OKAM zakończył dialog o etapie I planowanej inwestycji F.S.O. PARK
15 maja br. zakończył się dialog poświęcony etapowi I planowanej przez OKAM warszawskiej inwestycji F.S.O. PARK. Odbyło się 6 spotkań, w których wzięło udział łącznie 109 osób. Dodatkowo przez stronę www.fso-park.pl/dialog zostały zgłoszone 43 opinie i zapytania dotyczące m.in. infrastruktury komunikacyjnej czy placówki edukacyjnej. OKAM zakłada powstanie w ramach etapu I ok. 2.000 mieszkań, ok. 60 lokali handlowo-usługowych, 3-ciągowej publicznej szkoły podstawowej oraz fragmentu centralnego parku. Do połowy czerwca OKAM opublikuje na stronie www.fso-park.pl/dialog raport podsumowujący dialog o etapie I inwestycji.
Dyżury dialogowe odbyły się 16 i 22 kwietnia oraz 12 maja w Miejscu Aktywności Lokalnej "Śliwka” przy ul. Gersona 16, a 17 kwietnia w Miejscu Aktywności Lokalnej „Czerwona cegła” (ul. Jagiellońska 47 D), w tym dniu miał także miejsce Mobilny dialog o inwestycji zrealizowany na placu Hallera. Spotkanie podsumowujące dialog odbyło się 13 maja w EkoCentrum Punkt Zwrotny, zlokalizowanym w bramie głównej FSO przy ul. Jagiellońskiej 88. W dyskusji wzięli udział m.in. mieszkańcy Kolonii Śliwice i innych sąsiadujących osiedli, radni, aktywiści oraz dawni pracownicy FSO. Na stronie internetowej www.fso-park.pl/dialog opublikowany zostanie raport podsumowujący cały dialog.
-Dziękujemy wszystkim, którzy wzięli udział w zorganizowanych spotkaniach, a także osobom, które pozostawiły swój głos na stronie internetowej inwestycji. Rozmowy z zainteresowanymi stronami oraz okoliczną społecznością lokalną, poznanie jej potrzeb i wątpliwości ma dla nas duże znaczenie, z uwagi na to, że F.S.O. PARK tworzyć będziemy również z myślą o niej. Wiele poruszonych wątków zostało wziętych przez nas pod uwagę już na etapie tworzenia koncepcji architektonicznej, do pozostałych odniesiemy się w miarę możliwości i sprawczości. Jesteśmy w pełnej gotowości do dalszej współpracy z wszystkimi zainteresowanymi stronami, w tym okolicznymi mieszkańcami oraz lokalnym samorządem - mówi Anna Watkowska, Członkini Zarządu OKAM City i Liderka Projektu F.S.O. PARK.
Wśród wątków poruszonych na spotkaniach oraz na podstronie F.S.O. PARK w zakładce ‘Dialog’ znalazły się:
Nazwa: F.S.O. PARK – nazwa FSO jest zastrzeżonym znakiem towarowym dla Fabryki Samochodów Osobowych, którego wykorzystywanie jest prawnie zabronione. Jako że OKAM z szacunkiem odnosi się do historii tego miejsca, nazwa F.S.O. PARK stanowi również w pewnym stopniu ‘ukłon’ w stronę dawnej Fabryki Samochodów Osobowych.
Wysokość zabudowy: w etapie I planowane jest powstanie ok. 2.000 mieszkań, w budynkach od 3 do 8 kondygnacji z lokalnymi dominantami, z przeznaczeniem dla ok. 4.600 mieszkańców, a także ok. 60 lokali handlowo-usługowych zlokalizowanych na zerowej kondygnacji.
Infrastruktura: obecnie w niedalekiej odległości od działki OKAM przy ul. Jagiellońskiej 88, istnieją przystanki komunikacji miejskiej (autobusowe i tramwajowe), w pobliżu jest także zlokalizowana trasa S8 oraz stacja PKP. W przyszłości powstać ma w okolicy stacja Metra. Wewnętrzny układ dróg, wjazdy i wyjazdy z przyszłego osiedla są z kolei objęte konsultacjami z warszawskim ZDM.
Placówki oświatowe: Etap I inwestycji według założeń ma być realizowany w ramach ustawy z dnia 5 lipca 2018 r. o ułatwieniach w przygotowaniu i realizacji inwestycji mieszkaniowych oraz inwestycji towarzyszących. Zgodnie z nią OKAM planuje wybudować na swój koszt i przekazać nieodpłatnie m.st. Warszawa publiczną trzyciągową szkołę podstawową, z przeznaczeniem dla blisko 650 uczniów, tj. więcej niż wynikająca z urbanistycznych przeliczników liczba dzieci w wieku szkolnym, które zamieszkiwać będą F.S.O. PARK i okoliczne osiedla. Powstaną również przestrzenie sportowo-rekreacyjne (boiska, ścieżki rowerowe i biegowe). Docelowo, w kolejnych etapach, na terenie osiedla zakładane jest również miejsce pod kolejne placówki edukacyjne w tym przedszkola.
Zieleń/ środowisko naturalne: w ramach całego projektu powstać ma 20 ha terenów zielonych, w tym 10 ha centralny park. W obrębie etapu I zakładane jest powstanie ok. 7 ha zieleni, w tym ok. 2 ha głównego parku. Firma uwzględni przy realizacji również różne rozwiązania pro środowiskowe, które przyczynią się do redukcji emisji CO2 i zużycia plastiku, „odbetonowania” przestrzeni miejskiej, a także obniżenia temperatury oraz hałasu.
Faza I inwestycji obejmująca 13,5 ha, podobnie jak jej całość, będzie ogólnodostępna, nie zostanie ogrodzona. Rozpoczęcie prac w obrębie etapu I może nastąpić w 2025 r. i potrwa ok. 10 lat.
Za opracowanie koncepcji architektonicznej F.S.O. PARK odpowiadały pracownie WXCA i SAWAWA, a podstawą do jej przygotowania był Master Plan z 2019 r. stworzony przez firmę Dawos na zlecenie Urzędu Miasta.
Źródło: Touch PR & Communications
- 03.04.2025Wyniki finansoweDeweloperzy
Dom Development sprzedał klientom detal. 1 033 lokale, przekazał 984 w I kw. 2025
Dom Development sprzedał 1 033 lokale na rynku detalicznym w I kwartale br. wobec 1 011 rok wcześniej, a przekazał w tym czasie 984 wobec 921 w I kwartale 2024 r., podała spółka. Ocenia, że pierwsze trzy miesiące roku zakończy satysfakcjonującymi rezultatami pod względem przychodów, a także zysków.
- 03.04.2025Deweloperzy
Nowy etap Osiedla Synteza w Gdańsku
Osiedle Synteza, realizowane przez Euro Styl należący do Grupy Dom Development, wzbogaca gdańską Morenę o kolejny etap nowoczesnej zabudowy mieszkaniowej. W dwóch nowych budynkach znajdą się 153 mieszkania. Ich metraż będzie oscylował od 34 do 103 m kw. oddanie budynków do użytku zaplanowano na luty 2027 roku.
- 03.04.2025Deweloperzy
Precertyfikat ZIELONY DOM dla inwestycji Przystanek Ursus
Inwestycja budownictwa mieszkaniowego Przystanek Ursus w Warszawie, realizowana przez Milestone Real Estate, otrzymała precertyfikat ZIELONY DOM na poziomie STANDARD, przyznany przez Polskie Stowarzyszenie Budownictwa Ekologicznego PLGBC. Inwestycja obejmuje 14 budynków jednorodzinnych w zabudowie bliźniaczej.
- 03.04.2025Deweloperzy
Grupa Echo-Archicom osiąga kolejne strategiczne cele ESG
Grupa Echo-Archicom – jedna z największych firm działających na rynku nieruchomości komercyjnych i mieszkaniowych w Polsce – opublikowała podsumowanie działań w zakresie zrównoważonego rozwoju, które realizowała w 2024 roku. Grupa osiągnęła większość celów strategicznych, w tym redukcję emisji z zakresu 1 i 2 o 35%. Po raz pierwszy obliczyła też pełen zakres emisji 3, co otwiera drogę do opracowania strategii dekarbonizacji w 2025 roku.
- 03.04.2025Deweloperzy
Gliwice: nowe mieszkania w inwestycji Ogrody Andersa od ATAL
ATAL, ogólnopolski deweloper, rozbudowuje gliwickie Osiedle Andersa i poszerzył ofertę w nim o 193 mieszkania, które powstaną w dwóch 4-piętrowych budynkach. Inwestycję cechuje doskonała lokalizacja w pobliżu centrum i terenów zielonych oraz rekreacyjnych. Międzysąsiedzkiej integracji sprzyjać będą specjalnie zaprojektowane strefy. Zakres cenowy mieszkań w stanie deweloperskim: od 8 700 do 10 600 zł za mkw. Zakończenie budowy planowane jest na IV kwartał 2026 r.