NBP: Banki oczekują spadku popytu na kredyty mieszkaniowe, wzrostu na pozostałe w I kw.
Banki oczekują w I kwartale br. wzrostu popytu na wszystkie rodzaje kredytów, z wyjątkiem kredytów mieszkaniowych, dla których oczekują spadku popytu, wynika z ankiety Narodowego Banku Polskiego (NBP).
"W IV kwartale 2024 r. banki złagodziły kryteria udzielania kredytów konsumpcyjnych i dla sektora MSP - co uzasadniały głównie wzrostem presji konkurencyjnej – oraz nie zmieniły ich istotnie w przypadku kredytów mieszkaniowych i dla dużych przedsiębiorstw. Zmianom polityki kredytowej towarzyszył wzrost popytu ze strony gospodarstw domowych i przedsiębiorstw" - czytamy w raporcie "Sytuacja na rynku kredytowym - wyniki ankiety do przewodniczących komitetów kredytowych I kwartał 2025 r.".
"Banki zamierzają w I kwartale 2025 r. złagodzić kryteria udzielania kredytów konsumpcyjnych i krótkoterminowych dla MSP, zaostrzyć dla kredytów krótkoterminowych dla dużych przedsiębiorstw oraz pozostawić na stabilnym poziomie dla pozostałych rodzajów kredytów. Oczekują natomiast wzrostu popytu na wszystkie rodzaje kredytów, z wyjątkiem kredytów mieszkaniowych, dla których oczekują spadku popytu" - czytamy dalej.
W IV kw. ub.r. bank centralny odnotował brak zauważalnych zmian kryteriów udzielania kredytów dla dużych przedsiębiorstw i złagodzenie w przypadku MSP; zmiany uzasadniane były wzrostem presji konkurencyjnej ze strony innych banków, ale również pogorszeniem się perspektyw sytuacji gospodarczej i wzrostem ryzyka branży; zwiększenie marży kredytowej.
"Popyt na kredyt: wzrost popytu na wszystkie rodzaje kredytów, szczególnie dla dużych przedsiębiorstw, motywowany wzrostem zapotrzebowania na finansowanie kapitału obrotowego, fuzji i przejęć oraz inwestycji. Oczekiwania na I kwartał 2025 r.: zacieśnienie polityki kredytowej wobec dużych przedsiębiorstw i złagodzenie wobec MSP oraz wzrost popytu na wszystkie rodzaje kredytów, największy dla MSP" - napisano w raporcie.
W zakresie kredytów mieszkaniowych w IV kw. ub.r. również odnotowano brak istotnych zmian kryteriów, przy zachowaniu większości dotychczasowych warunków udzielania kredytów mieszkaniowych, z wyjątkiem zmniejszenia marży kredytowej motywowanego wzrostem presji konkurencyjnej ze strony innych banków i poprawą sytuacji kapitałowej banków.
"Popyt na kredyt: wzrost popytu uzasadniany prognozami sytuacji na rynku mieszkaniowym, ale jednocześnie osłabiany pogorszeniem się sytuacji ekonomicznej gospodarstw domowych i zmianą struktury wydatków konsumpcyjnych. Oczekiwania na I kwartał 2025 r.: brak istotnych zmian w polityce kredytowej i spadek popytu na kredyty mieszkaniowe" - czytamy dalej.
W zakresie kredytów konsumpcyjnych w IV kw. ub.r. po raz kolejny odnotowano złagodzenie kryteriów polityki kredytowej i jednoczesne złagodzenie większości warunków udzielania kredytów (m.in. zmniejszenie marży kredytowej) motywowane głównie presją konkurencyjną ze strony innych banków.
"Popyt na kredyt: ponowny wzrost popytu m.in. w wyniku złagodzenia warunków udzielania kredytów. Oczekiwania na I kwartał 2025 r.: ponowne łagodzenie kryteriów udzielania kredytów konsumpcyjnych i dalszy wzrost popytu na kredyty" - napisał też bank centralny.
(ISBnews)
Źródło: ISB news
- 25.03.2025Banki
Alior Bank wprowadzi do oferty cyfrową hipotekę w ramach strategii na lata 2025-2027
Alior Bank w ramach strategii na lata 2025-2027 zamierza uruchomić cyfrową hipotekę, zapowiedział wiceprezes Jacek Iljin.
- 20.03.2025Banki
PKO BP chce zredukować intensywność emisji portfela hipotecznego o 31% do 2030 r.
PKO Bank Polski zakłada w planie transformacji redukcję intensywności emisji portfela hipotecznego o 31% do 2030 r. w stosunku do 2023 r., podał bank. Na koniec 2024 r. ekspozycje portfela nieruchomości mieszkaniowych stanowiły ponad 40% ekspozycji kredytowych banku. PKO BP zakłada też ograniczenie emisji własnych o ponad 17% w 2030 r.
- 19.03.2025Banki
Bank Pekao zdecydował o zwiększeniu emisji obligacji kapitałowych serii E do 750 mln zł
Bank Pekao zdecydował o emisji podporządkowanych obligacji kapitałowych serii E o wartości nominalnej 750 mln zł, co oznacza zwiększenie kwoty emisji z pierwotnie zakładanych 500 mln zł w związku ze znaczącym zainteresowaniem inwestorów wyrażonym w toku budowy księgi popytu, podał bank.
- 17.03.2025BankiAnalizy i raporty
Kochalski z RPP: Przybliżamy się do decyzji o obniżkach stóp procentowych - wywiad
Słabnąca dynamika płac i umiarkowana presja popytowa, zawarte w projekcji marcowej, oraz wyłaniająca się szansa na spadki cen energii mogą sprawić, że w 2025 roku pojawi się przestrzeń do decyzji o obniżce stóp procentowych - nie można wykluczyć, że mogłoby to nastąpić po kolejnej projekcji inflacji, którą poznamy w lipcu br. Gdyby taka sytuacja decyzyjna rzeczywiście wystąpiła, to do rozstrzygnięcia byłaby kwestia, o ile i ile razy obniżać stopy. Z dzisiejszej perspektywy, bliższy jest raczej scenariusz korekty stóp procentowych, aniżeli seria obniżek; nie można też wykluczyć, że w skali wyższej niż zazwyczaj minimalny poziom 25 pb, ocenił w rozmowie z ISBnews członek Rady Polityki Pieniężnej (RPP) Cezary Kochalski. Jednocześnie wyraźnie zastrzegł, że niepewność w otoczeniu polskiej gospodarki, ostateczny kształt koniunktury krajowej w latach 2025-2026 oraz luźna polityka fiskalna wręcz nakazują bardzo ostrożne podejście do luzowania monetarnego w br.
- 13.03.2025Banki
PKO BP: Od czasu uruchomienia cyfrowej hipoteki podpisano ok. 100 umów
Wdrażanie cyfrowej hipoteki w PKO Banku Polskim przebiega zgodnie z planem i od czasu jej uruchomienia podpisano tą drogą ok. 100 umów, podał bank. PKO BP szacuje, że na koniec roku liczba umów zawartych przy użyciu cyfrowej hipoteki będzie pięciocyfrowa.