaczącą rolę udzielonych kredytów bankowych (36% wskazań), korzystniejszą niż w 2022 r. dostępność mieszkania mierzoną relacją przeciętnego wynagrodzenia w sektorze przedsiębiorstw do średniej ceny transakcyjnej. Wskazywali też zrealizowanie przez nabywców mieszkań odkładanych decyzji o nabyciu lokalu na poprawę swoich warunków mieszkaniowych" - czytamy dalej.
Natomiast do czynników obniżających sprzedaż zaliczono zbyt wysokie ceny mieszkań, niską zdolność kredytową i słabą sytuację finansową części gospodarstw domowych planujących zakup mieszkania. Jednocześnie szybki wzrost cen mieszkań, rosnąca inflacja oraz brak innych alternatywnych form oszczędzania gotówki sprzyjały inwestowaniu środków własnych w nieruchomości mieszkaniowe. Niewielki wpływ na poziom sprzedaży miał popyt ze strony funduszy inwestycyjnych i zagranicznych osób fizycznych, podał też bank centralny.
(ISBnews)
Źródło: ISB news
- 08.05.2025Trendy rynkoweRaportyAnalizy ekspertów
Średnie ceny ofertowe mieszkań z rynku wtórnego – kwiecień 2025
W Warszawie średnia cena metra kwadratowego mieszkań na rynku wtórnym jest już o 4% niższa niż przed rokiem, a w Krakowie – o 3%. Nie tylko w stolicy i Krakowie, ale też we Wrocławiu, Trójmieście i Poznaniu kwiecień był kolejnym miesiącem, który upłynął pod znakiem stabilizacji lub spadku średniej ceny metra kwadratowego. Jednak w Łodzi poszła ona w górę o 2% a w miastach Górnośląsko-Zagłębiowskiej Metropolii - o 1% – wynika z danych portalu GetHome.pl.
- 07.05.2025BankiTrendy rynkoweAnalizy ekspertówAnalizy i raporty
Wiosenna obniżka stóp NBP – czy nie przeceniamy jej wpływu?
Rada Polityki Pieniężnej podjęła decyzję dotyczącą stóp procentowych. Kredytobiorcy odczują ratalną ulgę. Czy jednak nie przeceniamy jej skali? Na to pytanie odpowiadają eksperci portalu RynekPierwotny.pl przedstawiając obliczenia.
- 07.05.2025Trendy rynkoweAnalizy ekspertów
JLL/RynekPierwotny.pl: Sprzedaż mieszkań nadal niska, ale przybywa zapytań od nabywców
Sprzedaż nowych mieszkań w największych polskich miastach była niska, ale stabilna w I kw. tego roku. Jednocześnie zainteresowanie nabywców zwiększyło się, o czym świadczy wzrost liczby zapytań do rekordowego poziomu, o 31% wyższego niż w najbardziej aktywnym miesiącu trwania programu "Bezpieczny Kredyt 2%", wynika z danych firmy JLL i portalu RynekPierwotny.pl.
- 06.05.2025Trendy rynkoweRaportyAnalizy ekspertów
Ubóstwo energetyczne Polaków: czy coś nam umyka?
Są już dostępne nowe dane na temat ubóstwa energetycznego w UE. Warto sprawdzić, jak wypada Polska i zwrócić uwagę na pewną pomijaną kwestię.
- 30.04.2025Trendy rynkoweRaportyAnalizy ekspertówRaporty i analizyInformacje z gospodarkiGospodarkaFinanse i kredytyDeweloperzy
Ceny ofertowe nowych mieszkań – kwiecień 2025 (wstępne dane)
W Warszawie średnia cena metra kwadratowego mieszkań oferowanych przez deweloperów jest już tylko o nieco ponad 1% wyższa niż przed rokiem. W stolicy, ale też we Wrocławiu, Trójmieście, Łodzi i Poznaniu kwiecień był kolejnym miesiącem, który upłynął pod znakiem stabilizacji średniej ceny metra kwadratowego. O 1% poszła ona w górę w Krakowie i Górnośląsko-Zagłębiowskiej Metropolii – wynika ze wstępnych danych BIG DATA RynekPierwotny.pl.