OKAM zakończył dialog o etapie I planowanej inwestycji F.S.O. PARK
15 maja br. zakończył się dialog poświęcony etapowi I planowanej przez OKAM warszawskiej inwestycji F.S.O. PARK. Odbyło się 6 spotkań, w których wzięło udział łącznie 109 osób. Dodatkowo przez stronę www.fso-park.pl/dialog zostały zgłoszone 43 opinie i zapytania dotyczące m.in. infrastruktury komunikacyjnej czy placówki edukacyjnej. OKAM zakłada powstanie w ramach etapu I ok. 2.000 mieszkań, ok. 60 lokali handlowo-usługowych, 3-ciągowej publicznej szkoły podstawowej oraz fragmentu centralnego parku. Do połowy czerwca OKAM opublikuje na stronie www.fso-park.pl/dialog raport podsumowujący dialog o etapie I inwestycji.
Dyżury dialogowe odbyły się 16 i 22 kwietnia oraz 12 maja w Miejscu Aktywności Lokalnej "Śliwka” przy ul. Gersona 16, a 17 kwietnia w Miejscu Aktywności Lokalnej „Czerwona cegła” (ul. Jagiellońska 47 D), w tym dniu miał także miejsce Mobilny dialog o inwestycji zrealizowany na placu Hallera. Spotkanie podsumowujące dialog odbyło się 13 maja w EkoCentrum Punkt Zwrotny, zlokalizowanym w bramie głównej FSO przy ul. Jagiellońskiej 88. W dyskusji wzięli udział m.in. mieszkańcy Kolonii Śliwice i innych sąsiadujących osiedli, radni, aktywiści oraz dawni pracownicy FSO. Na stronie internetowej www.fso-park.pl/dialog opublikowany zostanie raport podsumowujący cały dialog.
-Dziękujemy wszystkim, którzy wzięli udział w zorganizowanych spotkaniach, a także osobom, które pozostawiły swój głos na stronie internetowej inwestycji. Rozmowy z zainteresowanymi stronami oraz okoliczną społecznością lokalną, poznanie jej potrzeb i wątpliwości ma dla nas duże znaczenie, z uwagi na to, że F.S.O. PARK tworzyć będziemy również z myślą o niej. Wiele poruszonych wątków zostało wziętych przez nas pod uwagę już na etapie tworzenia koncepcji architektonicznej, do pozostałych odniesiemy się w miarę możliwości i sprawczości. Jesteśmy w pełnej gotowości do dalszej współpracy z wszystkimi zainteresowanymi stronami, w tym okolicznymi mieszkańcami oraz lokalnym samorządem - mówi Anna Watkowska, Członkini Zarządu OKAM City i Liderka Projektu F.S.O. PARK.
Wśród wątków poruszonych na spotkaniach oraz na podstronie F.S.O. PARK w zakładce ‘Dialog’ znalazły się:
Nazwa: F.S.O. PARK – nazwa FSO jest zastrzeżonym znakiem towarowym dla Fabryki Samochodów Osobowych, którego wykorzystywanie jest prawnie zabronione. Jako że OKAM z szacunkiem odnosi się do historii tego miejsca, nazwa F.S.O. PARK stanowi również w pewnym stopniu ‘ukłon’ w stronę dawnej Fabryki Samochodów Osobowych.
Wysokość zabudowy: w etapie I planowane jest powstanie ok. 2.000 mieszkań, w budynkach od 3 do 8 kondygnacji z lokalnymi dominantami, z przeznaczeniem dla ok. 4.600 mieszkańców, a także ok. 60 lokali handlowo-usługowych zlokalizowanych na zerowej kondygnacji.
Infrastruktura: obecnie w niedalekiej odległości od działki OKAM przy ul. Jagiellońskiej 88, istnieją przystanki komunikacji miejskiej (autobusowe i tramwajowe), w pobliżu jest także zlokalizowana trasa S8 oraz stacja PKP. W przyszłości powstać ma w okolicy stacja Metra. Wewnętrzny układ dróg, wjazdy i wyjazdy z przyszłego osiedla są z kolei objęte konsultacjami z warszawskim ZDM.
Placówki oświatowe: Etap I inwestycji według założeń ma być realizowany w ramach ustawy z dnia 5 lipca 2018 r. o ułatwieniach w przygotowaniu i realizacji inwestycji mieszkaniowych oraz inwestycji towarzyszących. Zgodnie z nią OKAM planuje wybudować na swój koszt i przekazać nieodpłatnie m.st. Warszawa publiczną trzyciągową szkołę podstawową, z przeznaczeniem dla blisko 650 uczniów, tj. więcej niż wynikająca z urbanistycznych przeliczników liczba dzieci w wieku szkolnym, które zamieszkiwać będą F.S.O. PARK i okoliczne osiedla. Powstaną również przestrzenie sportowo-rekreacyjne (boiska, ścieżki rowerowe i biegowe). Docelowo, w kolejnych etapach, na terenie osiedla zakładane jest również miejsce pod kolejne placówki edukacyjne w tym przedszkola.
Zieleń/ środowisko naturalne: w ramach całego projektu powstać ma 20 ha terenów zielonych, w tym 10 ha centralny park. W obrębie etapu I zakładane jest powstanie ok. 7 ha zieleni, w tym ok. 2 ha głównego parku. Firma uwzględni przy realizacji również różne rozwiązania pro środowiskowe, które przyczynią się do redukcji emisji CO2 i zużycia plastiku, „odbetonowania” przestrzeni miejskiej, a także obniżenia temperatury oraz hałasu.
Faza I inwestycji obejmująca 13,5 ha, podobnie jak jej całość, będzie ogólnodostępna, nie zostanie ogrodzona. Rozpoczęcie prac w obrębie etapu I może nastąpić w 2025 r. i potrwa ok. 10 lat.
Za opracowanie koncepcji architektonicznej F.S.O. PARK odpowiadały pracownie WXCA i SAWAWA, a podstawą do jej przygotowania był Master Plan z 2019 r. stworzony przez firmę Dawos na zlecenie Urzędu Miasta.
Źródło: Touch PR & Communications
- 21.01.2025Deweloperzy
Inwestycja gotówkowa! Apartamenty inwestycyjne z pakietami korzyści w Gdańsku, Toruniu i we Wrocławiu
Grupa Murapol w nowym roku jeszcze bardziej zachęca do inwestowania w nieruchomości. Apartamenty inwestycyjne oferowane przez dewelopera to produkt idealnie skrojony na potrzeby inwestorów, rentierów czy osób poszukujących interesującego sposobu ulokowania zgromadzonych oszczędności. A teraz, by zwiększyć atrakcyjność tych rozwiązań, deweloper do wybranych lokali w Gdańsku, Toruniu i we Wrocławiu dołącza pakiet korzyści, który pozwala zaoszczędzić nawet 110 tys. zł!
- 21.01.2025Deweloperzy
Krasnal Czystek zamieszkał przy Czystej 4 we Wrocławiu
Do grona wrocławskich krasnali dołączył nowy krasnal - Czystek! Zamieszkał przy inwestycji Czysta4, zrealizowanej przez BPI Real Estate Poland we Wrocławiu. Czystek to drugi po Księciu Witoldzie krasnal, który powstał z inicjatywy belgijskiego dewelopera. Figurka krasnala Czystka znajduje się w honorowym miejscu na terenie nieruchomości zlokalizowanej przy ulicy Czysta 4. To uroczy symbol rowerowej pasji i ekologicznego stylu życia, które podziela i promuje BPI Real Estate Poland oraz odzwierciedla zrealizowana inwestycja Czysta4.
- 21.01.2025Deweloperzy
Zmiany w zarządzie Euro Stylu
Z początkiem 2025 roku weszły w życie planowane zmiany w zarządzie Euro Stylu – lidera trójmiejskiego rynku mieszkaniowego, będącego częścią Grupy Dom Development. Prezesem zarządu został Sebastian Barandziak, menadżer z wieloletnim doświadczeniem w branży nieruchomości i budowlanej. Funkcje wiceprezesów objęli dotychczasowi członkowie zarządu: Magdalena Reńska oraz Jarosław Górski. Zmiany te wynikają z faktu, że Mikołaj Konopka – współtwórca i dotychczasowy wieloletni prezes Euro Stylu – z początkiem tego roku objął funkcję prezesa zarządu Dom Development. Pozostanie on jednocześnie członkiem zarządu gdańskiej spółki.
- 21.01.2025Deweloperzy
[SONDA] Co czeka rynek nieruchomości w 2025 r.? Poznaj prognozy deweloperów mieszkaniowych.
Stabilizacja lub spadek stóp procentowych, większa dostępność kredytów hipotecznych, czy też wzrost zainteresowania kompaktowymi mieszkaniami oraz ekologicznymi rozwiązaniami - to tylko niektóre z prognoz dla rynku mieszkaniowego w 2025 roku, które przewidują deweloperzy w sondzie przeprowadzonej przez portal RynekPierwotny.pl. Przeczytaj, jakie jeszcze trendy, wyzwania i szanse widzą branżowi eksperci w rozpoczynającym się dopiero roku – i co to oznacza dla kupujących i inwestorów.
- 20.01.2025Deweloperzy
Unibep ma umowę na inwestycję mieszkaniową PHN w Warszawie za ok. 28,4 mln zł netto
Unibep zawarł umowę na realizację w systemie generalnego wykonawstwa inwestycji mieszkaniowej przy Al. Jana Pawła II w Warszawie dla spółki PHN JPII34 za ok. 28,4 mln zł netto, podał Unibep. Termin realizacji inwestycji wynosi 24 miesiące od dnia przekazania terenu budowy, co powinno nastąpić do 10 lutego br.